Dokunulmazlıklar hakkında konuştu

Dokunulmazlıklar hakkında konuştu
Dokunulmazlıklar hakkında konuştu
Cemil Çiçek, milletvekillerin çıkarılan yasalara öncelikle kendilerinin uyması gerektiğini belirterek, "Hiç kimse şiddeti sorun çözme yöntemi olarak gören örgütlerle ilişki içinde olamaz" dedi.

Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Konferansı'nın 2. gün toplantılarına katılan Cemil Çiçek, Türk delegasyonu ofisinde basın toplantısı düzenledi. Konferansın olumlu geçtiğini, bazı parlamento başkanları ile ikili görüşme fırsatı bulduğunu aktaran Çiçek, Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Konferansta gündeme getirdiği “Milletvekilliği dokunulmazlığı” konusuna ilişkin bazı BDP ;li milletvekillerinin PKK 'lılarla “kucaklaşma” görüntülerinin hatırlatılması üzerine Çiçek, TBMM'nin geleneğinde istisnalar dışında dokunulmazlıkların kaldırılmasının bulunmadığını söyledi.

"MİLLETVEKİLLİĞİ SIFATI YİTİRİLDİKTEN SONRA İŞLEM YÜRÜTÜLSÜN"

Çiçek, “Her sene yüzlerce dosya gelir, bunlar büyük ölçüde dönem sonuna bırakır. Milletvekilliği sıfatı yitirildikten sonra işlemler yürütülsün” dedi.

Çiçek, milletvekillerinin sorumlulukları bulunduğunu belirterek, çıkarılan yasalara öncelikle milletvekillerinin uyması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Hiç kimse cebir ve şiddeti sorun çözme yöntemi olarak kabul etmiş örgütlerle, kişilerle ilişki içerisinde olamaz. Bunu demokrasi ve AİHM'de kabul etmiyor. Terör örgütü ile ilişkiler bir tarafa bunu kınamamış olmayı bile insan hakları sözleşmesine aykırı buluyor.”

Suriye ;de yaşanan gelişmelere de değinen Çiçek, yaşanan katliamın Avrupa Konseyi'nin çatısı altında 1,5 yılın ardından konuşulmasını eleştirdi. Çiçek, uluslararası kuruluşların bu tür konularda sadece konuşan kurumlar olmaması, zamanında güçlü bir tepki verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. (AA)