Dünya basını: İktidar partisinin beklenmedik zaferi

Dünya basını: İktidar partisinin beklenmedik zaferi
Dünya basını: İktidar partisinin beklenmedik zaferi
Dünya basını, Türkiye'deki seçimleri yakından izlerken, sonuçları da kısa aralıklarla güncelleyerek okuyucularına iletti.

RADİKAL - İngiltere ve ABD'deki basın ve yayın kuruluşları seçimlerin sonuçlarını "iktidar partisinin beklenmedik bir zaferi" diye nitelendirerek, bu sonuçların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "yerini sağlamlaştıracağı" şekilde yorumladı.

Telegraph: Erdoğan'ın iktidardaki AKP'si zaferini ilan ediyor


Türkiye'nin iktidardaki partisi, pazar günü yapılan seçimlerde şok bir zafer ile parlamentodaki çoğunluğu kazandı. Bu zafer, Recep Tayyip Erdoğan'ın gücünü sağlamlaştıracak ve ülkenin otoriterleşmeye kayması korkularını artıracak.


BBC News: İktidardaki AKP yeniden çoğunluğu kazandı


Türkiye'nin Adalet ve Kalkınma Partisi, haziran ayında kaybettiği çoğunluğu kritik genel seçimde yeniden kazandı.


Guardian: AKP Türkiye'de tam çoğunlukla yeniden iktidar oldu


Türkiye'nin güçlü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisi AKP'nin seçimlerde tek parti hükümeti kurabilecek gücü kurmasıyla gücünü sağlamlaştırdı.

Türkiye'de beş ay içinde yapılan ikinci seçimler, AKP'nin Haziran ayında ilk defa tek başına iktidar olma çoğunluğunu elde edemediği sonuçların ardından giderek yükselen terör ve şiddet olaylarının içinde gerçekleşti.


Sky News: İktidardaki AKP Türkiye seçimlerinde zaferini ilan etti


Türkiye'deki seçimler AKP'nin zaferi ile sonuçlandı. Oyların yüzde 49'u zor durumdaki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a döndü. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Bugün demokrasi ve halkımızın zaferidir" diye konuştu.


Independent: Cumhurbaşkanı Erdoğan sürpriz sonuçlarla oyların çoğunu alarak yerini sağlamlaştırdı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki genel seçimlerde kesin bir zafer kazanırken, partisi AKP, parlamentodaki sandalyelerin çoğunu alarak diğer üç muhalif partiyi mağlup etti.


CNN: Türkiye'nin iktidar partisi kazandı


Seçmenler Türkiye'nin iktidardaki partisi AKP'yi sürpriz bir sonuçla iktidara taşıdı. Genel seçimlerde büyük beri geri dönüş yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığını yaptığı AKP, tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğa erişti.


Time: Türkiye'nin iktidar partisi seçimleri kazandı


Türkiye'nin iktidardaki muhafazakar partisi pazar günkü parlamento seçimlerinde, muhalefetin umutlarını suya düşürerek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimini sağlamlaştırarak beklenmedik bir zafer kazandı.


RUS BASINI


Ria Novosti: AKP iktidar olmaya devam edecek

Türkiye'de düzenlenen genel seçimler, oyların büyük çoğunluğu alan ve tek başına iktidar olma imkanı sağlayan AKP'ye zaferi getirdi. Seçmenlerin büyük çoğunluğu Ankara, İstanbul ve Antalya gibi kilit bölgelerde de AKP'yi tercih etti. CHP de yüzde 10'luk barajı aşan partiler arasında yer alıyor.

İtar Tass haber ajansı: AKP oy çokluğunu geri kazandı 

AKP halkın büyük çoğunluğunun desteğiyle tek başına iktidar statüsünü aldı. Türkiye Anayasası'na göre, partinin tek başına hükümet kurması için en az 276 milletvekili çıkarması gerekiyor. 7 Haziran seçimleri sonucunda AKP sadece 258 milletvekili çıkarmıştı.

Rossiyskaya Gazeta: Seçimlerde lider AKP

Türkiye'de düzenlenen 1 Kasım genel seçimlerde, liderliğe AKP yükseldi. AKP'nin en ciddi 3 rakibi CHP, MHP ve HDP de yüzde 10'luk barajı aştı.

Vesti.ru: Hükümeti AKP kuracak

Türkiye'de 1 Kasım genel seçimleri AKP kazandı. Seçimlerden sonra açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sağlıklı bir seçim sistemi için, bürokrasinin siyasete ayak bağı olmayan bir Türkiye için, darbe anayasalarını bırakarak, sivil ve özgürlükçü anayasa için hep birlikte el ele verelim" ifadesini kullandı.


BBC Russia: Türkiye Başbakanı seçimlerdeki galibiyetini açıkladı

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu 1 Kasım Genel Seçimleri sonrasında AKP Genel Binası'nda AKP'nin galibiyetini açıkladı. Başbakan, siyasi görüşü ne olursa olsun her vatandaşın fikrinin dikkate alınacağı bir Türkiye kurmak için söz verdi.

İSVEÇ BASINI

İsveç’in en büyük sabah gazetelerinden Dagens Nyheter birinci sayfadan manşetten duyurduğu Türkiye’deki seçim sonuçları haberinde ”Erdoğan’ın Büyük Zaferi” başlığını kullandı.


Dagens Nyheter haberin ayrıntılarını iki tam sayfa olarak yayınladığı dünya haberlerinde, ”Erdoğan’ın riskli oyunu kazandırdı” başlığını kullanarak AKP’nin HDP de dahil bütün partilerden oy aldığına vurgu yapıldı.


Büyük sabah gazetelerinden Svenska Dagbladet ise birinci sayfa resimli manşetinde, “AKP için parlemento çogunluğu” manşetini kullandığı haberinde, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Diyarbakır'da protestoların yapıldığını, polisin göstericilere karşı gözyaşartıcı bomba kullandığını belirtildi.


Akşam gazetelerinden Afton Bladet Gazetesi de, Türkiye’deki seçim sonucunun Erdoğan için büyük bir zafer olduğunu belirttiği birinci sayfa resimli haberinde, ”Halkın kargaşa ve terörden çekindigi için AKP’ye oy verdiği” vurgusu yapıldı.


ÇİN BASINI

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, Türkiye’de dün yapılan meclis seçimleri sonucunda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 7 Kasım’da kaybettiği parlamento çoğunluğunu geri kazandığını yazdı. Seçmenlerin “istikrarsızlık korkusu ve terördeki artış ortamında muhalefet partilerinden uzaklaştığı” yorumunda bulunan Xinhua, “Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile Hakların Demokrasi Partisi’nin (HDP) büyük oy kayıpları yaşadığına” dikkat çekti.


Asya’nın en saygın gazetelerinden South China Morning Post, AK Parti'nin dün yapılan seçimlerde elde ettiği sonucu “beklenmedik zafer” olarak niteledi. South China Morning Post, “tek parti iktidarına dönüşün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı güçlendirirken sosyal bölünmüşlükleri derinleştirebileceği” değerlendirmesi yaptı. Gazete ayrıca, “Türkiye’de son dönemlerin en güçlü lideri olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin seçim zaferine rağmen anayasayı değiştirecek yeterli milletvekili sayısına ulaşamadığını” ifade etti.


Çin Komünist Partisi’nin ana yayın organı Halkın Günlüğü de internet sitesinden yayımladığı kısa haberle seçim sonuçlarını okuyucularına duyururken, “AKP mutlak zafer kazandı” başlığını kullandı.


YUNANİSTAN BASINI 

Yunanistan basını, Türkiye'deki genel seçim sonuçlarını genel olarak, "Erdoğan'ın zaferi" ya da “Anketleri yalanlayan zafer” gibi başlıklarla verdi.

Augi: Erdoğan temiz bir zafer kazandı - muhalefette ciddi kayıplar var


Yunanistan hükümetine yakın Augi gazetesi haberi, “Erdoğan temiz bir zafer kazandı - muhalefette ciddi kayıplar var” başlığıyla verdi. Haberde, “Erdoğan’a bağlı AKP yüzde 49.4 oyla 316 milletvekili çıkarıp büyük bir zafer kazandı. Aynı zamanda CHP hariç muhalefet partilerinde önemli kayıplar göze çarptı" denildi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nın balkon konuşmasında seçimlerin kaybedeni olmadığını, demokrasinin kazandığını söylediği aktarılan haberde, "HDP lideri Selahattin Demirtaş ise konuşmasında 'Ortada eşit bir seçim yoktu. Hiç kampanya yürütemedik, sadece katliamlara karşı halkımızı, gençlerimizi korumaya çalıştık. 1 milyon oy kaybettik ama faşizme karşı dimdik durmayı başarıp meclise girdik' dedi" denildi.


Ethnos: Şimdi soru AKP'nin Türkiye'yi ne şekilde yöneteceğidir


Ethnos gazetesi de “Erdoğan mutlak bir çoğunluk kazandı” başlığıyla verdiği haberinde, “Şimdi soru, AKP’nin Türkiye’yi ne şekilde yöneteceğidir” yorumunu yaptı.


i Efimerida: Erdoğan'ın ezici zaferi


Haber portalı i Efimerida da haberi, “Erdoğan’ın ezici zaferi ve bugünden itibaren karşılaması gereken meseleler” başlığıyla verdi.


Sonuçların yanı sıra Erdoğan’ın Anayasa’yı değiştirmek istediğini, ancak bunu yapabilmesi için 14 milletvekiline daha ihtiyacı olduğunu da ekledi.


Efimerida ton Syntakton: Erdoğan için "acı" birincilik


Efimerida ton Syntakton gazetesi haberi, “Erdoğan için 'acı' bir birincilik” başlığıyla verdiği haberde, "Erdoğan ve AKP hükümeti beş ay içinde kanlı bir seçim öncesi döneminden ve basının sistematik şekilde susturulmasından sonra ikinci bir 'çabayla' parlamentoda tek başına olmayı başardı" denildi.


Gazetede, Başbakan Davutoğlu'nın memleketi Konya’dan yaptığı konuşmasında “Bu zafer bizim değil, ulusumuzundur” dediği ve Twitter hesabında ise "Elhamdülillah" yazdığına işaret edildi.


Parapolitika: Anketleri yalanlayan zafer


Parapolitika gazetesi de haberi, “Anketlerin tahminlerini yalanlayan Erdoğan’ın ezici zaferi” başlığıyla verdiği haberde, “Zamanından önce yapılan seçimlerde Erdoğan’ın uyguladığı gerilim stratejisi olumlu sonuçlar verdi” yorumu yapıldı.


(Gonca Yağcı/Siyamend Kaçmaz/Sadi Kaymaz/Ersin Arslan/Io Chokona/DHA)