Dokunulmaz her şeye dokunduk

Dokunulmaz her şeye dokunduk
Dokunulmaz her şeye dokunduk
AK Parti, Şanlıurfa'da da kongre şovu yaptı. Başbakan Erdoğan, kimsenin dokunamadığı meseleleri yargının karşısına tek tek çıkardıklarını söyledi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ŞANLIURFA-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Ergenekon ve darbe teşebbüsleriyle ilgili süreci değerlendirirken, “Dokunamazsın dedikleri her şeye Allah’ın izniyle, sizlerin desteğiyle dokunduk ve kirli ilişkileri, çıkar örgütlenmelerini tek tek yargıya teslim ettik. Biz hiçbir şeyin üzerini örtmeyiz. Üzerinin örtülmesine de izin vermeyiz” dedi.
Partisinin GAP Arena’da düzenlenen AK Parti Şanlıurfa İl Kongresi’nde konuşan Başbakan Erdoğan şu mesajları verdi: 

* “Biz bu meseleyi (terör) çözmeye çalıştıkça birileri inatla, ısrarla bu mesele çözülmemesi için gayret sarfediyor. Biz ‘analar ağlamasın’ dedikçe birileri ısrarla anaları ağlatmak için uğraşıyor. Biz ocaklara ateş düşmesin dedikçe birileri şiddeti daha da tırmandırıyor. Biz hem Kırıkkale’ye gelen şehidimin annesinin, hem dağdaki oğulun yolunu gözleyen annenin gözyaşı dinsin diye samimiyetle mücadele verdikçe birileri çıkıyor ‘dağdakiler inmesin’ diyerek kanı, şiddeti ölmeyi ve öldürmeyi teşvik ediyor. 

* 2001’de AK Parti’yi kurarken hangi duyguyla yola çıktıysak şimdi de aynı duygu içindeyiz. Çetelerle, cuntalarla mücadele ettik. Dokunamazsın dedikleri her şeye Allah’ın izniyle, sizlerin desteğiyle dokunduk ve kirli ilişkileri, çıkar örgütlenmelerini tek tek yargıya teslim ettik. Biz hiçbir şeyin üzerini örtmeyiz. Üzerinin örtülmesine de izin vermeyiz. Biz Allah’ın rızasını, milletin rizasının kazanmanın mücadelesi içindeyiz. 

* Bu meydanları asla ve asla teröre, şiddete, terörden ve şiddetten nemalanan kan tüccarlarına bırakmayacağız. Siz ‘çöz’ dediniz, Allah’ın izniyle biz bu işi çözüyoruz. Ama sizden bir ricam var: Biz bugüne kadar birbirimizle aracılarla konuşmadık. Yüz yüze konuştuk. Aramıza simsarların girmesine izin vermeyin. Aramıza dedikoducuların, farklı niyetleri olan maskeli provokatörlerin girmesine asla müsaade etmeyelim. Çözümü engellemek, terörle mücadeleyi engellemek dağdaki teröristi ölüme göndermek için yurtiçinde, yurtdışında çaba sarf edenlere fırsat vermeyelim. 

Pankartlar indirildi
Erdoğan’ın konuşmasının hemen başında tribünlerde, “Hububat desteklemesi ödenmiyor/Çiftçiye sahip çık Büyük Usta” yazılı büyük bir pankart açıldı. Pankart kısa sürede polis tarafından apar topar indirildi. Tam bu sırada bir başka grup üzerlerinde harfler bulunan tişörtlerle, “Olmadı Usta taşerona son” yazısı oluşturdu. “Buğday desteklemesi ne zaman ödenecek” yazılı pankartın da açılması dikkat çekti. Erdoğan açılan pankartlar üzerine, hububat paralarının ödendiğini belirterek, bazı yolsuzluklar nedeniyle savcılık kararıyla ödenmeyen paralar olduğunu ifade etti. Erdoğan, “Bunları iyi bilelim. İşin değerlendirmesini ona göre yapalım” diye konuştu. 

CHP ’nin önerisine önyargılı değiliz
CHP’nin Kürt sorununun ilgili önerisini de Erdoğan şöyle değerlendirdi: “Ben, önyargılı değilim. Peşin bir kararım da yok. Önce bu 10 maddelik paketinin ne olduğunu görmemiz lazım. Beraber yapmamız gereken çalışmalar neyse bu çalışmaları yaparız. Bütün mesele ülkü olarak üzümü yemektir, bizim bağcıyla işimiz yok. Daha önce Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi istikametinde arkadaşlarımız CHP ile birçok görüşme yapmak istedi. O zamanlar bu işlere olumlu bir yaklaşım sergilemediler. Şimdi de biz kendilerinin bize getireceği bu on maddelik paketi bir görürüz, burada istifade edebileceğimiz şeyler varsa bundan istifade ederiz.”