Dünya basınında seçim: Muhafazakarların zaferi

Batılı ajans ve gazeteler, AKP'nin başarısını vurgularken, hükümetin siyasi ve ekonomik reformlar konusunda cesur adımlar atabileceğini yazdı.

Dünya basını, AKP'nin seçim başarısını 'Muhafazakarların zaferi' diye duyururken, hükümetin siyasi ve ekonomik reformlar konusunda cesaret kazanıp, AB ve Kıbrıs'la ilgili konularda daha güçlü adımlar atacağını yazdı.

HABER AJANSLARI

AFP: Erdoğan yerel seçimlerden güçlenerek çıktı. Yerel seçimlerden alınan sonuç demokratik reformların hızlandırılmasında ve Kıbrıs'ta anlaşma sağlanmasında Erdoğan'ın elini güçlendirecek.
* Associated Press (AP): AKP başkent Ankara ve İstanbul dahil önemli kentlerde belediye başkanlıklarını kazanmasına ilave olarak, ülke çapında yeni zaferler kazandı. AKP'nin yerel seçimlerde büyük oy alması Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye'yi Avrupa Birliği (AB) üyeliğine yakınlaştırma konusunda daha ileri reformlar yapma konusunda cesaretlendirecek. AKP laiklik yanlısı seçmenlerin çoğunlukta olduğu kentlerde bile büyük oy kazandı. Bu sonuç
AKP'nin belediyecilik alanındaki iyi yönetiminden kaynaklandı. Uzmanlar 'güçlü
bir muhalefet eksikliğinin' de AKP'nin başarısına katkısı olduğunu' söyledi.
* Reuters: Türkiye'de iktidardaki muhafazakar parti yerel seçimlerde, 70
milyonluk Müslüman ülkeyi Avrupa Birliği'ne taşımayı amaçlayan ekonomik ve siyasi reformlara devam etmek için güçlü bir yetki aldı. Başbakan Erdoğan'ın Türk siyasi hayatına egemen olmasına rağmen hala İslami kökleri nedeniyle partisine karşı derin bir şüphe besleyen güçlü askeri ve bürokratik
yapıyı dikkate almak zorunda. Buna karşın yerel seçimlerdeki zaferin büyüklüğü
Erdoğan'ın ordunun gücünü kısıtlama da dahil daha hassas reformlar konusunda
ısrar etmesinde ve anahtar öneme sahip Kıbrıs görüşmelerinde elini güçlendirecek.
* Amerika'nın Sesi Radyosu (VOA): AKP elde ettiği sonuçlarla iktidarını güçlendirdi. AKP Ankara ve İstanbul belediye başkanlıklarını kazandı ve ülke çapında açık farkla birinci sırada. Resmi olmayan sonuçlara göre AKP yerel seçimlerde elde ettiği inandırıcı zaferlerle, 18 aylık iktidarını güçlendiriyor. Uzmanlar, seçim sonuçlarının, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olması için gereken ekonomik ve siyasi reformlar konusunda Meclis'in daha
ileri adımlar atmasına da olanak sağlayacağını tahmin ediyor.
* CNN: Muhafazakarların zaferi. AKP Türkiye genelinde diğer partilerin açık farkla
önünde gitti ve birçok büyük kentin belediye başkanlığını kazandı. Bu
sonuçların, reformların devamı ve Kıbrıs konularında Başbakan Recep Tayyip
Erdoğan'ın elini güçlendirmesi bekleniyor.
* Avusturya'nın Kurier gazetesi: Erdoğan'ın partisinin yerel seçimde kesin zaferi. Erdoğan İsviçre'ye iyi niyetle gidecek ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması zamanı geldi. Erdoğan'ın 'Seçmenler istikrar ve gelişmeye oy verdiler' dedi. Siyasi gözlemciler, hükümet başkanının yerel seçimlerle güçlenen iktidarından cesaret alarak Kıbrıs konusunda daha rahat hareket
edeceğini belirtti.

YUNANİSTAN BASINI

* Apoyevmatini: Erdoğan seçimlerden kuvvetli çıktı. Erdoğan seçimleri kazanarak, AB'nin istediği siyasi ve ekonomik reformları yürütmek için güçlü bir yetki aldı ve Kıbrıs müzakerelerindeki pozisyonunu kuvvetlendirdi.
* Elefteros Tipos: Yerel seçimlerde AKP'nin zaferi. Seçimleri kanlı olaylar lekeledi. Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerde büyük oy oranıyla önde giden AKP, CHP dışında 19 muhalefet partisini adeta imha etti.
* Ethnos: Erdoğan'ın Kıbrıs sorununun çözümü, Türkiye'nin AB yönelimi ve ekonomik kalkınma konusundaki olumlu çabaları seçim sonucunu etkiledi.
* Elefterotipiya: AKP seçimlerde gücünü artırdı, Kıbrıs konusu ile Türkiye-AB ilişkilerinde izlediği yolu kolaylaştırdı.

* Der Tagesspiegel (Almanya): Başbakan Erdoğan için yeni zafer. Alınan ilk sonuçlara göre, AKP oyların yüzde 40'ından fazlasını alarak, Kasım 2002'de yapılan genel seçimlerdeki oy oranını en az yüzde 6 oranında artırdı. Erdoğan hükümeti ve AKP alınan seçim sonuçlarını, uyguladıkları politikanın içerik bakımından da teyidi olarak görebilirler.
El Pais (İspanya): Parçalara ayrılan muhalefetteki sosyal demokratlar, sadece ülkenin üçüncü büyük kenti İzmir'de tekrar kazandı. AKP 2002 Kasım ayından bu yana görevde olduğu sürede AB'ye girmek için yaptığı anayasal reformlarla ve ekonomide alınan olumlu sonuçlarla etkileyici bir güce ulaştı.

AMERİKAN BASINI

* New York Times: Seçimlerde AKP'nin kazandığı başarı hükümetin istikrarlı finansal politikalarına bağlı. Seçim sonuçları, Başbakan Erdoğan'ın İsviçre'de yapılan Kıbrıs müzakerelerindeki konumunu güçlendirecek. Erdoğan, 'Seçimde kazanılan başarı sadece sorumluluğumuzu artırmıştır' dedi. AKP seçimlerde geniş çaplı bir başarı kazandı.
* Wall Street Journal: Erdoğan AB'den olumlu bir cevap alabilmek için Avrupa başkentlerini yorulmaksızın dolaştı ve iç yasalarda önemli düzenlemelere gitti. AKP'nin yerel seçimlerde elde ettiği başarı Türkiye'nin Aralık ayında AB liderlerinden müzakere tarihi konusunda 'Evet' cevabı alma şansını artırdı. Alınan sonuç Başbakan Erdoğan'ın, 30 yıldır askıda olan Kıbrıs sorununun çözümü için harcadığı çabalara da destek olacak.