Dış basın: AKP cesaretlenecek

AKP'yi 'iktidardaki muhafazakâr parti' olarak tanımlayan dış basın, AKP'nin zaferi konusunda görüş birliği içinde: AKP iktidarını pekiştirdi.

İSTANBUL - AKP'yi 'iktidardaki muhafazakâr parti' olarak tanımlayan dış basın, AKP'nin zaferi konusunda görüş birliği içinde: AKP iktidarını pekiştirdi. Bu zafer AKP'nin AB ile bütünleşme ve Kıbrıs konularında atacağı adımlar açısından elini güçlendirdi.
Associated Press (AP): AKP'nin yerel seçimlerde büyük oy alması Erdoğan'ı Türkiye'yi AB üyeliğine yakınlaştırma konusunda daha ileri reformlar yapma konusunda cesaretlendirecek. AKP laiklik yanlısı seçmenlerin çoğunlukta olduğu kentlerde bile oy kazandı.
Reuters: İktidardaki muhafazakâr parti yerel seçimlerde, 70 milyonluk Müslüman ülkeyi AB'ye taşımayı amaçlayan reformlara devam etmek için güçlü bir yetki aldı. Bu zafer Erdoğan'ın ordunun gücünü kısıtlama da dahil daha hassas reformlar konusunda ısrar etmesinde ve Kıbrıs görüşmelerinde elini güçlendirecek.
Fransız Haber Ajansı AFP: Erdoğan yerel seçimlerden güçlenerek çıktı. Yerel seçimlerden alınan sonuç demokratik reformların hızlandırılmasında ve Kıbrıs'ta anlaşma sağlanmasında Erdoğan'ın elini güçlendirecek.
New York Times: Seçimlerde AKP'nin kazandığı başarı hükümetin istikrarlı finansal politikalarına bağlı.
'AB'den olumlu yanıt alma şansı arttı'
Wall Street Journal: AKP'nin başarısı Türkiye'nin aralık ayında AB liderlerinden müzakere tarihi konusunda 'Evet' cevabı alma şansını artırdı. Alınan sonuç Başbakan Erdoğan'ın, 30 yıldır askıda olan Kıbrıs sorununun çözümü için harcadığı çabalara da destek olacak.
Avusturya, Kurier gazetesi: Erdoğan, 'Seçmenler istikrar ve gelişmeye oy verdiler' dedi. Siyasi gözlemciler, hükümet başkanının güçlenen iktidarından cesaret alarak Kıbrıs'ta daha rahat hareket edeceğini belirtti.
Ethnos gazetesi: Erdoğan'ın Kıbrıs sorununun çözümü, Türkiye'nin AB yönelimi ve ekonomik kalkınma konusundaki olumlu çabaları seçim sonucunu etkiledi.
Elefterotipiya gazetesi: AKP gücünü artırdı, Kıbrıs ile Türkiye-AB ilişkilerinde izlediği yolu kolaylaştırdı.
Alman Der Tagesspiegel gazetesi: Erdoğan ve AKP seçim sonuçlarını, uyguladıkları politikanın içerik bakımından da teyidi olarak görebilirler. (Dış Haberler)