Dışişleri bütçesi kıran kırana geçti

Dışişleri bütçesi kıran kırana geçti
Dışişleri bütçesi kıran kırana geçti
Hakaretler havada uçuştu, Davuoğlu Ayaydın'a "Otur yerine" diye bağırdı
Haber: Hacer BOYACIOĞLU / Arşivi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’ndan dış politikaya “barfiks” benzetmesi...

“Vücudunu geliştirmek istiyorsan barfiksi biraz üste koyacaksın, bizim politikamız da öyle”

ANKARA- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Dışişleri Bakanlığı’nğn 2013 yılı bütçesi “kıran kırana” geçti. Muhalefetle iktidarın sık sık tartıştığı komisyon toplantısına CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın’ın TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı AK Parti 'li Volkan Bozkır’a “Çık dışarı” sözleri damgasını vurdu. Tartışmalar sırasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da bir ara Ayaydın’a “Hakaret ediyorsun. Otur yerine” diye seslendiği gözlendi. Davutoğlu, toplantıda yaptığı sunumda Türkiye’nin dış politikasını barfikse benzetti ve “Vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız, biraz vücudunuzun üstüne koyacaksınız. Dikkat edin biz çok yukarıya koymadık” dedi.

“Evet daha çok doğalgaz alıyoruz, çünkü daha çok paramız var”

Dışişleri Bütçesi’nin görüşüleceği Plan Bütçe Komisyonu toplantısı öncesinde CHP’li üyeler “Savaşa hayır” pankartları açtılar. CHP ve AKP ’li milletvekilleri arasında tartışma yaşanırken, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun salona gelmesinden sonra konuşmalar durdu. Davutoğlu muhalefet milletvekilleriyle selamlaşarak yerine geçti. Bakan Davutoğlu’nun yaptığı konuşma ise, sık sık MHP ve CHP’li üyeler tarafından bölündü. Davutoğlu İran’la ilişkileri anlatırken, ticaretin geliştiğini söylemesi üzerine, muhalefet sıralarında “Evet artık daha çok doğalgaz alıyoruz” sözleri yükseldi. Davutoğlu ise, “Daha çok doğalgez alıyorsak, daha çok paramız var” yanıtını verdi. Davutoğlu’nun Suriye’de halka zulmedildiğini söylemesi üzerine ise, muhalefet “Uludere’de siz de aynısını yaptınız” dedi. AKP’lilerin de tartışmaya müdahil olmasıyla, salonda kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

“Bir iki ülkeyle sorun komşu ülke politikasını çökertmez”

Davutoğlu dış politikada restorasyon yaşandığını belirtirken, “Hayalperest değiliz. Mesela Afrika’da 23 büyükelçilik açtık. Bunu 2003’te açsak hayalperest olurduk. Dış politikamızı ben barfiks egzersizi olarak görüyorum. Vücudunuzun altına koyarsanız, kambur olursunuz; o yüzden vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız biraz üstüne koyacaksınız. Komşu ülkelerden bahsediyoruz. Bir veya iki ülke ile yaşadığımız sorunlar nedeniyle komşu ülkeler paradigması çöktü demek çok adil olmaz” diye konuştu.

“Konutunuza yıllık 589 bin TL ödeniyor”

Görüşmeler sırasında muhalefet milletvekilleri sık sık Dışişleri Konutu’nun yıllık kirasının 589 bin TL olduğunu belirterek, bu kiranın sorgulanması gerektiğini belirtti. AKP’li Volkan Bozkır’ın konuşması sırasında ise salon karıştı. Bakan adına Bozkır’ın yanıt verdiğini belirten muhalefet milletvekilleri tepki gösterirken; CHP’li Aydın Ayaydın “Çık dışarı” diye bağırdı. Tartışmanın sürmesi üzerine Ayaydın, AKP sıralarına yürümek isterken; Davutoğlu’nun da ayağa kalkarak “Kirasını bize ödetiyor” diyen Ayaydın’a yönelik olarak “Hakaret ediyor, otur yerine” diye bağırdığı gözlendi.

Enverland’i, Ahmetland yaptınız
CHP’li Müslim Sarı ise, Davutoğlu’na yönelik olarak “Enver Paşa gibi yönetiyorsunuz. Artık Enverland yerine Ahmetland olarak seslenebiliriz. Tarih onlarca Enver Paşa verirken, bir tane Mustafe Kemal veriyor” seslendi. AKP’liler bu sözlere tepki gösterirken; CHP’li Hurşit Güneş de “Yabancı basının gelmesini yasaklıyorsunuz. Siz anlatıyorsunuz, yabancı basın başka yazıyor” diye konuştu. Güneş, örtülü ödenekte ilk 9 ayda yaşanan artışa da dikkat çekerek “Yemen’e silahlar buradan mı gitti” diye sordu.