Dışişleri Bakanlığı'ndan Putin'in açıklamalarına tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan Putin'in açıklamalarına tepki
Dışişleri Bakanlığı'ndan Putin'in açıklamalarına tepki
Dışişleri Bakanlığı, Rusya lideri Putin'in açıklamalarına tepki gösterdi.

RADİKAL - Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Putin'in soykırım açıklamalasını kınıyor ve reddediyoruz. Bu tür siyasi açıklamalar Türkiye için yok hükmündedir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

" Rusya Devlet Başkanı Putin’in, tüm uyarı ve çağrılarımıza rağmen, 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmesini ‎ reddediyor ve kınıyoruz. Hukukun açık ihlali olan bu tür siyasi açıklamalar Türkiye bakımından yok hükmündedir.

‎Rusya’nın Kafkaslar, Orta Asya ve Doğu Avrupa ’da yüz yıl boyunca gerçekleştirdiği kitlesel katliamlar, sürgünler ve Holodomor gibi topluca cezalandırma yöntemleriyle özellikle kendi tarihinde Türk ve Müslüman halklara yönelik insanlık dışı uygulamaları göz önüne alındığında, “soykırımın” ne olduğunu ve hukuki boyutunu esasen en iyi kendisinin bilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Duma’nın 1995 yılından bu yana her 10 yılda bir tek yanlı Ermeni iddialarını destekleyen siyasi açıklamalar yapma alışkanlığını biliyoruz. Bu geleneği bozmayan Duma, 24 Nisan 2015 günü eski kararları doğrultusunda yeni bir açıklama daha yapmıştır. Bu açıklamayı da kınıyoruz.

Rusya Devlet Başkanı’nın Ermenistan’ın yüzüncü yıl propaganda kampanyasının gösteri ayağı olan 24 Nisan Erivan törenlerine katılması da bu çerçevede değerlendirilmelidir.

Türkiye’nin dostluğuna önem vermesi ve hassasiyetlerini dikkate alması gerektiğini beklediğimiz Rusya’nın yanlışta ısrar etmesi bölgemizdeki huzur, barış ve refaha yardımcı olmayacaktır.

Rusya'nın bu konuda yapabileceği bir şey varsa o da, tarafgir tutumunu bir yana bırakıp, Ermenistan ve Ermenileri Türkiye'nin dostluk ve barış çağrılarına olumlu karşılık vermeye teşvik etmesidir."

 

 


  http://www.radikal.com.tr/134330813433081

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  türkiyede rusya'ya soykırım davası açsın. - sktk60

  rusyanın türklere ve kafkas halklarına uyguladığı soykırım ve sürgünlerde yüzbinlerce türk hayatını kaybetti osmanlı döneminde'de balkanlarda yapılan sürgünlerin ve soykırımların arkasında rusya var türkiyede rusyadan tazminat talebinde bulunsun ermenilerin anadoluda giriştikleri devlet kurma ve orda yaşayan müslüman türklere uyguladıkları katliamların arkasında'da rusyanın payı büyük bence eski defterler karıştırılacaksa rusya birinci derecede sorumlu yakasının bırakılmaması lazım.