DSP sekiz belediye başkan adayını açıkladı

DSP, İstanbul'da Masum Türker, Ankara'da Tayfun İçli, Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen, İzmir'de Yüksel Çakmur'u aday gösterdi.

DSP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Masum Türker, Ankara için Tayfun İçli, Eskişehir için Yılmaz Büyükerşen, İzmir için Yüksel Çakmur, Bartın için Rıza Yalçınkaya, Zonguldak için Mümtaz Karaduman, Bursa için Ali Arabacı ve Aydın için Nurten Atalay'ı aday gösterdi.
DSP, sekiz ilde belediye başkan adayı göstereceği isimleri belirledi. Genel Başkan Bülent Ecevit, DSP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 28 Mart'ta yerel seçimlere katılacak belediye başkan adaylarının isimlerini açıkladı. Ecevit, yerel seçimlerde aday gösterilen isimleri açıklayan ilk partinin DSP olduğunu belirtti. CHP'yi aday seçimi konusunda eleştiren Ecevit, "CHP bir solcu parti durumunda olma iddiasına rağmen solculukla ilgisi olmayan kimseyi İstanbul için aday göstermeye çalışmıştır ama kabul ettirememiştir. DSP adaylarını belirlerken demokratik sol uslubu benimsemiştir. DSP'nin adaylarının hepsi partinin görüşlerini temsil eden kişilerdir" dedi. Ecevit, belediye başkan adaylarını seçerken kadın ve gençlere geniş yer vereceklerini bildirdi.
Ecevit, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak eski Devlet Bakanı Masum Türker'i, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak da DSP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Devlet Bakanı Tayfun İçli'yi gösterdiklerini belirtirken, Eskişehir için de DSP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i tekrar aday gösterme kararı aldıklarını kaydetti. Ecevit, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için de Yüksel Çakmur'da karar kıldıklarını ifade etti. Bartın'da DSP'li Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya'yı yeniden aday göstereceklerini söyleyen Ecevit, Zonguldak Belediye Başkanlığı için de eski koruması Denizli Emniyet Müdürü Mümtaz Karaduman'ı aday göstermeyi kararlaştırdıklarını bildirdi. Ecevit, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na da DSP eski Bursa Milletvekili Ali Arabacı'yı, Aydın Belediye Başkanı adaylığı için de Aydın Tabip Odası Başkanı Nurten Atalay'ı aday gösterdiklerini belirtti. Arabacı, DSP içinde eski '9'lar grubu' olarak bilinen milletvekilleri arasında yer alıyordu.
Ecevit, eski Devlet Bakanı Melda Bayer ve DSP Milletvekili Ayşe Gürocak'ın da belediye başkanı adayı olduğunu söyledi, ancak nereden aday gösterilecekleri konusunda bilgi vermedi.