Diyarbakır'da Erdoğan'a karşı bir Alman!

Diyarbakır'da Erdoğan'a karşı bir Alman!
Diyarbakır'da Erdoğan'a karşı bir Alman!
Almanya'nın haftalık gazetelerinden Die Zeit, 'Erdoğan'a karşı bir Alman' başlığıyla aynı zamanda Alman vatandaşlığı bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Ziya Pir'e tam sayfa ayırarak tanıttı.

RADİKAL - Almanya'nın haftalık gazetelerinden Die Zeit, HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Ziya Pir'e tam sayfa ayırarak 'Erdoğan'a karşı bir Alman' başlığıyla tanıttı. Haberde, PKK 'nın kurucu kadrolarından olan ve 1982 yılında Diyarbakır Cezaevi'ndeki ölüm orucunda yaşamını yitiren Kemal Pir'in yeğeni Ziya Pir'in, Almanya'da işadamı olduğu ve Ak Parti'ye yakınlığı ile bilinen Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin kurucularından olduğu belirtildi. 
Almanya'nın haftalık Die Zeit gazetesi dünkü sayısında, HDP Diyarbakır 7'nci sıra Milletvekili adayı, hem Alman, hem de Türk vatandaşı olan işadamı Ziya Pir'in, 'Erdoğan'a karşı bir Alman' başlığıyla tam sayfa haberini verdi. Haberde, Gümüşhane'nin Torul ilçesi nüfusuna kayıtlı olan Pir'in, Almanya'nın Duisburg kentinde çok önemli bir işadamı olduğu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 2002 yılında tanıştığı, Erdoğan'ın o dönemdeki Almanya ziyaretinde Alman siyasi partilerinin seçim kampanyalarını nasıl yürüttüğü ile ilgili kendisi ile birlikte çalıştığı belirtildi. Ak Parti'ye yakınlığı ile bilinen Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin de kurucularından olduğu belirtilen Pir'in, özellikle çözüm süreci ve Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için HDP'de politika yapmayı tercih ettiği belirtildi. 

Ziya Pir'in, Kürt sorununun çözümü için silahlı mücadele yerine siyasi mücadeleyi tercih ettiği vurgulandı. Haberde, amcası ile aynı evde yaşadıklarını söyleyen Ziya Pir, amcası Kemal Pir'in, "Türkiye, Kürtler özgür olunca özgür olur" sözlerini hatırlattı. Amcasının bu sözlerinden yola çıkarak, sorunların çözümü için siyasal alanda mücadele etmekten yana tavır alan HDP'nin Diyarbakır adayı Ziya Pir'e seçim çalışması yaptığı köylerde büyük ilgi gösterildiği de ifade edildi. (Ferit ASLAN/DİYARBAKIR/DHA)