Dön kendi ülkene bir bak

Dön kendi ülkene bir bak
Dön kendi ülkene bir bak
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin kadın kurultayında Başbakan Erdoğan'ı 'Suriye'de demokrasi yok diyorsun da dönüp kendi ülkene baksana' diyerek eleştirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a, Ortadoğu politikaları nedeniyle yönelttiği eleştirilere partisinin Kadın Kurultayı’ndaki konuşmasında da devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Efendim, Suriye’de demokrasi yokmuş. Suriye’de demokrasi yok diyorsun da dönüp kendi ülkene baksana” dedi. Kılıçdaroğlu, Ortadoğu politikasının mimarı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, Osmanlı’nın etkin paşalarından, Sarıkamış Harekâtı bozgununun sorumlularından Enver Paşa’yı hatırlatarak, “küçük Enver” benzetmesinde bulundu.
Kılıçdaroğlu, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda dün yapılan CHP 11. Kadın Kurultayı’nda, CHP olarak bölgede savaş istemedikleri görüşünü yinelerken, Suriye ile ilişkilerde gelinen noktadan hükümetin politikalarını sorumlu tuttu ve şunları söyledi: 

Otopsi raporu açıklansın 
“Hiçbir Osmanlı padişahı, hiçbir Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Ortadoğu’ya Batı’nın egemen güçlerinin dilini kullanarak seslenmedi. Bunu yapan tek bir kişi var; o da Recep Tayyip Erdoğan’dır. Suriye ile ne alıp veremediğimiz var? ‘Efendim, Suriye’de demokrasi yokmuş’. Suriye’de demokrasi yok diyorsun da dönüp kendi ülkene baksana. Senin ülkende var mı? Önce sen bunu gerçekleştir. Parasız eğitim isteyen üniversite öğrencilerine 11 yıl hapis veren bir demokrasi olabilir mi? 750’nin üzerinde üniversite öğrencisi hapislerde. Böyle demokrasi mi olur? Kendine bakmayacaksın, ‘şu ülkede demokrasi yok’ diyeceksin.” 

Suriye tarafından düşürülen askeri uçağa ilişkin de hâlâ aydınlanmamış noktalar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bizim jetimiz düşürüldü. Uluslararası hava sahasında düşürüldü. Bize verilen bilgi bu. Otopsi raporunun bir an önce açıklanmasını ve halkın önüne konulmasını istiyoruz” dedi. Wall Street Journal gazetesinin “Türk jetinin Suriye hava sahası içinde düşürüldüğü” yönündeki haberini hatırlatan ve “Bu konunun da aydınlatılması gerek” diyen Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Ortadoğu politikasının mimarı olan Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na, Osmanlı tarihinin son dönemdeki politikalarındaki belirleyici isimlerden Enver Paşa’ya göndermede bulunarak şu benzetmeyi yaptı: “Sayın Başbakan’a ve Sayın Davutoğlu’na, yani Küçük Enver’e bir çağrım oldu. Rusya’nın, ABD’nin ve İngiltere’nin ellerindeki bilgileri kamuoyuna açıklayın diye çağrıda bulunmuştum. Şu ana kadar ne Başbakan ne Küçük Enver böyle bir çağrıda bulundu. Çağrıyı yineliyorum. Rusya’nın, ABD’nin ve İngiltere’nin ellerindeki bilgileri dünya kamuoyuyla paylaşmalarını istiyorum. Böylece pek çok konu aydınlığa kavuşacak.”

Eşinin mektubunu elinde fotoğrafıyla dinledi
8 yıl aradan sonra ilk kez dün düzenlenen kurultay coşkuluydu. Divan Başkanlığını Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın yaptığı kurultaya Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile geldi. Kılıçdaroğlu, eşi ve kadın kolları başkan adayları ile salonu selamladı. Kurultayda CHP’nin tutuklu milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın da mesajları okundu. Balbay’ın “CHP’nin ağır işçileri, sevgili canım kardeşlerim, kadınları arkasına almayan hiçbir siyasi hareket başarılı olamaz. Beşik sallayan kadın dünyayı da sallar. Hiçbir siyasi iktidar, kadının hayır dediği bir şeye evet diyemez...” mesajı ayakta alkışlandı. (RADİKAL ANKARA)