Diyarbakır'daki ilgi şaşırttı

AB uyum yasalarınının uygulanıp uygulanmadığını yerinde görmek üzere Diyarbakır'a gelen Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce 'Yurttaş Verheugen Büyük Avrupa'ya hoş geldin' yazılı afişlerle karşılandı.

DİYARBAKIR - AB uyum yasalarınının uygulanıp uygulanmadığını yerinde görmek üzere Diyarbakır'a gelen Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce 'Yurttaş Verheugen Büyük Avrupa'ya hoş geldin' yazılı afişlerle karşılandı. Gördüğü ilgi karşısında şaşıran Verheugen, "İki yıl önce bu mümkün değildi" dedi.
THY uçağıyla dün saat 17.30'da Ankara'dan Diyarbakır'a gelen Verheugen, havaalanında Vali Yardımcısı Abdülkadir Yazıcı ve Emniyet Müdürü Orhan Okur tarafından karşılandı. Kendisine tahsis edilen ve AB bayrağının da bulunduğu zırhlı Mercedes'e binen Verheugen, Dedeman Oteli'ne geçti. Otelin giriş kapısındaki, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce 'Yurttaş Verheugen Büyük Avrupa'ya hoş geldin' yazısını büyük bir dikkatle inceleyen Verheugen, "İki yıl önce bunlar olmuyordu, demek ki önemli gelişmeler var" dedi.
Diyarbakır Valisi Nusret Miroğlu'nu makamında ziyaret eden Verheugen'e üzerinde Diyarbakır karpuzu işlemeli porselen tabak hediye edildi.
Verheugen, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile yaptığı görüşmenin ardından, hükümetin Kürtçe ile ilgili açılımlarını övdü. Verheugen, Kürt-Türk her vatandaşın eşit haklara sahip olması gerektiğini söyledi.
Akşam, Gaziköşkü'nde sivil toplum kuruluşlarıyla yemekli toplantıda bir araya gelen Verheugen, temaslarının ilk gününü eski DEP milletvekili Leyla Zana ile görüşerek tamamladı. Verheugen görüşmenin kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, Güneydoğu'da demokrasinin gelişmesi ve hukukun üstünlüğünün sağlanması için Leyla Zana ve arkadaşlarının yapacağı çalışmalara daima destek vereceklerini söyledi.