Dokunulmazlık görüşmeleri gergin başladı

Gazetecilerin Anayasa-Adalet Karma Komisyonu toplantısını izlemesine izin verilmeyince, AKP'lilerle CHP'liler arasında tartışma çıktı.

Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, 66 milletvekili hakkındaki 116 dosyayı görüşecek hazırlık komisyonlarını oluşturmak üzere toplandı. Komisyon Başkanı Burhan Kuzu ve AKP milletvekillerinin, basın mensuplarının toplantıyı izlemesini istememeleri üzerine tartışma çıktı.
Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu başkanlığında toplandı. Kuzu, toplantıyı açış konuşmasında, yasama dokunulmazlıkları ile ilgili oluşturulan araştırma komisyonu raporunun dün eline ulaştığını belirterek, "Ben de zaman kaybetmeden komisyonu topladım" dedi. Kuzu, bugün dosyaları inceleyecek hazırlık komisyonlarını kurayla oluşturacaklarını ifade ederek, basın mensuplarından toplantıdan çıkmalarını istedi. Bunun üzerine CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, bunun 'kapalı oturum' anlamına geldiğini söyleyerek, usule uygun karar alınmasını istedi. Kuzu ise, bugüne kadar uygulamanın böyle olduğunu, karar almak gerekmediğini belirtirken, AKP'li milletvekilleri bunun 'kapalılık ya da gizlilik' anlamına gelmediğini söyledi.

'NEYİ SAKLIYORSUNUZ?'

CHP'li Kart, basın mensuplarının dışarı çıkarılmaması yönündeki ısrarını sürdürdü ve kamuoyunun merakla beklediği bir toplantının kapatılmasını anlamanın mümkün olmadığını söyledi. Kart, "Milletten gizleyecek bir şey yok, kimden neyi saklıyorsunuz? Gizlilik kararını önerge oylatarak almak zorundasınız" dedi. Kuzu, "Önerge var" derken, AKP milletvekilleri de hazırlanan bir önergeyi imzalamaya başladı. Kuzu'nun, önerge için gerekli imzaların tamamlanmasını beklemesine CHP'liler tepki gösterdi. Kart, "'Önerge var' diyorsunuz, önerge bekliyorsunuz. Ayıptır bu yaptığınız. Böyle bir kural tanımazlık görmedik" diye bağırırken, toplantıyı izleyen Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan'a, "Sayın başkan siz bari müdahil olun. Böyle bir usul var mı? Lütfen görüşlerinizi açıklayın" dedi. Toptan, oturduğu yerden toplantıyı Kuzu'nun yönettiğini ifade ederken, önerge de Divan'a ulaştı ve oylamaya sunuldu.
CHP'liler olayı alkışlarla protesto ederken Kart, Kuzu'yu "Talimatla komisyon yönetiyorsunuz" sözleriyle eleştirdi. Kuzu, bu sözlere "Ben kimseden talimat almam, ben bir milletvekiliyim" diye karşılık verdi. CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan, "Milletvekili gibi davranmıyorsunuz" derken AKP Kilis Milletvekili Hasan Kara da "Biz milletten başka kimseden talimat almayız" sözleriyle tartışmaya katıldı.
Tartışmalar sürerken CHP'li Kart, önerge üzerinde söz istedi. Kart'ın istemine Başkan Kuzu, "Söz vermezsem ne olur?" karşılığını verince ortam daha da gerginleşti. Tartışmalar üzerine Kuzu'nun söz verdiği Kart, "Basit bir usul kuralı için kavga çıkartacaksanız biz nasıl toplantı yaparız?" sözleriyle konuşmasına başladı. Kart, toplantının basın mensuplarına kapatılmasının yanlış olduğunu ifade ederek, "Görüşeceğimiz şey devlet sırrı mı? Vatandaşın uzun zamandır beklediği bir konu bu. Ulusun güvenliği ile ilgili birşey mi söz konusu? Neyi gizliyorsunuz? Biz burada dosya içeriği görüşmeyeceğiz. Sadece hazırlık komisyonu oluşturacağız" diye konuştu.
CHP Ankara Milletvekili Oya Araslı da önergenin bir gerekçesinin olması gerektiğini, ancak kendilerine bir gerekçe ileri sürülemediğini ifade ederek tartışmayı başka bir boyuta taşıdı. CHP'lilerin ısrarla gerekçe açıklanmasını istemesi üzerine söz alan AKP Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, daha önceki uygulamaların bu yönde olduğunu, ilk defa böyle bir karar alındığı havasının yaratılmasının yanlış olduğunu söyledi. CHP'lilerin, bu sözlerin gerekçeyi açıklamadığı yolundaki itirazları üzerine AKP Isparta Milletvekili Recep Özel'in "İçtüzük'ten kaynaklanan hakkımızı kullanıyoruz. Şöyle ya da böyle" demesi yeni bir tartışmaya yol açtı. CHP'li Eraslan, "Şöyle ya da böyle, öyle mi? Bu bir dayatmadır. 'Biz istedik, oldu' mu demek istiyorsunuz" dedi.
Önerge tartışmalar arasında AKP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. CHP'li Kart'ın "Çok demokratsınız sayın başkan" sözleriyle tepki göstermesi üzerine Kuzu, "Divan'la alay etme hakkınız yok. Benim gibi demokrat bir başkanı nereden bulacaksınız? Kıymetimi bilin" demesi gülüşmelere yol açtı.

'BENİ SİZ DAVET ETTİNİZ'

Kuzu, basın mensuplarından dışarı çıkmalarını isterken davet edildiği için toplantıya katılan CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, "Başkan Burhan Kuzu imzasını taşıyan bir mektupla beni komisyona davet ettiniz. Şimdi komisyon üyesi olmadığım için benim de dışarı çıkmam gerekiyor" dedi. Kuzu ise, Anadol'a, "Benim kişisel görüşüm bu yönde ama komisyon böyle karar aldı" diye karşılık verdi. CHP'li Eraslan bunun üzerine ayağa kalkarak, önergede imzası olan ve önergenin kabulü yönünde oy kullanan Kuzu'ya , "Bu yaşta bu hafıza zayıflığı hiç hayra alamet değil" dedi.
Bu tartışmaların ardından basın mensupları ve komisyon üyesi olmayan milletvekilleri dışarı çıktı ve komisyon, toplantısını basına kapalı olarak sürdürmeye başladı.