Diyanet İşleri Başkanı'ndan Demirtaş'a yanıt: Hutbe ile namazın farkını bilmez!

Diyanet İşleri Başkanı'ndan Demirtaş'a yanıt: Hutbe ile namazın farkını bilmez!
Diyanet İşleri Başkanı'ndan Demirtaş'a yanıt: Hutbe ile namazın farkını bilmez!
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı isim vermeden eleştiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Üzüntülü günler geçiriyorum. Şahsım, kurumum, ülkem, gönül coğrafyam adına" dedi...

RADİKAL - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ilmi hikmeti ve marifeti yerleştirememekten kaynaklanan ciddi bir bilgi ve düşünce krizi içinde olunduğunu ifade etti.

Görmez, isim vermeden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Diyanet'i kaldıracağız, inanç hizmetleri başkanlığı kuracağız" sözlerini eleştirerek, "Daha hutbe ile namazın, namaz ile duanın farkını bilmeyen insanlar, hem de bu medeniyetin ve bu toprakların çocukları, bütün tartışmalarını din ve Diyanet üzerinden yürütebiliyorlar" dedi.

Görmez, Uluslararası Vuslat Derneği'nce düzenlenen "Ufuktaki Yeni Türkiye Sempozyumu"nun kapanışında yaptığı konuşmada, bazı kimselerin din ve Diyanet üzerinden tartışma yürüttüğünü, bu insanlar ilkokul seviyesinde din bilgisine sahip olsalar duruma yanmayacağını söyledi.

"Daha hutbe ile namazın, namaz ile duanın farkını bilmeyen insanlar, hem de bu medeniyetin ve bu toprakların çocukları bütün tartışmalarını din ve diyanet üzerinden yürütebiliyorlar. Ne kadar üzücü. Ama o da bizim eksikliğimiz. Bizim kızmaya öfkelenmeye hiç hakkımız yok. Biz sadece bu topraklarda, bu kadar öğretilmiş cehaleti nasıl yayabildik. Bu kadar bu literatürden, bu kelimelerden bu kavramlardan kendi çocuklarımızı, kendi insanlarımızı hatta kendi yöneticilerimizi nasıl mahrum bıraktık bunun üzerinde düşünmeliyiz" ifadelerine yer verdi.

"DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINI UNUTUYORLAR"

Kendisinin son günlerde üzüntülü günler geçirdiğini anlatan Görmez, "Şahsım, kurumum, ülkem, gönül coğrafyam adına. Çünkü herkes bugünlerde konuşurken, öyle ara dönemlerde devletin bir sopası haline getirilmek istenen Diyanet'ten bahsediyor. Yoksa son yıllarda bütün gönül coğrafyamızı kuşatan Rusya'nın içerisindeki 30 milyon Müslüman'la buluşan, Türk Cumhuriyetlerinde Kafkaslar'da, Baltık Cumhuriyetlerinde, Balkanlardaki bütün Müslümanların müessesesi haline gelen Diyanet İşleri Başkanlığı'nı unutuyorlar. Doğrusu bunu dikkate almıyorlar. Belki de öfke biraz bundan dolayı" sözlerine yer verdi.

Görmez, yüzyıl sonra dünyanın her bölgesinde kendisini yetim kabul etmiş, azınlık kalmış Müslüman kardeşleriyle ilişkiler kurduklarını, okullar ve camiler yaptıklarını aktararak, gecikmişliğin farkında olduklarını vatandaşların yardım ve himmetiyle de bu eksikliği hızla gidereceklerini kaydetti.

"BİR CEHALET DÖNEMİ YAŞIYORUZ"

Avrupa Birliği tartışmaları için yargı ve temel haklar faslında bulunduğunu ve orada Türkiye'yi taşımaktan sorumlu olan büyükelçi ile arasında geçen bir diyaloğu anlatan Görmez, "Kur'anda bulunan hadisler üzerinden İslam tartışmasına cüret eden bir cehalet dönemi yaşıyoruz. Yahut peygamberimizin ayetleri üzerinden İslam tartışması yapan cehalet örneklerine şahitlik ediyoruz" diye konuştu.

Sorunun öğretilmiş bir cehalet olduğunu belirten Görmez, şunları belirtti:

" Bugün yaşadığımız sorun Şam, Bağdat diyarında, Kahire'de, Yemen'de Müslümanların hikmetten uzaklaştıkları için İslam'ı tatbik edilemeyen bir hükümler manzumesine indirgemesinden kaynaklanmıştır. Bugün ilmi hikmeti ve mağrifeti yerleştirememekten kaynaklanan ciddi bir bilgi ve düşünce krizi içinde olduğumuzu ifade etmek isterim. İster Vuslat Platformu olsun, ister Usul Platformu olsun dünyada ve ülkemizde İslam medeniyetinin yeniden inşası üzerinde duracaksak o zaman öncelikle ilim, hikmet ve marifet. Bu üç kavramın nasıl birleştiririz bu öğretilmiş cehaleti nasıl ortadan kaldırırız hep birlikte üzerinde durmamız gerekiyor.

'Ey iman edenler siz yer yüzünde adaleti ayakta tutacaksınız ve bu adaletinizle de bütün insanlara örnek olacaksınız. siz dünyanızda adaleti ayakta tutacaksınız ve örnek olacaksınız'. Müslümanlar bununla mükellef. Ama teorik olarak bile biz adalet mefkuremizi kaybettik. Teorik olarak dahi adalet mefkuremizi yeniden ayağa kaldırmak mecburiyetimiz var." (AA)


  http://www.radikal.com.tr/1349029134902926

  YORUMLAR
  (26 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  din sömürüsü yeni değil - jumpercoco

  Zavallı kızıl-derilileri, altınlarını almak için kandıran papazdan bir farkı yok.Gözünü açınca altın, ağzını açınca dolar.

  Bana dokunmuyan yilan bin yasasin - user395405

  Memleket soyulurken, gencler oldurulurken sesi cikmayan diyanet simdi Diyanet isleri kaldirilacak elden maas gidecek luks araba gidecek diyemi sesi cikmaya basladi. Bugune kadar neredeydin sayin diyanet isleri baskani yoksa sende secimlerden dolayimi konusmaya basladin AKP ye arka cikmak icin.

  sy Gormez - user814326

  Size bir sorum var "çalmak gunahmi"?

  cehalet! - jiyan1767

  Galiba cehalet konusunda doğrusöylemişsiniz malum ülkenin gidişatı bu gösteriyor yoksa birileri çıkıp 5.5 milyar tl lik bütçeye rahğmen neden hala cuma namazı çıkışında camilerin ihtiyaçlarını vatandaştan topladığınızı sorardı. ama siz toplumu öyle bir yere getirmişsiniz ki insanlar bunca şeyi görmüyor tıpkı sizin gibi

  FIKIR ve ZIKIR - Kara Ismail

  Diyelim ki Kuran- i kerimi cok iyi biliyorsun.. Belki de Kuran-i kerimi ezbere biliyorsun.. Eger, fikir zikir birbirini tutmuyorsa; bildiklerinin hic bir anlami yoktur... Musluman olmayan bir insan da Kuran'i iyi bilebilir.. Bu durustlugun, iyi ya da kotu insan olmanin kriteri degildir... Bildiklerini bir makama, bir arabaya satiyorsan, zulum ve haksizlik karsisinda susuyorsan, "Islam'da ayrimcilik,zor kullanma yoktur"diyip; yapilan haksizliklar karsisinda sessiz kaliyorsan bildiklerin senin olsun!.. ?Ne kadar okursan oku, bilgine yakışır şekilde davranmıyorsan, cahilsin demektir" diye anlamli bir soz vardir.. Hani dinimizce israf haramdi? Bu kadar ac,issiz, yoksul varken senin devlet kesesinden 1 milyonluk arabaya binmen israf degil mi? Bu kadar yoksul, evsiz arksiz varken; senin 1 milyonluk arabaya binmen vicdansizlik degil mi?

  SN GÖRMEZ, - ARAGORA

  Eğer milyon dolarlık arabayı görmediğinizi söylediğinizde hakikaten onu görememiş olabilir misiniz ?Veya arabayı görüp de ona bindiğinizi görememiş olabilir misiniz ?Soyadınızdan dolayı sizi mazur görebilirim..

  BİR ADAMIN SOYADI GÖRMEZ İZE... - ARAGORA

  ve o kişi hakikaten gerçekleri göremiyorsa bu onun suçu mudur ?