DTP: Roj TV kapatılmasın

Türkiye'nin PKK çizgisinde olduğu için kapatılmasını istediği Roj TV'ye DTP'li 56 belediye başkanı sahip çıktı. Başkanlar Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'e mektup gönderdi.

DİYARBAKIR - Türkiye'nin PKK çizgisinde olduğu için kapatılmasını istediği Roj TV'ye DTP'li 56 belediye başkanı sahip çıktı. Başkanlar Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'e mektup gönderdi. Aralarında Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu 56 DTP'li belediye başkanı, Danimarka'dan uydu üzerinden yayın yapan Roj TV için ortak bir mektup kaleme aldı. Belediye başkanları mektupta, 'Türk hükümetinin Roj TV konusundaki antidemokratik yaklaşımından endişe duyduklarını' yazdı.
Baydemir: Başka Kürtçe kanal yok
Mektubun, RTÜK'ün ocak ayından itibaren özel kanallara da Kürtçe yayın izni verileceğini açıklamasından bir hafta önce, 21 Aralık'ta Baydemir tarafından gönderildiği öğrenildi. Baydemir, şunları söyledi: "Biz halkımızın başka alternatifi, yani Kürtçe yayın yapan başka bir kanal olmadığı için Roj TV'ye ihtiyaç duyulduğunu belirtiyoruz. Alternatif olacak bir kanal ulusal düzeyde Kürtçe yayın yaparsa, yasalar buna göre düzenlenip buna izin verilirse, sorun ortadan kalkmış olur. Umudumuz gelecekte yasaların çıkarılıp Roj TV'nin de diğer televizyonlar gibi RTÜK denetiminde yayın yapmasıdır. Bütün hassasiyetimiz budur."
CHP'li Arıtman: Vatana ihanet
CHP Milletvekili Canan Arıtman, DTP'li başkanlara sert tepki gösterdi. Arıtman, "Mektup vatana ihanet. Roj TV 30 bin insanımızı katleden terör örgütü PKK'ya ait. Roj TV'nin kapatılmamasını istemek PKK yandaşlığıdır ve suçtur. İçişleri Bakanı ve Başbakan, derhal bu başkanları görevden almalıdır."