Dışişleri'nin Kavakçı davasında acelesi yok

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), kapatılan FP'nin eski milletvekili Merve Kavakçı'nın açtığı dava için Türkiye'den savunma talebine ilişkin yazısı, Dışişleri Bakanlığı'na ulaştı.

ANKARA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), kapatılan FP'nin eski milletvekili Merve Kavakçı'nın açtığı dava için Türkiye'den savunma talebine ilişkin yazısı, Dışişleri Bakanlığı'na ulaştı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, savunmanın ne zaman yapılacağına ilişkin bilgi vermedi. Tan, "Bu tür davalar için ülkelerin ek süre talebi de olabiliyor" diyerek, hükümetin davayı 'ağırdan' alma tavrını da ortaya koydu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise "Bize gelmiş bir şey yok" dedi.
Kavakçı 18 Nisan 1999'da milletvekili seçildikten sonra Genel Kurul'a türbanıyla gelmiş ancak milletvekili yemini ettirilmemişti. İzinsiz olarak ABD vatandaşlığına geçtiği gerekçesiyle Türkiye'de vatandaşlıktan çıkarılan Kavakçı'nın milletvekilliği düşürülmüştü.
Kavakçı bunun üzerine AİHM'ye başvurdu. Kavakçı'nın avukatı Salim Özdemir başvuru dilekçesinde, 'Kavakçı'nın vatandaşlıktan çıkarılması, FP'nin kapatılmasından sonra yasaklı hale gelmesi, içtüzükte bulunmamasına rağmen türbanla milletvekili yemini ettirilmemesi' gibi konuların bulunduğunu söyledi.
Türkiye'nin yanıtlayacağı sorular
Özdemir, AİHM'nin başvurularının kabul edilebilirlik süreci için Türkiye'den şu sorulara yanıt vermesini istediğini kaydetti: Kavakçı'nın Meclis'ten uzaklaştırılması, halkın kendi temsilcilerini özgürce seçmesinin önünde engel mi? FP'nin de aynı nedenle kapatılmış olması, siyasi hakların engellendiği anlamına gelir mi? Başvurucunun iddiaları düşünce özgürlüğünün engellenmesi anlamı taşır mı?
AİHM, Türkiye'nin bu sorulara yanıtını değerlendirerek, davanın kabul edilebilir olup olmadığına karar verecek. Bakanlık Sözcüsü Tan, AİHM'nin Türkiye'den istediği savunma talebinin iki gün önce kendilerine ulaştığını,
talebin incelenip değerlendirileceğini söyledi. Tan, savunmanın tamamlanması için Türkiye'nin üç ayı bulunduğunu, ancak bu sürenin uzatılma imkânının söz konusu olduğunu belirtti.
Bakanlık, Leyla Şahin'in açtığı türbanla ilgili davada AİHM'ye ek savunma göndermiş, yasağı savunmuştu. Bakan Gül'ün talimatıyla çekilen ek savunma, AKP'nin görüşlerine ters düşünce hükümette sıkıntı yaratmıştı. Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de benzer sıkıntı olmaması için AİHM'ye açtığı davayı çekmişti.