'Dokunma' için hazırlık başlıyor

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Yasama Dokunulmazlığını Araştırma Komisyonu'nun raporunu TBMM Başkanlığı'na sunması durumunda, 8 Ocak Perşembe günü karma komisyonu toplayacağını açıkladı.

ANKARA - TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Yasama Dokunulmazlığını Araştırma Komisyonu'nun raporunu TBMM Başkanlığı'na sunması durumunda, 8 Ocak Perşembe günü karma komisyonu toplayacağını açıkladı.
Araştırma Komisyonu'nun raporunun CHP'nin muhalefet şerhi ile ilgili bölümünün eksik olduğunu ifade eden Kuzu, "CHP, şerhi 6 Ocak'a kadar verirse komisyonu 8 Ocak'ta toplantıya çağıracağım. Toplantıda hazırlık komisyonları oluşturacağız. Bu işi bir an önce sonuca erdireceğiz. Bu yönde yasal bir düzenleme olmamasına karşın, dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen milletvekillerinin bu talebini yerine getirebileceğiz" dedi.
Kuzu: Dokunulmazlık kalmalı
Kuzu, isteyen milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını sağlayacak Anayasa değişikliği hazırlıkları konusundaki görüşlerini açıklarken de, bunu yanlış bulduğunu söyledi. Bu tür önerilerin ilk dile getirildiğinde cazip bulunduğunu kaydeden Burhan Kuzu, ancak bunun dokunulmazlık kurumunun tarihi sürecine ve özüne aykırı olduğunu ifade etti. İsteyen milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına olanak sağlayacak bir düzenleme durumunda bütün milletvekillerinin baskı altında kalacağını söyleyen Kuzu, "Vatandaş, sürekli milletvekillerine 'Dokunulmazlığının kaldırılmasını iste' diyecek. O zaman bu dokunulmazlık hakkı kullanılamaz olur. Bunun yapılması dokunulmazlığın tümden kaldırılması anlamına gelir" dedi.