Dostluk kazandı

Dostluk kazandı
Dostluk kazandı
Türk Meclis Futbol Takımı, Hollanda Meclis Futbol Takımı ile karşılaştığı müsabakayı 3-2 kaybetti

AMSTERDAM - Türkiye ile Hollanda arasındaki resmi ilişkilerin 400. yılı çerçevesinde Hollanda Meclis Futbol Takımı ile karşılaşan Türk Meclis Futbol Takımı, maçı 3-2 kaybetti.

“Hollanda 400. Yıl Platformu”nun düzenlediği kutlamalar kapsamında Amsterdam'da oynanan maçta Hollanda'nın gollerini Hilbert Bredemeijer, Peter Kwint ve Matthij Huizinga, Türkiye'nin gollerini ise AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz ile AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören attı.

Hollanda'da yaşayan Türklerin yoğun ilgi gösterdiği maçın ilk yarısı 2-2 sonuçlandı. İkinci yarıda Hollanda takımı maçın sonlarına doğru bulduğu golle karşılaşmadan 3-2 galip ayrıldı.

Geert Wilders'ın liderliğini yaptığı Özgürlük Partisi'nden (PVV) bir süre önce istifa eden Hero Brinkman'ın kaleciliğini yaptığı Hollanda takımında, Türk kökenli milletvekilleri Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) üyesi Coşkun Çörüz ile İşçi Parti'li (PvdA) Metin Çelik de forma giydi. Hollanda takımında 7 milletvekilinin yanı sıra Meclis dışından 4 kişi oynadı.

Maçın sonunda Hollanda 400. Yıl Platformu Sözcüsü Gürkan Çelik, günün anısına her iki takıma kupa, futbolculara da birer şilt verdi.

FİFA kokartlı Hollandalı eski hakem Bob Thomas'ın yönettiği karşılaşmanın ilk yarısında hafif sakatlık geçiren AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, maçı yarıda bırakmak zorunda kaldı. Poyraz'ın sol baldırında hafif çekme olduğu belirtildi.

“DOSTLUK KAZANDI”
Maçın ardından gazetecilere açıklamada bulunan Parlamenter Spor Kulübü Derneği Başkanı, AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı, yenmek ya da yenilmenin önemli olmadığını belirterek, burada dostluğun kazandığını söyledi.

Sporu ve futbolu, ülkeler arasındaki dostluğu geliştirmek amacıyla yaptıklarına işaret eden Tatlı, “Hollanda takımında milletvekilleri dışında forma giyenler de oldu. Eğer öyle olmasaydı maçı kazanabilirdik” diye konuştu.

Yenmek ya da yenilmek için sahaya çıkmadıklarını belirten Tatlı, “Biz ülkeler arasında dostluğu pekiştirmek için parlamenterler futbol takımı kurduk. Ekim ayında Türkiye'de düzenleyeceğimiz turnuvaya birçok ülkeden katılım olacak. Hollanda'yı da davet ettik” ifadelerini kullandı.

Maçı kazandıkları için mutlu olduklarını ifade eden Hollanda Meclis Futbol Takımı Kaptanı, CDA partisi Milletvekili Coşkun Çörüz ise söz konusu maçın iki ülke arasındaki dostluğa katkı yaptığını söyledi.

Maçın sonucundan ziyade ortaya konulan centilmenliğin önemine işaret eden Çörüz, Türkiye'de düzenlenecek turnuvaya da katılmaya çalışacaklarını kaydetti.

Çörüz, “Hollanda'da 12 Eylül'de seçimler var. Seçilemezsek bile Türkiye'deki turnuvaya katılıp güzel bir maç ortaya koymaya çalışacağız” diye konuştu.

Amsterdam AFC sahasında oynanan dostluk maçında Türk takımı adına şu isimler forma giydi:

“AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, AK Parti Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı, MHP İstanbul Milletvekili Mesut Dedeoğlu, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, AK Parti Ankara Milletvekili Fatih Şahin, AK Parti Çanakkle Milletvekili İsmail Kaşdemir ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir.”(aa)