Dünya basını Başbuğ'un tutuklanmasını yazdı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanması, dünyada da yankı buldu. 

* ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi, ‘benzeri görülmemiş adım’ olarak nitelediği tutuklama için “ Adalet ve Kalkınma Partisi ile ordunun dahil olduğu, laik kurumlar arasındaki güç mücadelesindeki son çatışma olarak görülüyor” diye yazdı. Gazete, “Tutuklanması, İslam yanlısı iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ile ordunun dahil olduğu laik kurumlar arasındaki güç mücadelesindeki son çatışma olarak görülüyor” yorumunu yaptı. NYT ayrıca 97 gazeteci ve medya mensubunun da benzer soruşturmalarda tutuklandığını belirtip, “Hükümetin, bu davalara ilişkin baskıcı tutumu, Türkiye’nin, Müslüman dünyasındaki demokrasi modeli olarak imajını lekeledi ve Avrupa Birliği üyeliği adaylığı konusunda soru işaretlerine yol açtı” görüşünü öne sürdü. 

* İngiliz yayın kurulu BBC ise Başbuğ’un tutuklanmasına ilişkin haberinde Başbuğ hakkında getirilen suçlamalara da yer verdi ve “Eski Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanı, hükümeti devirmeye yönelik iddia edilen komplo ile ilgili yargılanmak üzere tutuklandı” ifadesini kullandı. Haberde “Eleştirenler, Ergenekon soruşturmasının kökleri İslam’da olan, Sayın Erdoğan’ın AK Parti hükümetinin muhaliflerine odaklanmasından yakınıyorlar. Hükümet ise bu tür gerekçeleri reddediyor” denildi. 

Çin’de de yankı uyandırdı
* Çin Komünist Partisi yayın organlarından Huanqiu gazetesi, internet sitesinden ’Türkiye’nin eski Genelkurmay Başkanı hükümete karşı darbe girişiminden tutuklandı’ başlığıyla verdiği haberde, İlker Başbuğ’un hükümeti devirmeye teşebbüsten tutuklandığını bildirdi. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini düşürmek için darbe girişiminde bulunulduğu iddiasıyla açılan dava hatırlatılarak, Başbuğ’un bu kapsamda tutuklanan en üst düzey asker olduğu vurgulandı.