Dört askerin ölümünde sarsıcı iddia

Dört askerin ölümünde sarsıcı iddia
Dört askerin ölümünde sarsıcı iddia

Şehit erlerden İbrahim Öztürk geçen hafta memleketi Mersin?de toprağa verilirken, acılı aileyi askerler teselli etmişti. FOTOĞRAFLAR: TOLUNAY DUMAN / DHA

Elazığ'daki patlamada ölen dört askerin, teğmenin verdiği 'ceza'da şehit düştüğü haberi aileleri sarstı. Teğmen tutuklu

İSTANBUL - Elazığ’da mevzide şehit düşen dört askerin aileleri, olayın görevli teğmenin mevzide nöbet tutarken uyuyan ere ‘ceza’ olarak pimini çekip verdiği el bombasının patlaması sonucu meydana geldiği iddiasıyla şoke oldu. Teğmeninse soruşturmada aynı gün tutuklandığı öğrenildi.
Karakoçan Jandarma Komutanlığı’nda görevlendirilen 2. Motorlu Piyade Taburu 3. Bölük’te askerliğini yapan çavuş İbrahim Yaman ile erler İbrahim Öztürk, Ali Osman Altın ve Mesut Bulut, 17 Ağustos günü mevzideki patlamada şehit düştü. Kaza sonucu el bombasının patlamasıyle şehit oldukları belirtilen dört asker memleketlerinde düzenlenen törenlerle toprağa verildi.
Ancak Taraf gazetesinde dün yer alan habere göre soruşturmada, patlamanın kaza sonucu değil, nöbet sırasında uyuduğu ileri sürülen bir erin pimi çekilmiş el bombasını tutarak ‘cezalandırılması’ sırasında meydana geldiği öne sürüldü.
İddiaya göre gözetleme yapması gereken Mersinli er İbrahim Öztürk, uyurken yakalandı. Görevli teğmen ona ceza olarak, ‘fırsat eğitimi’ kapsamında pimini çektiği el bombasını ‘Mandalını bırakmadığın sürece patlamaz’ diyerek tutması için verdi.
Teğmen bir süre sonra gelip pimi takacağını söyledikten sonra ayrılınca, er İbrahim Öztürk mevzide arkadaşlarının yanına gitti ve 5-10 dakika sonra eli terleyince mandalını bıraktığı bomba infilak etti. Olayda Samsunlu çavuş İbrahim Yaman ile erler Mersinli İbrahim Öztürk, Gaziantepli Mesut Bulut ve Afyonkarahisarlı Ali Osman Altın şehit oldu. Taraf gazeteesinde, soruşturmanın sonucuyla ilgili bir bilgi yer almazken dün, teğmenin tutuklu olduğu öğrenildi.  Suçlanan Teğmen Mehmet Tümer, ilk sorgusunun ardından 8. Kolordu Askeri Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkeme dört askerin şehit olmasına neden olduğu gerekçesiyle Teğmen Tümer’i tutukladı.

Aileler: Gereği yapılır
Vatani görevlerini yapaken şehit düşen dört askeri geçen hafta gözyaşları arasında toprağa veren aileleri, iddiayla şoke oldu.
Şehit erlerden İbrahim Öztürk’ün babası Hacı Öztürk, sabah akrabalarının telefonuyla haberi duyup çok şaşırdığını söyledi. Doğruca Askerlik Şubesi’ne giderek Şube Başkanı Binbaşı Abdulkadir Yavuz ile görüştüğünü belirten Öztürk, oğlunun acısını yaşarken şimdi bu haberle şoke olduğunu söyledi. Komutanının askerlik görevi nedeniyle oğluna kızmış olabileceğini belirten Hacı Öztürk, “Diğer askerlerin günahı neydi? Böyle bir şey olabilir mi? Acımı yaşarken bir anda asabımı bozdular. Biz de kendimize göre araştırmamızı yapacağız. Doğru neyse er geç ortaya çıkacaktır. Daha fazla bir şey söyleyemiyorum” dedi.
Gaziantepli er Mesut Bulut’un babası Sinan Bulut da haberi şöyle yorumladı:
“Eğer iddialar doğruysa Genelkurmay gereğini yapar, onlara güveniyoruz” dedi. Askeri yetkililerin kendilerine çocuklarının şehit olduğu haberini verirken ‘El bombası patladı. Oğlunuz üç arkadaşıyla şehit oldu, olayla ilgili geniş soruşturma başlatıldı’ dediğini kaydeden Sinan Bulut, “Ancak, olayın oluş şekliyle ilgili net bir açıklama yapılmamıştı. Gerekenin yetkililer tarafından yapılacağını düşünüyorum.”
 Şehit çavuş İbrahim Yaman’ın babası Adem Yaman, oğlunun şehit olmasıyla ilgili raporun henüz gelmediğini, gerçeğin ortaya çıkmasını beklediklerini söyledi. Yaman, “Bu iddiaların doğru olup olmadığını bilmiyorum. Bize sadece karakoldan gelen bir komutan mevzide arkadaşının elinde bomba patladığını söyledi. Bu iddialara inanmak istemiyorum” diye konuştu.
Şehitler er Ali Osman Altın’ın babası Ali İhsan Altın gazetecilerle görüşmezken, anne Zakire Altın, “Benim yavrum benden gitmiş, ne söylesek geri gelmez” dedi. (dha)