Diyarbakır'da sürpriz Erdoğan-Barzani zirvesi

Diyarbakır'da sürpriz Erdoğan-Barzani zirvesi
Diyarbakır'da sürpriz Erdoğan-Barzani zirvesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, haftasonu Diyarbakır'da Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile bir araya gelecek. Görüşme talebinin Barzani'den geldiği, Başbakan Erdoğan'ın da yer olarak Diyarbakır'ı seçtiği öğrenildi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , haftasonu Diyarbakır’da Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani 16 Kasım Cumartesi günü 300 çiftin toplu nikah törenine katıldıktan sonra 18.00’de biraraya gelecekler. Görüşmede ise petrol boru hattından Türksat anlaşmasına kadar bir dizi konunun masaya yatırılması bekleniyor.

Barzani, 21 yılın ardından ilk kez Bölgesel Yönetim Başkanı kimliğiyle Başbakan Erdoğan’ın daveti üzerine Diyarbakır’a gelecek. Erdoğan ve Barzani’nin Diyarbakır’a yapılacak toplu nikah törenine katılmak üzere geleceği öğrenildi. Törene, Barzani’nin isteği üzerine Kürt sanatçı Şiwan Perver’in de katılabileceği konuşuluyor. Şiwan Perver’in Barzani ile birlikte Diyarbakır’a gelerek Erdoğan ile buluşması, yerel seçimler öncesi “Kürt seçmene gövde gösterisi” ve “çözüm sürecine destek olan Barzani’ye jest” olarak da değerlendiriliyor.

İki lider görüşecek
Diyarbakır’da Erdoğan ve Barzani bir zirve gerçekleştirecek. Cumartesi günü gerçekleştirilecek zirvede çözüm süreci, PKK , yeniden ertelenen Ulusal Kürt Konferansı ve Suriye’deki Kürtler ile ilgili konular masaya yatırılacak.

Bağdat ile kurulan dialog
Türkiye ile Kuzey Irak arasında son dönemde enerji konusunda ortak girişimler Ankara ve Bağdat arasında gerilime neden olmuştu. Ancak Türkiye ile Bağdat Hükümeti arasında bir süredir esen soğuk rüzgarların ardından yeniden dialog kuruldu. Türkiye’nin, Kuzey Irak’ın kaynaklarını dünya pazarlarına ulaştırmayı sağlayacak milyarlarca dolarlık petrol ve doğalgaz alanında işbirliği içeren anlaşmaları tamamladığı geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansımıştı. Görüşmenin konu başlıkları arasında Bağdat ile kurulan ilişkiler de yer alıyor. Hükümet Bağdat yönetimi ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi vererek, bunun Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine yansımalarını değerlendireceği öğrenildi. Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan bazı antlaşmaların detaylarının masaya yatırılarak son noktanın Diyarbakır’da konması bekleniyor.

Doğal gaz öncelikli konu
Görüşmede, Kuzey Irak’ta bulunan doğal gazın Türkiye’ye nakledilmesi için kurulan boru hattının ve yeni petrol boru hattının açılışına ilişkin programın da netleştirileceği öğrenildi. Kuzey Irak’ta Türk ortaklığıyla kurulan şirketler zengin doğalgaz rezervleri tespit etmiş ve sondaja başlamıştı. Kuzey Irak gazının gelmesiyle birlikte Türkiye’nin İran ve Rusya’ya olan enerji bağımlılığın da aşılması bekleniyor. Ayrıca Kuzey Irak’ın yaptığı yeni petrol boru hattının neredeyse tamamlandığını ve Aralık ayında ilk akışın başlayabileceği bilgisi kısa bir süre önce kulislere yansımıştı. Bu boru hattının açılmasının ardından Taq Taq ve Tawke’nin kaliteli petrolü, hali hazırda çalışan boru hattına paralel bir başka hat ile nakledilebilecek.

Uydu anlaşması
Başbakan Erdoğan’ın Barzani ile görüşmesinde, Kuzey Irak’ta kurulan bütün Kürt televizyon ve radyo kanallarının Türksat üzerinden dünyaya açılması konusunda da bir antlaşma yapılması bekleniyor.

Rojava krizi
Suriye’nin Kürt bölgesi Rojava’da, PYD ile Barzani arasında yaşanan gerginlik, PKK ile Kürt yönetimi arasında iplerin gerilmesine neden olmuştu. PYD’nin Ulusal Kürt Kongeransı’nda temsil edilmesiyle ilgili talepler üzerine kongerenin ikinci kez ertelenmesi gündeme geldi. Türkiye’nin de Rojava konusunda PYD’ye mesafeli yaklaşımı, bu konuda Erdoğan ve Barzani’yi birbirine daha da yakınlaştırdığı biliniyor. Rojava’da yaşanan gelişmelerin zirvede masaya yatırılması bekleniyor.