Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Afganistan'daki mevcudiyetimiz devam edecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Afganistan'daki mevcudiyetimiz devam edecek
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Afganistan'daki mevcudiyetimiz devam edecek
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kabil'de Türk askerlerinin bulunduğu araca yönelik saldırı için, "Bu saldırı doğrudan Türk askerine yönelik mi, başka amaçlı mıydı, buna yönelik soruşturma devam ediyor. Afganistan'daki mevcudiyetimiz devam edecektir" dedi.

ANKARA Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan'ın başkenti Kabil'de Türk askerlerinin bulunduğu araca düzenlenen bombalı saldırı hakkında, "Bu saldırı doğrudan Türk askerine yönelik mi, başka amaçlı mıydı, buna yönelik soruşturma devam ediyor" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, Kabil'deki saldırıda Adem Şengül isimli uzman çavuşun şehit olduğunu, yaralanan askerin ise durumunun ciddi olmadığını, helikopterle hastaneye kaldırılarak tedbir amaçlı gözetim altında tutulduğunu açıkladı. Şengül'e Allah'tan rahmet, ailesine ve Türk milletine de başsağlığı dileyen Çavuşoğlu, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Saldırının Türk askerinin Afganistan'daki durumunu nasıl etkileyeceği yönündeki bir soru üzerine Çavuşoğu şunları söyledi:

"Biz Afganistan'ın istikrarı için oradayız. Biz oraya muharip güç göndermedik. Gayrimuharip güç gönderdik. Bugüne kadar Türk askeri Afganistan'da, Afganistan'ın kalkınması için ve insani yardımların en kısa yoldan, doğrudan halka ulaştırılması için çok önemli görevler gördü. Afgan halkı tarafından da seviliyor ve takdir ediliyor. Dolayısıyla bizim Afganistan'daki mevcudiyetimiz devam edecektir. Afgan kardeşlerimize her türlü yardımımız devam edecektir. Afganistan'a verdiğimiz diğer destekler de devam edecektir, özellikle kalkınma desteği."

Kabil'de Türk diplomatlara intihar saldırısı: 1 şehit

Türkiye 'nin Uluslararası Kabil Havaalanı'nın işletmesini üstlendiğini hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Afganistan'a desteğini artarak devam edeceğini vurguladı.

Bugüne kadar Afganistan'da Türk askerine yönelik doğrudan bir saldırı olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, "Kazadan dolayı şehitlerimiz oldu ama bir saldırı olmamıştı. Bu saldırı doğrudan Türk askerine yönelik mi, başka amaçlı mıydı, buna yönelik soruşturma devam ediyor" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Afganistan'daki mevcudiyetini artıracağını sözlerine ekledi.

(AA)