Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'yi kınayan Arap Birliği'ne cevap

Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'yi kınayan Arap Birliği'ne cevap
Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'yi kınayan Arap Birliği'ne cevap
"Arap Birliği'nin açıklaması maalesef, DAEŞ'in başta Irak olmak üzere bölgemize yönelik oluşturduğu tehdidin boyutlarını, bu tehdit karşısında ülkemizin özverili ve kararlı çabalarını kavrayamadığını ortaya koymaktadır" dedi.

RADİKAL - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türk askerinin Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Başika kampındaki varlığını kınayan Arap Birliği'ne cevap verdi. 

Bilgiç, Arap Birliği'nin "Türkiye, Irak'taki askerlerini geri çekmeli" kararı almasını lişkin soruyu yanıtlarken,Türkiye'nin bölgede yürüttüğü faaliyet konusunda gerekli tüm açıklamaları daha önce yaptığını ve bunlara ilaveten ifade edilecek bir husus bulunmadığını belirtti.

Irak'la, IŞİD'e karşı işbirliğini geliştirme ve derinleştirmek için gerekli mekanizmaları tesis ederek istişarede bulunma iradelerinde bir değişiklik olmadığını vurgulayan Bilgiç, "Arap Birliği'nin açıklaması maalesef, DAEŞ'in başta Irak olmak üzere bölgemize yönelik oluşturduğu tehdidin boyutlarını, bu tehdit karşısında ülkemizin özverili ve kararlı çabalarını kavrayamadığını ortaya koymaktadır" dedi.

Arap Birliği: Türkiye'ye Musul'dan askerlerini çeksin

Arap Birliği'nde dışişleri bakanları seviyesinde düzenlenen olağan dışı toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak topraklarındaki varlığının kınandığı bildirilmişti.

Toplantının ardından basına dağıtılan sonuç bildirgesinde, "Türk askeri birliklerinin Irak topraklarına girmesi, Irak'ın egemenliğine karşı düşmanca tavrı ve Arap milli güvenliğine tehdit oluşu itibarıyla Türkiye hükümeti kınanmıştır" ifadesine yer verilmişti.

Bildirgenin ikinci maddesinde ise Türk hükümetinden Irak'taki güçlerini kayıtsız şartsız derhal çekmesi çağrısında bulunulmuştu.
AA

Arap Birliği Türkiye'nin PKK operasyonlarını kınadı