Dışişleri'nden Tel Abyad raporu: PYD'nin mücadelesi dünyada sempati kazandı

Dışişleri'nden Tel Abyad raporu: PYD'nin mücadelesi dünyada sempati kazandı
Dışişleri'nden Tel Abyad raporu: PYD'nin mücadelesi dünyada sempati kazandı
Tel Abyad'ın IŞİD'den kurtarılmasının ardından Türkiye'nin yaptığı değerlendirme raporlaştırıldı. Raporda PYD'nin IŞİD'e karşı mücadelesinin dünyada sempati kazandığı, Türkiye'nin de IŞİD'in geriletilmesinden memnun olduğu ancak PYD'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne aykırı hareket etmesinin kabul edilemeyeceği belirtildi.

RADİKAL - Suriye’nin Türkiye sınırında yer alan Tel Abyad’ın IŞİD’den PYD’ye geçmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirmeye göre; Türkiye, IŞİD ile mücadeleyi her platformda sürdürecek. Aynı zamanda da PYD’nin Suriye ile ilgili kırmızı çizgileri aşmasına göz yumulmayacak.

Hürriyet’ten Deniz Zeyrek’in ulaştığı, Dışişleri Bakanlığı’nın devletin zirvesi için hazırladığı Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de onayını alan Tel Abyad değerlendirmesi şöyle:

- Türkiye, IŞİD’i ‘terör örgütü’ olarak görmektedir. Uluslararası Koalisyon’un IŞİD ile mücadelesinde görev almaya devam edilecek.

- IŞİD’le mücadele, PYD ya da başka terör örgütleri ile kıyaslama yapılmaksızın, kendi mecrasında sürdürülecek.

- Türkiye’nin şartları PYD’ye en üst düzeyde iletildi. Esad rejimi ile işbirliği yapmaması, Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırı hareket etmemesi, Suriye’nin geleceğine bütün Suriye halkının birlikte karar vereceği, PYD’nin bunun dışında kalmasının kabul edilmeyeceği anlatıldı.

- Buna karşın PYD, pragmatist hareket ederek bir taraftan Esad rejimi ile hareket etti, diğer taraftan çıkarları örtüştüğünde IŞİD ile pazarlık yaptı, Suriye’nin birliğine aykırı bir şekilde kantonlar ilan etti.

- PYD’nin IŞİD ile mücadelesi, bütün dünyanın sempatisini kazandı. Türkiye de IŞİD’in geriletilmesinden memnundur. Bu nedenle müttefiklerin IŞİD ile mücadelede PYD’ye destek vermesine itiraz etmedi.
- Ancak IŞİD ile mücadele ediyorlar diye herkes kendi amaçları doğrultusunda hareket edip, Suriye için yapılan yüzlerce toplantıda belirlenen ilkelerin dışına çıkamaz. 
- PYD’nin bölgedeki Türkmen ve Arap nüfusun boşaltılması, yerlerine Kürtlerin yerleştirilmesi gibi eylemlerine duyulan tepki ABD yönetimine, BM’ye, BM Güvenlik Konseyi’ne, Avrupa Birliği Komisyonu’na ve NATO Genel Sekreteri’ne iletildi. ABD Dışişleri, Türkiye’yi haklı buldu ve PYD’ye en üst perdeden iletti.
- ABD, Türkiye’nin Tel Abyad başta olmak üzere Kuzey Suriye’deki Kürt bölgesine ilişkin görüş ve isteklerine açık destek veriyor.
- Ankara , muhataplarına, “PYD konusundaki algı operasyonu sürerken, bölgedeki insani trajedinin Türkiye’nin üzerine yıkılmasına göz yumamazsınız” mesajını da iletti.
- Kuzey Suriye’de IŞİD’den ve Esad’dan arınmış bir bölge Türkiye’nin Tampon bölge teklifinin hayata geçirilmesine zemin oluşturabilir. Gerçekleşirse 1) Esad rejimine baskı, 2) Ilımlı muhalefeti birleştirme, 3) Göçü Suriye’de karşılayıp, insani yardımları Suriye topraklarında ulaştırmak mümkün olabilir.

PYD’YE MESAJ

PYD’nin Akçakale-Tel Abyad arasındaki sınırı; Türkiye’den Suriye istikametine doğru geçişlere kapatması kabul edilemez.

IŞİD’in Tel Abyad’dan çekilmesi, Halep ve İdlib üzerinden yeniden ilerleme potansiyelini ortaya çıkardı. TSK’nın askeri planlamasını buna göre yapması gerekiyordu. Son dönemde sınırda alınan önlemleri müttefiklerimize bu şekilde izah etmeliyiz.

Türkiye’nin IŞİD ile mücadele konusundaki samimiyeti hâlâ sorgulanıyor. IŞİD’in insan ve lojistik kaynağının Türkiye üzerinden gittiğine ilişkin algıyı ortadan kaldırmamız gerekiyor.