Diyarbakır'da CHP ve BDP'ye yüklendi

Diyarbakır'da CHP ve BDP'ye yüklendi
Diyarbakır'da CHP ve BDP'ye yüklendi
Diyarbakır'da partisinin il kongresinde konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerinden kürtaj tartışmalarına kadar pek çok konuda önemli açıklamalar yaptı.

Diyarbakır Seyrantepe Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Diyarbakır 4. İl Kongresi'nde konuşan Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

"Diyarbakır halkının fikirlerini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık. Bize kucak açan Diyarbakır bizi hiç yalnız bırakmadı. Diyarbakır teşkilatımız çok zor şartlar altında çalıştı. Dört gün önce il başkanlığının önünde ses bombaları patlattılar. İl başkanlığımız, ilçe başkanlıklarımız defalarca saldırıya uğradı. Teşkilatımızın mensupları kaçırıldı. 13 Mayıs'ta Kulp İlçe Başkanımız terör örgütü tarafından kaçırıldı. Şırnak İl Başkan Yardımcısı alçakça, haince bir saldırı sonucu şehit edildi. Bu kardeşlerimizin öldürülmesi, kaçırılması mücadele azmimizi daha da perçinledi. Bu kardeşliği hiç kimse bozamaz. Ne kanlı terör örgütü, ne de onun siyasi uzantısı."

"Bu benim Diyarbakır'a Başbakan olarak 12. ziyaretim. Diyarbakır benim en fazla ziyaret ettiğim şehirlerden biri. Diyarbakır'ın efendisi değil, hizmetkarıyız. Ne zaman geldiysem samimiyetin diliyle konuştum. Bugün de sizin bir kardeşiniz olarak geldim, konuşuyorum. Bizim aracılara ihtiyacımız yok. Biz medya üzerinden iletişim kuranlardan değiliz. Biz dedikodunun diliyle konuşarak anlaşanlardan değiliz. Bizim ilişkimiz kumandayla belirlenmiyor. Biz birbirimizi Allah için seviyoruz. Diyarbakır'la bizim aramıza hiç kimse giremez."

'KARDEŞLERİMLE KONUŞMAYA GELDİM'
"Birileri çıkmış 'Diyarbakır'dan Başbakan'ın beklentisi yok' diyor. Çıkmış 'Başbakan Amed'e gelemez' diyor. Kim oluyorsun? Ben buraya kardeşlerimle kucaklaşmaya geldim. Simsarlarla değil aracısız kardeşlerimle konuşmaya geldim. Dün çıkmış diyor ki, tehdit edercesine 'kongreye kimse gitmesin'. Yahu siz kongreden neden korkuyorsunuz? Hani özgürlükten yanaydınız? Siz fikirden neden korkuyorsunuz? İşte bunların söyleyecek sözü yok, onun için şiddeti özendiriyorlar. Bunlar kendileri üretmez, üreteni de engellemeye çalışırlar. Bunlar hedef olarak sadece AK Parti'yi görüyorlar. Çünkü AK Parti çözüm üretiyor. Bizim aramızda aracılar olmayacak.^Ben ne kadar Kasımpaşa'nın evladıysam, o kadar Benusen'in evladıyım. Ne kadar Rizeliysem, o kadar Diyarbakırlıyım, Batmanlıyım. Bizim için söz, senettir. 1 Haziran 2011'de Diyarbakır'a geldiğimde neredeysem şimdi de aynı yerdeyim."

"Kürt vatandaşlarımın hakkını savunduğunu iddia eden bir parti var. Meclis'te anayasa paketi oylamalarından kaçtı. Partiler devamlı kapatılıyor dendi. Biz kapatılmayı engelleyen madde koyduk. Onda bile bu parti Meclis'i terk etti gitti. Terk etmeseydiler partilerin kapatılması mümkün olmayacaktı. Şimdi sıkılmadan 'partimiz kapatılacakmış' diyorlar. Bizim içimizden de üç-dört tane çıktı. Böylece 330'un altına düştüğümüzden anayasa paketine o maddeyi koyamadık. Bunlar dürüst değil, bu oyunu hep beraber bozmaya devam edeceğiz. CHP 'nin BDP 'den bir farkı var mı? Onlar da hep aynı oyunu oynadılar. Terör örgütünün girişimleri nasıl sabote ettiğini en yakından Diyarbakırlı kardeşlerim biliyor. Bİr de sizin görmedikleriniz var. Bu kanlı meselenin içinde sadece terör örgütü yok, kandan siyaset devşirenler de var. Türkiye düşmanı çevreler, büyümesinden rahatsız olan ülkeler var. Bir çözüm için ne kadar yoğun mücadele ediyorsak, onlar çözümsüzlük için o kadar mücadele veriyor."

'BUGÜNE KADAR, KÜRTLER İÇİN NE YAPTINIZ?' 
"Türkiye'de terör sorunu, PKK sorunu vardır. Kürt kökenli kardeşlerimin nezdinde birinci parti AK Parti'dir. Çünkü biz kardeşlerimizi seviyoruz, onlar da bizi seviyor. Hep milletin diliyle konuştuk. Biz bu yola bütün gövdemizi koyduk. Demokratikleşme mücadelesinde hep yalnız kaldık. Hep engellendik. Sadece Kürtlük üzerinden siyaset yapanlar, Kürt kardeşim için biz Kürtçe TV kurarken onlar dudak büktüler. Biz Kürtçe enstitüler kurarken alay ettiler. 100 yıldır hayal olarak gösterilen alanlarda tarihi adımlar atarken ya yok saydılar ya da engellemek için ellerinden gelenleri yaptılar. Bizi taşlamaktan geri durmadılar. Anneler evlatlarıyla cezaevinde Kürtçe konuşamazken, onun önünü açan ben oldum. Biz sessiz devrimler gerçekleştirirken onlar bize düşmanlık yaptılar. Hani siz Kürtleri düşünüyordunuz, bugüne kadar Kürtler için ne yaptınız? Bunların tek bildiği hakaret. Daha yapılacak çok şey var. Elbette biz birçok eksiğin farkındayız."

"Bu bölgeye yaptığımız toplam yatırım 25 katrilyonu buldu. Eğer bugün bölünmüş yollarla, dal-çıklarla Diyarbakır farklı bir hale bürünüyorsa, hastaneler, okullar artıyorsa bu Diyarbakır'a olan sevdamızdandır. Bizi engellemek istediler, düşmeden yatırımlara devam ettik. Terör örgütü yatırımları yaparken müteahhit firmaların iş makinalarını yaktılar. Onlar hastaneye karşı çıktı, biz daha fazla yaptık. Onlar yolları kestiler, biz duble yollar inşa ettik. Onlar protesto etti, biz inadına havaalanı yaptık. Yüksekova'da havaalanı yapacağız, temel atma törenini engellemeye çalıştılar. Şırnak havaalanını yapacağız engellemeye kalktılar. Hani siz Kürt kardeşimiz seviyordunuz? Oraya o uçağın gelmesini niçin istemiyorsunuz? Diyarbakır Havaalanı'nı çok daha modern hale getiriyoruz. Yeni pistiyle modern bir havaalanını tüm Diyarbakırlı kardeşlerime hazırlayıp sunacağız. Birileri artık Başbakan'dan müjde beklemiyoruz diyorlar, ben Diyarbakırlı kardeşlerime müjde için geliyorum."

'RANDEVU VERDİM, GELSİNLER' 
"Terör örgütü ve uzantısı malum parti BDP bu coğrafyanın CHP'si olmak için elinden geleni yaptı. BDP ve CHP bu ülkeye ve bölgeye hiçbir şey kazandırma niyetinde değil. CHP bir kurultay daha yapıp BDP ile birleşsin. İkisi de özlerine dönsün. Şimdi CHP 10 maddeyle meseleyi çözeceğini söylüyor. Randevu verdim, gelsinler görüşelim. Siz daha önce neredeydiniz? CHP Genel Başkanı önce Güneydoğu illerini öğrensin. Haritaya baksın, Mersin'in nerede olduğunu öğrensin. İmam Hz. Ali yerine büyük İslam düşünürü diyenle hangi yola çıkılır?" 

"Burada bir müjdeyi açıklayacağım. Üçüncü bir adalet paketini Meclis'e sevk ettik. Basın yayın özgürlüğünü daha da güçlendiriyoruz. Özel hayatın gizliliği noktasında hassasiyeti artırıyoruz. Ben burada asıl müjdeyi vermek istiyorum. Dördüncü bir paketin çalışmalarına başladık. Bunu da ilk Bakanlar Kurulu'nda görüşeceğiz. Türkiye'nin AİHM'de ne tür eleştirilere maruz kaldığını tespit ettik. Yeni paketle bu ihlalleri ortadan kaldıracak adım atıyoruz. İşkence ve kötü muamelenin önlenmesi için daha etkin mücadele başlatacağız. İşkencede zamanaşımını kaldıracağız. Özel hayatın daha güçlü şekilde kurulması için adımlar atıyoruz. İfade ve basın özgürlüğünü çok daha ileri standartlara kavuşturuyoruz. Bunlar dördüncü paketten başlıklar." 

'DERT MONEY'
"Son zamanlardaki başlık, kürtaj ve sezaryen olayı. Burada iki yaklaşım tarzı var. Diyorlar ki, bu vücut benimdir, tercih hakkımı kullanırım. Bunun daha çok feminist kesim propagandasını yapıyor. Bunun yanında yaşam hakkı var. Biz yaşam hakkından hareket ediyoruz. Bir vücutta cenin öldürüldüğünde ha yaşam halinde öldürülen ha orada. Bizim için aynıdır. Bunu öldürme hakkına kimse sahip değil. Bu tür olaylar insan sağlığını tehdit eden yollardır, bu oyunu da bozacağız. Niye kadın demiyorsunuz da anne diyorsunuz? Bu kesimin mantığı bu. Evet biz anne diyoruz. Annenin ayaklarının altı öpülür. Gerekli adımı atacağız. Sezaryen olayı bu ülkede nüfusu dondurmaya yönelik bir adımdır. Sezaryenle doğum yaptık, bir-iki çocuk olabiliyor. Böyle bir yaklaşım tarzı. Dert başka, dert money. Daha rahat doğum yapıyormuş, hayır. Oralarda daha iy ipara götürüyorlar bundan. Biz bunun çalışmasını yaptık. Özel hastanede yüzde 90'a kadar sezaryenla doğum var. Türkiye ortalaması yüzde 50. Biz bu adımı da atacağız." (Ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/1089909108990929

  YORUMLAR
  (29 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Allah için adil olun - gundi ghandi

  Tamam KCK operasyonlarına karşı çıkalım. Cezaevlerindeki Kürd çocukların durumuna üzülelim. Tamam gerillanın ölümüne de karşı olalım. Evet ama siz Akparti'nin İl başkanlarının öldürülmesine; ilçe başkanlarının kaçırılmasına, sivillere yönelik şiddete karşı olmazsanız sözlerinizin hiçbir anlamı olmaz. elinde silah olmayan evine giderken öldürülen insanlara dair bir tek söz söylemezseniz samimiyetiniz her daim sorgulanır.

  Sonun da Gaddafi gibi olur umarım! - k-o

  Uludere'den sonra yazı yazmak barbarcadır! Son noktadır, bitmiştir! Egonu, gururunu, postunu toplayıp gitmenin vakti gelmiştir Tayyip!

  zazaistan - erin

  tayyip babana mesaj atmissin BDP nin tek derdi kurt gencleri olsunde halki kiskirtalim felan demissin deee ULUDERE yi BDP nin ucaklarimi bombaladi orda olenler kurt gencleri degilmiydi medem kurt ve zaza halklari arkasinda ULUDERE ye ikiniz birlikte gidin bi arkanizda kurt ve zazalarmi var yoksa ordunuzmu var ustunuzdede F16 larmi var gorelim

  Diyarbakır'da CHP ve BDP'ye yüklendi - ms@deniz

  Bay Başbakan kim konuşursa konuşsun şu kahrolası para meselesini sen konuşma'MONEY' çünkü sen olmayan bir servetine milliyarları kattın çocukların hep miliyoner oldu. Çalışarak kazandılar diyorsun, peki biz hep çalıştık, hatta ana rahmine düştüğümüzden bungüne hep çalıştık neden zengin olmadık, çünkü çalmadık ne dersi bak diktatör beyefendi?

  Tayyip baba - zazaistan

  BDP nin bu kadar çok sesi çıkmasına rağmen unutmasınki en büyük Zaza ve Kürd partisi AKP dir. BDP kimki zazaların ve kürdlerin adına konuşuyor. BDP istediği kadar uludere kazasını suistimal etsin. Zazalardan zerdüştlere oy çıkmaz. Önce onlar Siirtte öldürülen 4 kızın hesabını versinler.

  Yalan Söylüyor! - nedesemboş

  Sezaryene SGK nın verdiği ücret 450TL, normal doğum için ise 400TL dir. Yani arada önemli bir fark yoktur. Ben iki çocuğumu da, çok yakın akrabalarımın çocuklarını da kendim sezaryenle dünyaya getirdim. Para için mi? Düşünmeden kendilerini şakşaklayanları kandırabilir ama işin içinde olanları asla!(gerçi iktidar olması için bu bile yeterli maalesef)

  Başbakan Klasiği - alkimortac

  Ne desek te en iyi şekilde eleştirebilirsek, eleştirsekte ne değişicek? buraya yorumlarımızla bile eleştirmek ve acı gerçekleri sert ve etkileyici bir dille anlatsak acaba sıkıntı yaşar mıyız endişesini taşıyoruz sonuçta, nasıl göz göre göre insanları koyun yerine koyuyorsn diye şaşmıyorum da sen koyun olduktan sonra hep iteleneceksin! yahu tüm belediye başkanlarını tutuklicaksın sonra da size ne hizmet veriyorlar diye halka sorucaksın! bu kadar saçmalığa dayanamıyorum ve bu saçmalıklara göremiyen ve görmemezlikten gelen hiç bir toplum ve kesim benim milletim olamaz Kürt ya da Türk kabullenmek istemiyorum bu milletin bir ferdi olmayı yazıklar olsun bu insana inanan kürt kardeşlerime..