Dinçer: İstifa etmem

Sivas'ta 1995'te bir sempozyuma sunduğu tebliğiyle gündeme gelen Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, kendini savundu.

ANKARA - Sivas'ta 1995'te bir sempozyuma sunduğu tebliğiyle gündeme gelen Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, kendini savundu. Tebliğinde Cumhuriyet ve laiklik karşıtı görüşlere yer veren Dinçer dün, 'Cumhuriyet döneminde doğmuş ve Cumhuriyet'e karşı laf edecek bir insanın, aklını peynir ekmekle yemesi gerektiğini' söyledi, AKP'ye sitem etti.
Dinçer, 1995'teki tebliğinde "Siyasi öncelikli İslami hareket devlet yönetimini ele geçirmeli. Şeriata karşı olup Müslüman kalmak, modern devletin dayatması. Cumhuriyet ilkesi zayıfladı ve işlevini kaybetti. Laiklik ilkesi de İslam'la bütünleşmeli" demişti.
'Ben samimi insanım'
Dinçer dün, Başbakanlık muhabirleriyle sohbet toplantısı düzenledi. Dinçer, önce, tebliğe ilişkin sorulara, "O konuda haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. Konuşmayacağım. Ülkeyi germeyelim" diyerek girmek istemedi.
Dinçer sorular üzerine savunmaya geçti. "Cumhuriyet ve laikliğe karşı ifadeleriniz var. Bu iki ilke size neyi ifade ediyor?" sorusuna Dinçer şu yanıtı verdi:
"Bu ülkede Cumhuriyet döneminde doğmasına rağmen, Cumhuriyet'e karşı laf edecek bir insanın aklını peynir ekmekle yemiş olması lazım. Tebliğ bütün halinde değerlendirilmeli. Beni şu ana kadar tanımış olmanız lazım. Bütün sözlerimde açık, samimi ve kafasının arkasında başka planları bulunmayan bir insan olduğumu fark etmeniz lazım."
'Yapacak şeyler var'
Dinçer, "Tepkiler üzerine Başbakan Erdoğan'a istifa edeyim isterseniz dediniz mi?" sorusu üzerine de, "Hayır. Niye edeyim ki.
İçeride bu tip şeyler dışarıda göründüğü gibi işlemiyor. Ülke için yapacak şeyimiz var" yanıtı verdi.
Kendisine göre devletin değişecek ve değişmeyecek temel ilkelerinin ne olduğu sorulan Dinçer, yönetim paradigmasının değişmesi gerektiğini ifade ederek, "Bunu Kamu Yönetimi Temel Kanunu ortaya koyuyor. Bunun dışındakiler
ise değişmez şeyler" diye konuştu. Dinçer, son günlerde yaşanan mareşal tartışması, İstanbul-Fatih'teki olaylar ve Genelkurmay'ın "Endişe duyuyoruz" ifadelerini, öğretim üyesi kimliğiyle değerlendirilmesi istendiğinde, "Şu anda müsteşar şapkasıyla karşınızdayım" diyerek yanıt vermek istemedi.
AKP'ye sitem
Dinçer, bu konu çerçevesinde devletin hassas kurumlarıyla sorun yaşayıp yamadığı sorulunca, "Hayır olmadı" yanıtı verdi. Kendisinin odağında olduğu tartışmanın siyasi niteliği bulunduğuna dikkat çeken Dinçer,
"Siyasetten birileri konuşursa, siyasiler cevap versin, ben devlet memuruyum" dedi. Müsteşar Dinçer, kendisine siyasetten bir savunu ve destek gelmediği anımsatılınca, "Ne diyeyim. Çıkıp beni savunun mu diyeyim?" diye sordu.
Dinçer, bir soru üzerine de, bir dönem imam-hatipe gittiğini, ancak Gaziosmanpaşa Plevne Lisesi'ni bitirdiğini söyledi.