Dünya izliyor: AB'liler Çiçek'ten şikâyetçi

Orhan Pamuk duruşmasının seyrini, yargıcın Adalet Bakanı Çiçek'ten eski TCK'ya göre istediği 'izin' konusunda yanıt gelip gelmemesi belirleyecek. İzin verilirse duruşma sürecek, verilmezse dava düşecek. Ankara'daki AB diplomatları, Çiçek'i eleştiriyor: "Bakan, 'Yargı bağımsızdır' dışında bir şey söylemiyor. Bu yeterli değil."

İSTANBUL/ANKARA - Türkiye'yi AB yolunda zor durumda bırakan 'Orhan Pamuk davası' bugün başlıyor. Pamuk'un şubatta, 'Das Magazin' adlı dergide yer alan, "Bu topraklarda 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni öldürüldü" şeklindeki sözleri şikâyet konusu olmuştu. Şişli Savcılığı, TCK'nın 301. maddesine göre 'Türklüğü alenen aşağılamak' suçundan altı ay ile üç yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açmıştı.
Savcılık, 17 Mayıs 2005'te eski TCK'ya göre, Adalet Bakanlığı'ndan yargılama izni istedi. Yanıtını, yeni TCK'nın yürürlüğe girmesinden bir hafta sonra, yani 8 Haziran'da gönderen bakanlık, yeni TCK'ya göre iznin gerekmediğini belirtti. Savcılık da davayı yeni TCK'ya göre açtı. Ancak mahkeme, eski TCK'nın uygulanmasına karar verince, dosya, izin için yeniden bakanlığa gönderildi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in yanıtı bugün gelmezse Pamuk sorgulanmayabilir.
Çiçek, izin verirse dava sürecek, vermezse düşecek.
Ajanslar dünyaya duyurdu
Benzer pek çok dava olduğuna dikkat çeken Ankara'daki AB diplomatları, "Bakan, 'Yargı bağımsız' dışında bir şey söylemiyor. Bu yeterli değil" derken, yabancı ajanslar da davaya geniş yer ayırdı. Reuters, 'Dava, Türkiye'nin ifade özgürlüğüne yönelik taahhütlerine bağlılığı açısından AB ile ilişkileri gerebilecek test niteliğinde. 'İşgüzar savcıları' suçlayan hükümet için utanç verici bir durum. Dava, Ankara'nın AB üyeliği için reformları gerçekleştirme isteğine yönelik kuşkuları çoğalttı' dedi. AFP de, bir Avrupalı diplomatın, "Davaya izin verirlerse bu işten kurtulmak ve saygınlıklarını artırmak için açık bir fırsatı kaçırmış olacaklar. Türk hükümetinin bu çamura saplanmak ve altın fırsatı kaçırmak için çok gelişmiş bir mazoşizm duygusu olması gerekli" sözlerine yer verdi.
Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de Türkiye'nin son yıllardaki reform performansının sadece bir tek davaya bağlanmasından rahatsız. Bir yetkili, "Türkiye'yi uluslararası platformda sıkıntıya sokacak bir sonuç çıkmamasını umuyoruz" dedi.