Dokunma için kavgalı mesai

Meclis'te, dokunulmazlık dosyalarının ele alındığı komisyonun AKP'li üyeleri, toplantıyı basına kapattı. CHP'liler karara tepkili: İktidar, kamuoyundan bilgi kaçırma çabasında.

ANKARA - AKP, seçimden önceki sözlerine rağmen milletvekiline dokunmaya yanaşmıyor. İktidar olduktan sonra dokunulmazlığın kaldırılmasına ısrarla karşı çıkan AKP, kamuoyunun bilgilenmesini de engellemeye çalışıyor.
Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, dün ilk kez, Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun da aralarında bulunduğu 66 milletvekili hakkındaki 116 dokunulmazlık dosyasını görüşmek üzere toplandı.
'Ayaküstü' önerge
Komisyon Başkanı AKP'li Burhan Kuzu'nun toplantıyı basına kapatmak istemesi tartışma çıkardı. CHP'li Atilla Kart, içtüzüğe göre kapalı oturumun, üyelerin üçte bir imzasıyla mümkün olduğunu anımsattı. Başkan Kuzu, önerge olduğunu söyleyince, CHP'liler önergeye imza atanların açıklanmasını istedi. Bu arada AKP'liler bir köşede aceleyle yazılı önerge hazırlayıp imzaya açtı. CHP'liler, bu durumu alkışlarla protesto etti.
CHP'li Kart, yaşananları izleyen Adalet Komisyonu Başkanı AKP'li Köksal Toptan'a dönerek, "Böyle hukuk tanımazlık, usulsüzlük olur mu" dedi. Toptan, "Böyle bir usul yok, başkan söz verirse görüşlerimi söylerim" demekle yetindi. Kuzu'nun, "Konuşma falan yok" demesi üzerine Kart, "Size birileri talimat veriyor, onu uyguluyorsunuz" diye konuştu. AKP'li Hasan Kara, "Milletvekili kimseden talimat almaz, tek talimat alacağı yer millettir" diye yanıt verdi.
Başkan Kuzu'nun önerge ve imzaları okutması üzerine CHP'li Kart, önerge üzerinde söz istedi. Kuzu, "Vermezsem ne olacak" deyince, Kart, "Burası özel kurumunuz değil, söz istiyorum. Basından gizlenecek bir şey yok" diye karşılık verdi. Kart, Kuzu'nun, "Zaten siz basına verdiniz" sözleri üzerine de, "Sizi daha ciddi olmaya davet ediyorum" diye çıkıştı.
'Şöyle veya böyle'
CHP'li Oya Araslı'nın önergenin gerekçesini sorması üzerine AKP'li Musa Sıvacıoğlu, "Sanık sıfatı bile olmayan kişilerin dosyalarının kamuoyuna yansıtılmasının gereği yok" dedi. AKP'li Recep Özel de, "Şöyle veya böyle, üçte bir imza olduğuna göre bu hakkı teslim edelim" diye konuştu.
Bunun üzerine CHP'li Orhan Eraslan, "Bu bir dayatmadır. Devlet idaresine 'şöyle veya böyle' anlayışını soktunuz ya bravo" diye yanıt verdi. Daha sonra toplantının basına kapatılması yönündeki önerge AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi. Toptan ise çekimser kaldı.
Toplantıda, dosyalar için beş üyeli altı hazırlık komisyonu kuruldu. Komisyonlar bir ay içinde dosyalara ilişkin raporlarını hazırlayacak. Bu raporlar karma komisyonda karara bağlandıktan sonra Genel Kurul'a inecek.