DSP 'adil şehir' diyor

DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı eski bakan Masum Türker, İstanbullulara 'Adil şehir ekonomisi' vaat ediyor. Türker'in İstanbul için projeleri ve çözümleri şöyle:

İSTANBUL - DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı eski bakan Masum Türker, İstanbullulara 'Adil şehir ekonomisi' vaat ediyor. Türker'in İstanbul için projeleri ve çözümleri şöyle:
Ekonomi: Adil şehir ekonomisi yaratacağız. Belediyecilik aynı kaldırımı yaz boz tahtasına çevirip birilerine para kazandırmak değil, elindeki kaynaklarla ekonomik işler yapmaktır. Belediye şirketleri, Koç gibi gruplardan bile büyük. İstanbul'da 28 üniversite var ve belediye artık ticari bir vaka haline gelen eğitimi ekonomik sisteme katabilmeli.
Ulaşım: Gebze'den Çorlu'ya kadar raylı sistem projelendirilmeli. Levent'ten Sarıyer'e doğru gelişen İstanbul'da şimdiden Kilyos'a kadar metro ile tüp geçit yapılmalı ve üçüncü köprü hayali tamamen kaldırılmalı.
Çevre, eğitim, sağlık: Tüm ilçelerde birer müze, kütüphane, sağlık merkezi kurmalıyız. Beylerbeyi gibi saraylar, o bölge halkına hitap edecek sosyal mekânlara çevrilmeli. İstanbullu artık musluktan su içebilmeli.
Kaçak yapı: Gecekondu ve 2B alanlarına alternatif projeler sunduğunuzda hem onları kazanırsınız hem şehri. Aflar yeni 2B alanları oluşturur. Fert başına milli gelir Eminönü'nde 2 bin, Şişli'de 30 bin dolar. En kötü gelir düzeyinde yaşayan insanlar, geliri en yüksek yerlerde çalışıyor. Belediye yatırımlarla bir gettolaşma yaşanmadan o bölgelerde gerekli önlemleri alabilir.
Deprem: Depremden en çok etkileneceği söylenen 54 mahallede
'İsterseniz size yer veririz' ya da 'Katkımızla burayı güçlendirelim' denmeli.