Dokunulmazlık için inatlaşma

Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun önceki gün yaptığı toplantısında alınan, dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili yargılamaları dönem sonuna erteleme kararı, AKP ile CHP arasındaki tartışmayı büyüttü.

ANKARA - Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun önceki gün yaptığı toplantısında alınan, dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili yargılamaları dönem sonuna erteleme kararı, AKP ile CHP arasındaki tartışmayı büyüttü. Komisyon başkanı AKP'li Burhan Kuzu ile CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, dün ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantısında birbirlerine yüklendi.
Erteleme kararının 'yapanın yanına kâr kaldığı' anlamına gelmediğini ileri süren Kuzu, sadece yargılama sürecinin ertelendiğini söyledi. Sorunun dokunulmazlığın Anayasa'da düzenlenmesiyle çözülebileceğini belirten Kuzu, "Otursak anlaşırız" diyerek Uzlaşma Komisyonu' nu çalıştırmak için CHP'ye yine çağrıda bulundu. CHP'li Topuz ise, Başbakan Tayyip Erdoğan dahil yedi bakan hakkındaki ciddi suçlamalara ilişkin dosyaların da dönem sonuna ertelendiğini belirterek, "Başbakan ya yargıya, ya kendine güvenmiyor" dedi.