Dört büyük parti seçimden çekilse 1 Kasım seçimlerini hangi parti kazanır?

Dört büyük parti seçimden çekilse 1 Kasım seçimlerini hangi parti kazanır?
Dört büyük parti seçimden çekilse 1 Kasım seçimlerini hangi parti kazanır?
Demokrasi ülkemizin en büyük değerlerinin başında geliyor. Çok fazla parti ve çok fazla siyasi tercih seçmenleri oy pusulalarında bekliyor. Ancak özellikle son yıllardaki seçimlerle 4 büyük partinin ekseninde dolaşan bir ülkeye dönüştük. Başka bir Türkiye mümkün olur muydu hiç düşündünüz mü?

RADİKAL - 1 Kasım'da seçime girip kazanması muhtemel parti sayımız her ne kadar 4 olarak lanse edilse de aslında Türkiye siyaseti bu kadar kısır değil. Çok farklı düşünce ve görüşleri yansıtan toplamda 29 siyasi parti 1 Kasım'da iktidar yarışına girecek. 7 Haziran seçimleri ülke çapındaki demokrasi anlayışı açısından açıkçası biraz düşündürücü sonuçlar yarattı. Bilindiği üzere Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere de devlet yardımı yapılıyor. Ancak 7 Haziran seçimlerinde baraj altında kalan partiler arasında yüzde 3'ü bile geçen olmadı!

Öyle ki yüzde üçü geçen partilere devlet yardımı yapılması yönünde kanun teklifleri bile gündeme gelmişti. Buna rağmen bile, baraj altında kalanlar arasında herhangi bir siyasi parti yüzde 3'ü geçme başarısı göstermedi. Bağımsız vekil adayları hariç toplam 1.700.000 seçmen barajın altında kalan partilere oy verdi. Bu partilerden bazıları 1 Kasım seçimlerinde yer almama kararı aldı, bazıları ise şansını yeniden deniyor. Sonuçta bu ülkede demokratik hakkını kullanmak isteyenler için 4 büyük parti dışında alternatif yok değil. Ama ülkemizde siyasetin geldiği nokta, baraj altında kalan partilerin devlet yardımı bile almasına engel oluyor.

Peki şöyle düşünelim; 4 büyük parti kendi rızalarıyla seçimden çekilmiş olsalar ne olacak? Herhangi bir partiye destek vermeksizin kendi aldıkları kararla seçime girmeyecek olsalar Türkiye'de seçmen hangi partilere yönelecek? Büyük bir çözümsüzlük mü bekleyecek Türkiye'yi yoksa alternatif bir iktidar mı yükselecek barajın altından? Bu sorunun cevabını okurlarımızdan almak istedik ve sizler için çok ilginç bir anket hazırladık. İşte size dört büyük partinin bulunmadığı bir oy pusulası. Buyurun demokratik hakkınızı kullanın...