Dışişleri: İran'ın beyanatları hayretle karşılan

Dışişleri: İran'ın beyanatları hayretle karşılan
Dışişleri: İran'ın beyanatları hayretle karşılan
IŞİD'le petrol ticareti iddiası ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili açıklamalara, Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

RADİKAL - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Türkiye'nin bölgesel politikaları ile ve İranlı yetkililerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili kullandıkları ifadelerin hayretle karşılandığını söyledi. Bilgiç, "Halkına karşı devlet terörü yapan eli kanlı Şam rejimiyle işbirliği içinde krizin tırmanmasına yol açan devletlerin ülkemize terörizmle ilgili ithamlarda bulunmalarının ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır" dedi.

Bilgiç, İranlı yetkililerin Türkiye ile ilgili beyanatlarının nasıl değerlendirildiği sorusu üzerine Şam rejimi ile işbirliği içinde olduğunu belirttiği devletlerin Türkiye'ye terörizmle ilgili ithamlarda bulunmalarının ciddiye alınacak bir yönü bulunmadığını belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, şu açıklamayı yaptı:

"İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün ülkemizin bölgesel politikaları bağlamında dile getirdiği hususlar ve bazı İran haber ajansları ile İranlı yetkililerin ülkemizle ve Sayın Cumhurbaşkanımız'ın beyanatıyla ilgili kullandıkları ifadeler hayretle karşılanmıştır. Her şeyden önce, sayın Cumhurbaşkanımız'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yle zamanında yaptığı telefon görüşmesinde dile getirdiği hususlar sadece kayıtlarda olmayıp, İran makamlarının da malumudur. Bu itibarla sözkonusu görüşmeyi yapılmamış saymak veya içeriğini çarpıtmaya gayret etmek, sadece gayrıahlaki olmakla kalmayıp, gerçekleri komşu İran halkından saklamak anlamına da gelmektedir. Türkiye bölgesinde mevcut sorunların barışçı yollardan çözümüne yönelik ilkeli ve uluslararası çabalarla uyumlu politikalar izlemekteyken ve sorunun insani boyutuna yönelik olarak uluslararası toplumun çabalarının çok ötesinde imkanlarını seferber etmişken, halkına karşı devlet terörü yapan eli kanlı Şam rejimiyle işbirliği içinde krizin tırmanmasına yol açan devletlerin ülkemize terörizmle ilgili ithamlarda bulunmalarının ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır."
DHA