Dış basında seçim yorumları

Dış basında seçim yorumları
Dış basında seçim yorumları

AFP, seçim sonuçlarını bu fotoğrafla duyurdu.

Dış basın Türkiye'deki genel seçimlere büyük ilgi gösterdi

LONDRA - BBC international, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın üçüncü dönem için de kazanmasının beklendiğini bildirdi.
BBC international, "Türk oyları başbakan olarak üçüncü dönemde Recep Tayyip Erdoğan’ı istiyor" başlıklı haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü dönem için de kazanmasının beklendiğini ifade ederek, Başbakan Erdoğan’ın ve AKP ’nin anayasayı değiştirebilmeleri için meclisteki sandalye sayısının üçte ikisini umut ettiklerini yazdı.

FT: "AKP TÜRK MANDASINI ELDE ETMEYE DAHA YAKIN"

Financial Times gazetesi, AKP Türk mandasını elde etmeye daha yakın" başlıklı seçim sonuçlarını değerlendirdiği haberinde,Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın muhtemelen kendisine daha fazla güç kazandıracak olan güçlendirilmiş bir başkanlık yaratmak amacıyla Türkiye anayasasını yeniden yazmak için bir manda istediği yorumunu yaptı. Gazete, Başbakan Erdoğan’ın popülist söylemine, otoriter davranışlarına ve tutucu değerlerinin entelektüeller ve liberalleri endişelendirebileceğini ancak Başbakan Erdoğan’ın kentsel bölgelerdeki, köylerdeki ve orta sınıf fakirlerin çoğu için bir kahraman olarak kaldığını savundu. "Görünüşe göre zaferden emin olan Başbakan Erdoğan kabinesini modernize etmek ve Bakanların sayısını düşürmek için planlarını önceden açıkladı" şeklinde yazarak anayasa değişikliği bağlamında çoğunluğun boyutunu vurguladı. Haberde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin politikalarını revize ettiği ifade edilerek geçmişteki laiklik takıntısı yerine sosyal ve ekonomik adalet sözü verdiğini ancak oy verenlerin CHP’ye güvenmek için hazır olup olmadıklarını açık olmadığı görüşünü savundu.

ABD BASINI, “HÜKÜMETİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN MUHALEFETLE UZLAŞI ARAMASI GEREKECEĞİ” YORUMUNDA BULUNDU
WASHINGTON - ABD basını, seçim sonuçlarına göre, hükümetin Anayasa değişikliği için muhalefetle uzlaşı araması gerekeceği yorumunda bulundu.

AP ajansı, seçim sonuçlarıyla ilgili haberinde, AK Parti'nin seçimleri tekrar kazanmasına rağmen Meclis'te, üçte ikilik çoğunluğu sağlayamadığını belirtti. Ajans, bu nedenle hükümetin yeni Anayasa yazım sürecinde muhalefet partileriyle uzlaşı arayışı içine girmesinin gerekeceğini kaydetti.

CNN International televizyonu İstanbul'a canlı bağlandığı muhabiri Ivan Watson'dan seçim sonuçlarını aldı. Seçim sonuçlarının Anayasa değişikliği için önemli olduğunu belirten Watson, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimleri bir kez daha kazanarak tek başına iktidar olduğunu, ancak “tam istediği kadar büyük bir zafer elde edemediğini” savundu.

Watson, Erdoğan'ın Anayasa değişikliği için muhalefetle uzlaşı araması gerekeceğini kaydetti. CNN'de AK Parti Genel Merkezi önündeki kutlamalardan da görüntüler verildi.

Los Angeles Times internet sitesinde de AK Parti'nin seçimi kazandığını duyurdu. İstanbul'da seçmenlerle yapılan röportajlara yer verilen haberde, AK Parti hükümetinin icraatları ve ekonomide kat edilen önemli mesafelerden bahsedildi. Haberde, “hükümetin seçim sonuçlarına göre yeni Anayasa için referanduma gitmesi gerekebileceği” yorumunda bulunuldu. 

TÜRKİYE'DEKİ GENEL SEÇİMLER ALMAN BASININDA
BERLİN - Alman medyası, Türkiye'deki genel seçimlerle ilgili verdiği haber ve yorumlarda, AK Parti'nin seçimleri büyük farkla kazandığını ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, TBMM'de ulaşmak istediği üçte ikilik çoğunluğu sağlayamadığını belirtti.

Alman Haber Ajansı (DPA), Türkiye'de ilk tahminlere göre AK Parti'nin yüzde 50,3 oranında oy alarak, diğer partilere büyük fark attığını ancak 550 koltuklu TBMM'de üçte ikilik çoğunluğu sağlayamadığını ifade etti.

CHP'nin yüzde 27,1, MHP'nin de yüzde 13 civarında oy alarak Meclise girmeyi başardığı kaydedilen haberde, BDP'nin yüzde 5 oranında kalmasına rağmen Kürt kökenli bağımsız milletvekili adaylarının Meclise girmeyi başaracağı belirtildi.

Seçimlerin genelde olaysız geçtiği bildirilen haberde ayrıca, Erdoğan'ın büyük projeler gerçekleştirmek istediği, AK Parti'nin de 2023 yılına kadar ekonomik gücü üç katına çıkartmayı hedeflediği kaydedildi.

Alman 1. televizyon kanalı ARD'nin ana haber bülteninde, genelde seçimlerde kimin kazanacağının önemli olduğunu ancak Türkiye'de seçimleri kimin kazanacağının zaten başından beri bilindiğini, buna rağmen Anayasa'yı değiştirebilmek amacıyla Erdoğan için her oyun önemli olduğu ifade edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da başlangıç için iyi bir seçim sonucu elde ettiği, partisinin seçimlerden ancak oy oranını üçte bir oranında artırarak çıktığı belirtildi.

Alman 2. televizyon kanalı ZDF, Erdoğan'ın kendinden emin ve keyifli bir şekilde İstanbul'da oy kullandığına işaret ederek, başkanlık sistemini getirmek amacıyla Anayasa'yı değiştirmek için Mecliste gerekli olan üçte ikilik çoğunluğu ise sağlayamayacağı görüşüne yer verdi.

Türkiye'de özellikle ekonomik gelişmelerden dolayı Erdoğan'ın desteklendiği görüşüne de yer verilen televizyon haberinde, CHP'nin ve Kürt kökenli bağımsız milletvekili adaylarının da oylarını artırmaya çalıştığı, CHP ve MHP'nin de Mecliste yer alacağı kaydedildi.

Alman "n-tv" televizyonu da Erdoğan'ın, aldığı yaklaşık yüzde 50 oranındaki oylarla bir kez daha tek başına iktidara geleceğini ancak Mecliste üçte ikilik çoğunluğu sağlayamayacağını ifade etti. Haberde ayrıca, AK Parti'nin bu seçim zaferine rağmen Erdoğan'ı yeni dönemde de ülkede birçok sorunun beklediği savunuldu.

DER SPIEGEL: ERDOĞAN ÜÇTE İKİLİK ÇOĞUNLUĞU KAÇIRDI
"Der Spiegel" dergisinin internet sayfasında da "Erdoğan üçte ikilik çoğunluğu kaçırdı" başlığıyla verilen haberde, AK Parti'nin seçimleri açık farkla kazandığı ifade edildi.

"Erdoğan için zafer" başlığıyla Focus dergisinin internet sayfasında yer alan haberde de AK Parti'nin seçimlerde yaklaşık yüzde 54 oranında oy aldığının tahmin edildiği belirtildi.

Almanya'nın önde gelen gazeteleri "Die Welt", "Frankfurter Rundschau", "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ve "Süddeutsche Zeitung" gazetelerinin internet sayfalarında yer alan haberlerin tümünde de Erdoğan'ın Anayasa'yı değiştirebilmek için Mecliste sağlaması gereken üçte ikilik çoğunluğu kaçırmasına vurgu yaptı.

BILD: ERDOĞAN 3. TURA GİRİYOR
Bild gazetesinin internet sayfasında da "Erdoğan üçüncü tura giriyor" başlığıyla verilen haberde, AK Parti'nin seçimleri farkla kazandığına işaret edildi.

Haberlerde, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmak istediği, bunun için ülkede başkanlık sistemini getirmeye çalıştığı şeklinde görüşlere yer verildi.


YUNAN MEDYASINDA TÜRKİYE SEÇİMLERİ
ATİNA - Türkiye;de bugün yapılan milletvekili seçimleri Yunan medyasında geniş yer aldı. Yunan televizyonları, seçimlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti'nin oy oranını yükselterek, büyük bir zafer kazandığını belirtti.

Devlet televizyonu NET tv, Erdoğan;ın seçimlerde oyların yüzde 50;den fazlasını alarak büyük ve kesin bir zafer kazandığını duyurdu.

Erdoğan;ın bu seçimleri kazanarak, Türkiye;de üst üste üçüncü kez seçim kazanan ilk siyasi lider olduğu belirtilen haberde, Başbakan'ın yarından itibaren çözmesi gereken konular arasında Kürt sorunu" ve “devlet-vatandaş ilişkileri” gibi konular bulunduğu ifade edildi.

NET tv haberinde, Erdoğan;ın hedefleri arasında, anayasanın değiştirilmesi ve başkanlık sistemine geçilmesi gibi konular da bulunduğunu öne sürdü.

MEGA TV: ERDOĞAN MÜTHİŞ BİR ZAFERE İMZA ATTI
Ulusal alanda yayın yapan özel MEGA tv, Türkiye;deki seçimlerin galibi Erdoğan;ın müthiş bir zafere imza attığını aktardı.

Antenna 1 televizyonu da, Türkiye;de bugün yapılan kritik" seçimlerde Erdoğan başkanlığındaki AK Parti;nin oyların yaklaşık yüzde 51;ini alarak rahat bir zafer kazandığını belirtti.

Seçimlerin galibi Erdoğan;ı yarından itibaren ülke içinde ve dışında çözmesi gereken büyük sorunlar beklediği ifade edilen haberde, ele alınması gereken konular arasında Türk-Yunan ilişkileri de bulunduğu kaydedildi.

Bu arada, Türkiye;deki seçimler internetteki Yunan haber sitelerinde de geniş yer aldı.

Ülkenin en çok izlenen haber sitelerinden Nooz.gr, ana sayfada yayımladığı milletvekili seçimlerinde Erdoğan;ın zaferi" başlıklı birinci haberinde, Erdoğan;ın Türkiye;de yapılan seçimlerde üst üste üç kez iktidar olduğunu bildirdi.

Yunan in.gr haber sitesi de, Ezici zafer ile üçünçü dönem" başlığını kullandığı haberinde, Türkiye;deki seçimlerde Erdoğan;ın mutlak bir zafer kazandığını" ifade etti.

İTALYAN BASINI: “ERDOĞAN SEÇİMLERDEN ZAFERLE ÇIKTI, ANCAK ANAYASAYI TEK BAŞINA REFERANDUMA GÖTÜRECEK ÇOĞUNLUĞU ELDE EDEMEDİ”
FLORANSA - İtalyan basını, Türkiye'deki milletvekili genel seçiminden, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferle çıktığını, ancak anayasa değişikliklerini tek başına referanduma götürebilecek sayıya ulaşamadığı yorumunda bulundu.

İtalyan haber ajansı ANSA'nın internet sitesindeki haberinde, Başbakan Erdoğan liderliğindeki AK Parti'nin, milletvekili genel seçimlerinde oyların yüzde 50,3'nü alarak, kesin bir çoğunluğu elde ettiğini ve TBMM'de 326 sandalye kazandığını bildirdi.

Haberde, Erdoğan'ın 326 milletvekili çıkarmasına karşın, anayasada yapılması öngörülen reformları, tek başına referanduma götürme yetkisi olan 330 sayısına ulaşılamadığına da dikkat çekildi.

ANSA'nın haberinde, ana muhalefetteki CHP'nin, oylarını arttırdığı belirtilirken, sosyal demokratların yeni dönemde muhalefette kalmaya devam edecekleri kaydedildi.

Haberde, “Başbakan Erdoğan'ın seçim döneminde oylarını almak istediği” yorumu yapılan MHP'nin de oyların yüzde 13,1'ni alarak, yüzde 10'luk seçim barajını aştığı ve parlamentoya girdiğine yer verildi.

BDP'nin desteklediği Kürt kökenli bağımsız adayların da ülke genelinde yüzde 6,4 oy oranı yakalayarak, meclise 36 vekil gönderdikleri aktarıldı.

LA STAMPA
La Stampa gazetesi de internet sitesindeki haberinde, Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimleri kazandığını, “ancak bunun tam da istediği gibi olmadığı” yorumunu yaptı. Gazetede, Erdoğan'ın her iki Türk'ten birinin oyunu aldığı, ancak buna rağmen milletvekili sayısının 326 da kalarak, anayasa değişikliklerini, tek başına referanduma götürme sayısı olan 330'a ulaşamadığı kaydedildi.

‘Laikler, Milliyetçiler ve Kürtler’
Gazete, “Laikler, Milliyetçiler ve Kürtler” olarak nitelediği üç muhalefet partisinin, seçim kampanyası döneminde, Başbakan Erdoğan'ı “ülkeyi iyi idare edemediğine yönelik ağır bir şekilde eleştirdiği” belirtildi. La Stampa'daki seçim yorumunda, Erdoğan'ın ülkesini AB'ye sokmak istiyorsa, bazı reformları yapması gerektiği ifade edildi.

La Stampa, Erdoğan'ın yeni dönemde muhalefetle diyalog aramaması durumunda, üç partiyi de karşısına alabileceği ve sert geçen seçim kampanyası döneminin yeni parlamentoya yansıyabileceği değerlendirmesinde bulundu.

LA REPUBBLİCA
La Repubblica gazetesi de Erdoğan'ın seçimi kazandığını, ancak anayasa değişikliğini tek başına referanduma götürecek çoğunluğa ulaşamamış olmasını haberleştirirken, ana muhalefet CHP'nin yeni lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile oylarını 5 puan arttırmasını, MHP'nin barajı geçmiş olmasını ve Kürt kökenli bağımsız adayların sayısının 36'ya ulaşmasını, “muhalefet için iyi” şeklinde değerlendirdi.
Gazete, birçok gözlemcinin, “yapılmak istenen anayasa değişikliklerinin arkasında Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimine adaylığını koyma niyetini gördüğü” görüşüne de yer verdi. Gazetedeki haberde, Erdoğan'ın uluslararası alanda, ülkesinin ekonomik büyümesi, güçlü gelişmesi ve işsizliğin 2011'in ilk 3 aylık dönemde düşmesi gibi değerleri ön plana çıkardığı da belirtildi.

‘HER İKİ SEÇMENDEN BİRİ AK PARTİ'YE OY VERDİ’
La Repubblica, Başbakan'ın seçimlerin ardından AK Parti Genel Merkez Binası'ndan yaptığı “balkon konuşması”ndan bir bölüme de yer vererek, “Her iki seçmenden biri AK Parti'ye oy verdi. Bunun heyecanını yaşıyoruz” ve “Oylarımızı 5 milyon daha arttırdık” sözlerini de okuyucularına aktardı.

İSVEÇ BASINI: BAŞBAKANIN ZAFERİ
İsveç basını, genel seçim sonuçlarıyla ilgili ilk yorumlarında “Başbakanın Zaferi' başlıklarını kullandı. Türkiye'de gerçekleştirilen genel seçimler İsveç basınında da gün boyunca yakından takip edildi. Seçim sandıklarının açılmasıyla gazetelerin internet sitelerinde yer alan haberlerde seçimi AK Parti'nin önde götürdüğü yorumlarına yer verildi.

İsveç Haber Ajansı TT haberinde, AK Parti'nin seçimi kazanmasına rağmen anayasa değişikliğini tek başına yapacak milletvekili elde edemediğini belirtti.

İsveç gazetelerinden Svenska Dagbladet ile Dagens Nyheter internet sitelerinde ilk haber olarak verdikleri haberde, “Erdoğan'ın Zaferi” başlığını kullandı. Seçimlerde Başbakan Erdoğan'ın oylarını artırdığı ifade edilirken, “Türkiye'nin güçlü adamı Erdoğan seçimi kazandı” yorumu yapıldı.

İsveç Radyosu da internet sitesindeki haberinde AK Parti'nin seçimi kazandığının kesin olduğunu yazarken, 50 milyon seçmenin bulunduğu Türkiye'de seçime katılımın da yüksek olduğuna yer verdi.

Diğer İsveç gazeteleri de haberlerinde Başbakan Erdoğan'ın seçimi kazandığını, ancak askeri yönetim tarafından 1982'de yapılan anayasayı değiştirmesi için çoğunluğa ihtiyacı olduğu belirtildi.

Erdoğan'ın, “Türk siyasetinden askerin izini silmeyi” hedeflediği yorumuna yer veren gazeteler, anayasa değişikliği için AK Parti'nin mecliste 3'te 2'lik çoğunluğa sahip olması gerektiğini ifade ettiler.

KAZAK BASINI: TÜRKİYE'DE İSTİKRAR KAZANDI
Türkiye'deki milletvekili genel seçimi, Kazak basınında geniş yer buldu. Seçim sonuçlarını okuyucularına son dakika haberi olarak duyuran Kazak basını “Türkiye'de istikrar kazandı” değerlendirmesinde bulundu.

YSK'nın seçim yasaklarını kaldırmasının ardından seçim sonuçlarını anlık olarak okuyucularına duyuran “thenews.kz” internet sitesi, “Türkiye'de seçimleri iktidar partisi kazandı” başlığını kullandı.

HOLLANDA BASINI
LAHEY - Türkiye'deki milletvekili seçimi, Hollanda medyasında geniş yer aldı.

Ülkenin önde gelen gazete ve televizyonları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti'nin beklendiği gibi seçimden başarıyla çıktığına vurgu yaptı. Hollanda medyası, AK Parti'nin tek başına yeni anayasa yapacak çoğunluğa ulaşamadığını kaydetti.

“AK Parti, Türkiye'deki seçimlerin galibi” başlığıyla haberi veren Hollanda yayın kurumu NOS, iktidar partisinin beklendiği gibi seçimleri büyük farkla kazandığını duyurdu. AK Parti'nin bir önceki seçimlere oranla oy oranını artırarak yüzde 50'ye yükselttiğine vurgu yapan NOS, buna rağmen seçim sisteminden dolayı milletvekili sayısının azaldığına dikkati çekti.

NOS: ERDOĞEN TÜRK SİYASİ SİSTEMİNİ GÜÇLÜ BİR BAŞKANLIK SİSTEMİNE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYOR
CHP'nin yüzde 25, MHP'nin ise yüzde 13 civarında oy aldığını hatırlatan NOS, “Başbakan Erdoğan'ın Türk siyasi sistemini güçlü bir başkanlık sistemine dönüştürmek istediğini” ileri sürdü.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Telegraaf ise sonuçları “AKP Türkiye'deki seçimlerin kazananı” başlığıyla verdi. Gazete, 2002'den bu yana iktidarda olan AK Parti'nin büyük kısmı sayılan oyların sonucuna göre yüzde 50,7 oranında oy alarak, seçimden galip ayrıldığını yazdı.

AK Parti'nin kuruluşundan bu yana en iyi sonucu elde ettiğini yazan Volkskrant gazetesi, iktidar partisinin yüzde 50 civarında oy almasına karşın tek başına yeni bir anayasa yapacak çoğunluğa ulaşamadığını dile getirdi.

Başbakanın “balkon konuşmasına” yer veren gazete, Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalefet partileriyle uzlaşarak yeni bir anayasa yapmayı arzuladığına vurgu yaptı.

Yeni anayasa için muhalefetin desteğine ihtiyaç olduğunun altını çizen gazete, Başbakan Erdoğan'ın, “Milletimiz bize yeni anayasayı, uzlaşmayla ve müzakereyle yapma mesajı verdi” sözlerine yer verdi. (aa - anka)