Diyarbakır'da HDP mitinginde iki patlama

Diyarbakır'da HDP mitinginde iki patlama
Diyarbakır'da HDP mitinginde iki patlama
Diyarbakır'da HDP mitinginin yapıldığı alanda iki ayrı patlama oldu. İstasyon Meydanı'ndaki patlamanın ardından yaralanan 100'ün üzerindeki kişi hastanelere kaldırıldı. Ameliyata alınan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ile üzerinden kimlik çıkmayan bir kişi olmak üzere 2 yurttaş yaşamını yitirdi. Yaralılardan bazılarının durumunun da ağır olduğu bildirildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, patlamanın trafodan kaynaklanmadığını belirterek, bombalı saldırıya işaret etti.

RADİKALDiyarbakır 'da HDP mitinginin yapıldığı alanda iki ayrı patlama meydana geldi. İstasyon Meydanı'ndaki patlamalarda, yaklaşık 50 kişi yaralandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaralananlardan bazılarının ayaklarının koptuğunu ve durumu ağır olanlar olduğunu açıkladı.

2 ÖLÜ, 100'DEN FAZLA YARALI

Yerel kaynaklar ise yaralılardan ameliyata alınan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ile üzerinden kimlik çıkmayan bir kişi olmak üzere 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaralı sayısının ise 300 civarında olduğunu duyurdu. 

Tarım Bakanı Mehdi Eker de, 2 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının 100'ün üzerinde olduğunu açıkladı.

DEMİRTAŞ KÜRSÜYE ÇIKACAĞI SIRADA...

İdris Baluken'in konuşmasının hemen ardından, Demirtaş'ın sahneye çıkacağı sırada meydana gelen patlama nedeniyle miting iptal edilirken, kalabalığın bir bölümü alanda beklemeye devam etti.

PARÇA TESİRLİ BOMBA İDDİASI

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, iki ayrı noktada 2 patlama olduğunu duyurdu. Elçi, ilk patlamanın küçük olduğunu ve önemsenmediğini ancak, trafonun yanındaki patlamanın yaralanmalara neden olduğunu söyledi. 

Yerel kaynaklar, ilk patlamaya çöp bidonuna bırakılan bombanın, ikinci patlamaya ise alandaki seyyar arabaya yerleştirilen parça tesirli bombanın neden olduğunu öne sürdü.

TOMA'LI, GAZLI MÜDAHALE

Polis, İstasyon Meydanı'na toplanan kalabalığı dağıtmak için gaz bombalarıyla müdahalede bulundu. 

Yerel kaynaklar, patlamaya çöp bidonuna (üstte) bırakılan bombanın neden olduğunu söyledi. HDP'nin Diyarbakır mitinginde de Türk bayrakları açılmıştı.


BAKAN YILDIZ: PATLAMANIN NEDENİ TRAFO DEĞİL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diyarbakır’daki patlamanın trafo ile alakalı olmadığını söyleyerek, “Trafo kapısı dışarıdan içeri bir şekilde zarar görmüş” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, HDP’nin Diyarbakır’daki mitingi sırasında meydana gelen patlama ile ilgili olarak, şu açıklamada bulundu:
“Diyarbakır’daki HDP’nin mitingindeki patlama ile ilgili olarak ilgili arkadaşları yerine gönderdim. Trafoda yapılan incelemelerde patlamanın trafodan kaynaklanmadığı çok açık bir şekilde bana bildirildi. Arkadaşlarımız yapmış olduğu gözlemlerde trafo kapısının içeriden dışarı değil,dışarıdan içeri doğru basınç ile birlikte zarar gördüğünü söylediler. Aynı zamanda kök hücre dediğimiz trafonun içinde herhangi bir tahribatın oluşmadığını gördük. Eğer trafoda bir patlama olsaydı içeride çok ciddi bir patlama izine rastlayacaktık. Kaldı ki patlama anında trafo enerjili durumda. Şimdi enerjili olup olmadığını sordum, orada bir sıkıntı olmadığını söylediler. Bizim ilk bulgularımız trafo patlamasından kaynaklanan bir patlama olmadığına dönüktür” dedi.


 

SAĞLIK BAKANI: 50 CİVARINDA YARALI VAR
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa'daki seçim çalışmaları sırasında Diyarbakır'da meydana gelen patlamaya ilişkin açıklamada bulundu. Olay yerine kısa sürede çok sayıda sağlık ekibinin yönlendirildiğini aktaran Müezzinoğlu, şöyle devam etti: 

Yaklaşık 50 civarındaki vatandaşımızın yaralandığını ve şu anda hastanelere 20-24 vakanın taşındığını, bütün Acil Hizmetleri Genel Müdürlüğünün takip ettiğini, ambulans uçağımızın da her ihtimale karşı tedbiren acil destek içinde yönlendirdiğimizi söyleyebilirim. Temenni ederim ki can kaybı olmaz. Yaralılarımıza da en kısa zamanda şifalar diliyorum. Seçim atmosferinde bunun herhangi bir art niyete veya farklı bir gerekçe arkasında da olmamasını temenni ediyorum. Ümit ederim ki bu beklenmedik bir kazadır ama bir organizasyon veya farklı bir şeyse o da tabii seçim atmosferinde bizi ayrıca üzer. O, emniyetin işi ama acil hizmetleri anlamında her türlü tedbirin alındığını ve her türlü desteğin verildiğini söyleyebilirim.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: UZMAN EKİPLER GÖNDERİLDİ
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Diyarbakır'da HDP mitingi esnasında iki ayrı noktada patlama meydana geldiği, olayda 2 vatandaşın hayatını kaybettiği, ilk belirlemelere göre 100'ün üzerinde vatandaşın da yaralandığı bildirildi. Bakanlıktan, patlamaya ilişkin yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bugün, saat 17.50 sıralarında, Diyarbakır'da Hakların Demokratik Partisi (HDP) mitingi esnasında iki ayrı noktada patlama meydana gelmiş, olayda 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, ilk belirlemelere göre 100'ün üzerinde vatandaşımız da yaralanmıştır. Olayla ilgili olarak Bakanlığımızca uzman ekipler derhal Diyarbakır'a gönderilmiştir. Olayın tüm yönleriyle aydınlatılması ve faillerin yakalanması için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Eylemin, doğrudan demokrasimize, seçimlerin huzur ve güven ortamı içerisinde geçmesini engellemeye yönelik yapıldığı değerlendirilmektedir. Olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, başta aileleri olmak üzere yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz.

(DHA-AA)