Dokunulmazlık dosyalarına 'terör' ayarı

Dokunulmazlık dosyalarına 'terör' ayarı
Dokunulmazlık dosyalarına 'terör' ayarı
AK Parti, Meclis'te bekleyen dokunulmazlık dosyalarından 'teröre destek' niteliğinde olanları işleme koymayı planlıyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Terör olaylarının tırmanması ve BDP ’lilerin PKK ’lılar ile karşılaşma görüntüleri üzerine başlayan ‘dokunulmazlık’ tartışması Meclis’in 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılının da ana gündem maddesini oluşturacak. MHP ’nin dokunulmazlıklara ‘terör’ ayarı getiren anayasa değişikliği önerisine ‘terör tanımı’ndan kaynaklı olarak amacı aşabileceği endişesi ile sıcak bakmayan AK Parti’nin, Meclis’te bekleyen dokunulmazlık dosyaları ile PKK’ya destek verdiği iddia edilen milletvekillerine yargılama yolunun açılmasını gündemine aldığı bildirildi.
Başbakan Erdoğan katıldığı bir televizyon programında BDP’lileri sert dille eleştirirken, yeni yasama yılında Meclis’te bekleyen dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili işlem yapılacağının da sinyalini vermişti. Parlamentoda bekleyen çok değişik suçlardan 735 kadar dokunulmazlık dosyası bulunduğunu, ancak bunların içinde terörün yanı sıra seçim kampanyalarıyla ilgili dosyaların da yer aldığını ifade eden Erdoğan, bunların hepsinin değerlendirmesinin yapılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Bunun neticesinde de ortaya ne çıkarsa bunun bedeli ödenir ve şu anda öyle zannediyorum ki bu süreçte parlamento bu işleri, fezlekeleri çok farklı şekilde ele alacaktır” dedi. AK Parti iktidara geldiği 2002 yılından bu yana ‘ilke kararı’ doğrultusunda dokunulmazlık dosyalarını işleme koymuyor, yargılamaları dönem sonuna bırakıyor. Meclis’in açılması ile birlikte AK Parti ‘ilke kararını’ yeniden gözden geçirerek, teröre destek verdiği iddia edilen vekillere yargılama yolunu açmayı planlıyor. Bu konuda da AK Parti’nin önünde iki seçenek bulunuyor. Birincisi, MHP’nin önerdiği anayasa değişikliğine destek vermek, ikincisi de dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili İçtüzük hükümlerini işletmek. Ancak AKP ’liler MHP’nin anayasa değişiklik önerisinin uygulamada sorunlar yaratabileceği, ‘terör tanımının’ net olmaması nedeniyle yargının hemen her iddiayı bu kapsamda değerlendirip yasamayı zora sokabileceği endişesini taşıyor. Bu nedenle de AK Parti’de İçtüzük hükümlerini işleterek, ‘teröre destek veren vekillerin’ dokunulmazlığının kaldırılmasına daha sıcak bakılıyor.

600 dosya BDP’lilerin

Meclis’te bekleyen dokunulmazlık dosyalarının 600’e yakını teröre destek verdiği öne sürülen BDP’li milletvekillerine ait. Ancak AKP yönetimi, bu dosyalarla ilgili de titiz bir çalışma yapılması gerektiği, ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirilebilecek dosyalarla ilgili vekillerin dokunulmazlığının kaldırılmaması gerektiği görüşünde. Bu nedenle de tüm dosyalarla ilgili değil ‘terör örgütüne üyelik’ gibi suçlamalarla ilgili dosyaların gündeme alınabileceği kaydediliyor.

Süreç nasıl işleyecek
İçtüzük hükümlerine göre, dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili Anayasa ve Adalet komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon’da, ad çekme suretiyle 5 üyeli bir hazırlık komisyonu oluşturuluyor. Bu komisyon bütün kâğıtları inceleyip gerekirse o milletvekilini dinliyor, ama tanık dinleyemiyor. Hazırlık komisyonu en geç bir ay içinde raporunu hazırlıyor. Bu rapor da Karma Komisyonda bir ayda ele alınarak sonuçlandırılıyor. Karma Komisyon dokunulmazlığın kaldırılmasına veya kovuşturmanın milletvekilliği veya bakanlık sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesine karar verebiliyor. Rapor, kovuşturmanın ertelenmesi şeklinde ise Genel Kurul’da okunuyor. On gün zarfında bu rapora yazılı olarak itiraz edilmezse kesinleşiyor. Rapor, dokunulmazlığın kaldırılması şeklinde ise veya itiraz edilmişse Genel Kurulda görüşülüyor. Genel Kurul’da ise salt çoğunluğun (276) oyuyla dokunulmazlık kaldırılabiliyor.