Dün 10 binler vardı bugün 10 kişi bile yok!

Dün 10 binler vardı bugün 10 kişi bile yok!
Dün 10 binler vardı bugün 10 kişi bile yok!
Ergenekon duruşmasının görüldüğü Silivri'de davaya destek olmaya yaklaşık 10 kişi geldi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Ergenekon davasının görüldüğü Silivri'de dün on binlerce kişi sanıklara mütalaanın açıklanacağı sırada destek olmak amacıyla Silivri'ye geldi. Savcı esas hakkındaki mütalaasını dün sunmadı ve duruşma bugüne ertelendi. Ancak bu sabah duruşmanın gerçekleştirileceği Silivri'de davaya destek olmaya yaklaşık 10 kişi geldi. Dünkü duruşmada mahkeme heyeti duruşmanın izleyicisiz sürmesi kararı vermiş ve izleyiciler salonu terk etmemişti. Bu esnada bazı tutuksuz yargılanan sanıklar, izleyicilere ‘yargılamayı engellemeyin’ uyarısında bulunmuş, "Yıllardır yargılanıyoruz, kimse yoktu. Düne kadar neredeydiniz?" tepkisini göstermişti.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 67’si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon davası bugün de devam ediyor. Davanın 2. gününde jandarma ekiplerinin dün yaşanan olaylar nedeniyle daha tedbirli olduğu görüldü. Dün tamamlanamayan Ergenekon Davası bugün kaldığı yerden devam edecek.

Cezaevine gelen yolu iki zırhlı askeri araçla kapatan jandarma ekipleri basın mensupları ve avukatlar hariç her aracın geçişine izin vermedi. Cezaevi kapısına kadar iki kontrol noktasında da sürücülere ve araç içindekilere kimlik soruldu. Dün destek vermek için gelen sivil toplum kuruluşları ve CHP’lilerin doldurduğu ve gösteri yaptığı yolda ise bugün jandarma timleri belirli aralıklarla durarak yol güvenlik ve emniyet önlemi aldı.

MÜTERCİMLER TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Dünkü duruşmada tutuksuz yargılanan Erol Mütercimler, mahkemenin salondan çıkarma kararına direnen izleyicilere, "Yıllardır nerelerdeydiniz? 2008'den beri burada olsaydınız dava bu hale gelmezdi" tepkisini göstermişti.

TEKİN’E "İDAM VE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET" CEVABI

Ergenekon Davası’nda 271. duruşmasında sanık avukatlarının talepleri alınıyor. Tutuklu sanık emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin oturduğu yerden, "Medya bizim hakkımızdaki sonucu biliyor. Benim için idam ve ağırlaştırılmış müebbet diyorlar" dedi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ise "Öyle şeyler olmaz. Duysanız da inanmayın öyle şeylere" diyerek sanık Tekin’e cevap verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon Davası’nın 271. duruşmasında sanık avukatlarının taleplerinin alındı. Duruşmada söz alan tutuklu sanık İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatı Hüseyin Gökçearslan, dün görülen duruşmayı Türkiye ’nin en iyi avukatlarının izlediğini belirterek "Ceza yargılamalarında deliller tartışılmadan esas hakkında mütaala için dosyanın savcılığa verildiğini nerede gördünüz?" diye sordu. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ise savcılığa tevsii tahkikat talebinde bulunup bulunmayacağının sorulduğunu, bir talebi olmaması durumunda esas hakkındaki mütalaa için süre verildiğini hatırlattı. 2 bin 500 sayfalık iddianameyi satır satır okuduğunu belirten Avukat Gökçearslan, iddiaanmede Ergenekon Terör Örgütü’nün kanlı eylemler gerçekleştirdiğinin iddia edildiğini belirterek, "Nerede kanlı eylem. Yok. Sanıklar savunmalarını yaptı. Nerede kanlı eylem. Yok. Birçok tanık dinlendi. 5 yıldır müvekkilim tutuklu. Ergenekon Terör Örgütü yok. Suç yok" diye konuştu. Gökçearslan, dün binlerce kişinin Silivri’ye geldiğini belirterek, "Binlerce kişi sabahtan akşama kadar o soğukta bu davadaki uygulamalara karşı düşüncelerini ifade ettiler.

Ergenekon olayının bir tertip olduğunu milyonlarca insan anlamıştır. Toplum artık bu olaya seyirci kalmıyor. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum" dedi. Başkan Özese de, "Böyle ağaya kalkarak tepki gösterilmez" diyerek dünkü duruşmada 200 avukatın tavırlarını eleştirdi.

AVUKAT DOĞURGA: SEDAT PEKER İLE İLGİLİ DOSYA BİRLEŞTİRİLSİN

Tutuklu sanık Sedat Peker’in avukatı Mehmet Doğurga, savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in "Sedat Peker’in de aralarında bulunduğu 4 şüpheli hakkında "silahlı terör örgütüne yardım etme", "tehdit" ve "suç delillerini değiştirmeye teşebbüs etmek" suçlarından açılan davanın, Ergenekon davasıyla birleştirilmemesi yönünde görüş bildirdiğini hatırlattı. Avukat Doğurga "Tam tersine birleştirilmelidir. Çünkü birleştirilmesi istenen dosya bu davanın ürünüdür. Gizli Tanık Poyraz 2008 yılında ifade vermiş, Poyraz’ın ifadeleri üzerine müvekkiliminde aralarında bulunduğu 25 şüpheli hakkında soruşturma başlatılmış ancak bu soruşturmaya takipsizlik kararı verilmiştir.

Ancak 214. duruşmada Gizli Tanık Poyraz’ın ifadeleri üzerine müvekkilim tutuklanmıştır. Müvekkilim evinde ve işyerinde yapılan aramalarda suç unsurlarına rastlanmamıştır. Tanıkların duyumlarına dayanarak tutuklanmıştır.Müvekkilim bir yıldır tutuklu. Müvekkilimin tahliyesini istiyorum" diye konuştu.

MAHKEME BAŞKANI: DUYSANIZDA İNANMAYIN ÖYLE ŞEYLERE

Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün kızı ve avukatı Zeynep Küçük, mahkemenin dosyayı mütalaasını hazırlaması için iddia makamına teslim edilmesini kararlaştırdığını anımsatarak "Ondan önceki celsede ben dosyasın savcılığa teslim edileceğini biliyordum" diye konuştu. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese’nin "Nereden biliyordunuz?" sorusu üzerine Avukat Küçük "Gidişinizden" diye yanıt verdi. Tutuklu sanık emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in de oturduğu yerden, "Medya bizim hakkımızdaki sonucu biliyor. Benim için idam ve ağırlaştırılmış müebbet diyorlar" diye konuştu. Mahkeme Başkanı Özese de Tekin’in bu sözleri üzerine "Öyle şeyler olmaz.

Duysanızda inanmayın öyle şeylere" diye konuştu. Zeynep Küçük ise davayı bu kadar süre takip ettikten sonra mahkemenin bir sonraki aşamada nasıl bir adım atacağını tahmin edebildiğini ifade ederek "Orgeneral Nusret Taşdeler’in savunmasını almaya karar verdiğinizde ben dosyanın mütalaa için iddia makamına verileceğini tahmin ettim" dedi. Başkan Özese ise "Doğru tahmin değil" diye konuştu.

MAHKEME BAŞKANI: VİCDANIMIZ RAHAT

Zeynep Küçük "Ama savcı ‘ben mütaala için hazırım’ dedi" diye konuşurken Başkan Özese "Aşırı yorum yapıyorsunuz" diye konuştu. Zeynep Küçük, sözlerini sürdürürken başkan Özese "Mahkemeyi yargılamaya hakkınız yok. Uslubunuza dikkat edin. Burada Türk milleti adına yargılama yapıyoruz. Kimseden talimat, tavsiye almıyoruz. Vicdanımız rahat. Mahkemeyi sorgular mahiyette konuşuyorsunuz. Böyle devam edemezsiniz" diyerek uyarılarda bulundu.

MAHKEME BAŞKANI: USULİ EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİ GEREKİYORDU

Zeynep Küçük, Alparslan Arslan’a 2 adet Glock marka silah temini konusunda, halen Ergenekon’dan tutuklu yargılanan 4 kişi hakkında açılan yeni davanın birleştirilmesini eleştirerek "Bu dosya 2010’da birleştirildi. Sanıkların 2011’de sorguları yapılıp tutuklandılar. Aralık 2012’de yeni bir iddianame düzenledi" diye konuştu.

Özese, 4 sanığın ateşli silah bulundurmak yargılandıklarını, ek iddianamede iddia edilen "Silahli terör örgütüne silah temin ettikleri" suçlaması yer aldığını açıklayarak "Yeni iddianame düzenlenmedi. Ek iddianame hazırlandı. Usuli eksikliklerin giderilmesi gerekiyordu" diye konuştu.

DANIŞTAY DOSYASI AYRILSIN

Zeynep Küçük, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün Danıştay’a saldırı ve Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atılması eylemlerinden suçlandığını, ancak bugüne kadar hiçbir yasa dışı ve eylem talimatının ortaya çıkmadığını ifade etti. Zeynep Küçük, daha önce tahliye edilen sanık Süleyman Esen’in ifadelerinde çelişkiler olduğunu belirterek duruşmalara getirilip sorgulanmasını istedi. Küçük, Osman Yıldırım’ın ifadelerindeki çelişkilerin de ortaya çıktığına dikkat çekerek Danıştay dosyasının davadan ayrılmasını talep etti. Tutuklu sanık Serdar Öztürk’ün avukatı Demet Rençber’in konuşması sırasında üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu, "Basın açıklaması yapar gibi konuşuyorsunuz. Milletvekillerini, gazetecileri, diğer avukatları görünce basın açıklaması yapar gibi konuşamazsınız" dedi. Bu arada araya girerek söz almakta ısrar eden avukat Hüseyin Ersöz’e Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, izin vermedi. Ersöz dünkü duruşmada yaşanaları ifade etmek isterken, Başkan Özese, "Dün yaşananları hepimiz gördük. Avukat Hüseyin Bey lütfen oturur musunuz? Defalarca uyarmamıza rağmen benimle tartışıyorsunuz" diyerek bağırdı.

"MÜVEKKİLİM TAŞDELER’İN TUTUKLANMASI HATALI OLMUŞTUR"

Ankara GATA’da tedavi gören tutuklu sanık YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler’in avukatı Metin Güçlü, 27 Kasım’da görülen duruşmada müvekkili hakkında çıkarılan yakalama kararının tutuklama kararına çevrildiğini hatırlattı. Avukat Güçlü, Adli Tıp 3. İhtisas Dairesi’nin de müvekkili Taşdeler’in tedavisinin devam etmesi gerektiği yönünde rapor hazırladığını belirtti. "Müvekkilim Nusret Taşdeler’in tutuklanması hatalı olmuştur" diyen Avukat Güçlü, Taşdeler’in kalbinin 2 stent takılı olan tek damarla beslendiğini, ölüm riski taşıdığını, halen Orgeneral rütbesinde bulunduğunu ve kaçma ihtimalinin de söz konusu olmadığının altını çizdi. Sanık ve tanıkların hiçbirinin Taşdeler aleyhinde bayanda bulunmadığını belirten Avukat Güçlü, müvekkili Nusret Taşdeler hakkındaki tutukluluk kararının kaldırılmasını istedi. Duruşma avukatların dinlenmesiyle devam ediyor.

Serpil KIRKESER / DHA