'Dünyalı aydınlar'a bir Ankara tepkisi

'Dünyalı aydınlar'a bir Ankara tepkisi
'Dünyalı aydınlar'a bir Ankara tepkisi
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a 'dünyaca tanınmış aydınlar' olarak bir mektup yazan ve aralarında Orhan Pamuk'un da olduğu isimlere 'Ankaralı aydınlar' bir mektupla tepki gösterdi. Bu arada Pamuk'un mektup arkadaşlarından biri de imzasını geri çekti.

Radikal.com.tr - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ‘uyarı’ mektubu gönderen dünyaca tanınmış aydınlar arasında yer alan Orhan Pamuk’a ‘Ankaralı aydınlar’ tepki gösterdi.
Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, “ ABD ’nin dünyayı yeniden biçimlendirme projesini sonuca ulaştırmaya çalıştığını” ifade eden yazılı bir açıklama yapan aydın ve sanatçıların açıklamalarında, “ Tayyip Erdoğan -Ahmet Davutoğlu ikilisinin öncülüğünde Türkiye öne fırlıyor: Bu kez ihale kaptırmamaya kararlı bir müteahhit edasıyla ‘pastadan pay’ talep ediyorlar. Ve Türkiye’nin güneyini, Adana, Antakya, Gaziantep’i, Esad rejimi muhaliflerinin cirit attığı, malzeme, eğitim , para, silah, mühimmat yardımı aldığı, barındığı, Suriye topraklarına saldırılar düzenleyip geri çekildiği bir lojistik üsse dönüştürüyorlar.
‘Sünni kamp’ın öncülüğünü kapmaya çalışan Türkiye, kaçınılmaz olarak ABD-İsrail ekseniyle nihaî bir hesaplaşmaya doğru sürüklenmekte olan İran ile karşı karşıya geliyor, gelecek. Ve ülkemiz, bölgede hızlanacak olan parçalanma dinamiklerinden birebir etkileniyor, etkilenecek” denildi.

“AÇLIK GREVLERİNDE KONUŞMAMIŞTI”


Suriye Devlet Başkanı’na yazılan mektuba imza atan Orhan Pamuk’u eleştiren aydın ve sanatçılar Pamuk’la ilgili olarak şunları söyledi, “Ermeni meselesinde ağzından kaçan kimi sözlerin yarattığı tepkilerin ardından kendini kararlı bir suskunluğa kapatan Nobel ödüllü bir yazarın, böylesi bir ortamda, Beşar Esad’a ‘çekil’ ültimatomu veren bir bildiriyi imzalamış olmasına ne anlam vermeli? Son açlık grevleri konusunda ne düşündüğü sorulduğunda, ‘Bu konulara şu anda girmek istemiyorum’ diyen Orhan Pamuk’un enerji şirketleri, savaşla harabeye dönmüş Suriye’nin yeniden yapılanmasına katılacak inşaat firmaları, bölgede yükselmekte olan siyasal İslâmcı kadrolarda görev alacak referansları vb. olmadığına göre? Yalnızca iktidar odaklarının onaylayacağı politik gösterilerde yer alma hevesi?”
Açıklamada, “bizler, sırtını devletlûlara yaslayıp ‘akîl adam’ı oynayanlardan olmayı reddettik, reddediyoruz. Çünkü, biliyoruz ki en azından tarih bizleri Gottfried Benn, Agnes Miegel, Rudolf Binding, Börries von Münchhausen vb. gibi Almanya’da Nazizm’i esinleyen ve destekleyen yazarlar ile aynı sanık sandalyesinde yargılamayacak!” denildi.

AÇIKLAMAYA İMZA ATANLAR

Ahmet Telli (Şair), Aydın Çubukçu (Yazar), Şükrü Erbaş (Şair), Sibel Özbudun (Akademisyen), Mahmut Temizyürek (Şair), Temel Demirer (Yazar), Oktay Etiman (Çevirmen), Adnan Caymaz (Şair), Ali Balkız (Yazar), Mehmet Özer (Fotoğrafçı), Sezai Sarıoğlu (Şair), Emin Şir (Şair), Şenol Morgül (Müzisyen), Adil Okay (Yazar), Bora Balcı (Kameraman), Türkan Namlucu (Fotoğrafçı), Fatin Kanat (Sinemacı), Yılmaz Demiral (Tiyatrocu), Fikret Başkaya (Akademisyen), İsmail Cem Özkan (Gazeteci), Hüseyin Şahin (şair), Sultan Özer (Gazeteci), Fevzi Argun (Gazeteci), Ahmet Abakay(Gazeteci), Ali Tarık Hatipoğlu (Gazeteci), Hatice İkinci (Gazeteci), Serpil Güvenç (Yazar), Zerrin Taşpınar (Şair), Hicri İzgören (Şair), Abdullah Nefes (Şair), Bülent Tekin (Gazeteci)


GROSSER İMZASINI ÇEKTİ
Bu arada Orhan Pamuk’la birlikte mektuba imza atan sosyolog ve siyaset bilimci Alfred Grosser’in, imzasını geri çektiği öğrenildi. Alman Kitapçıları Barış Ödülü sahibi olan ve Orhan Pamuk’un da aralarında olduğu altı yazar mektubu imzalarken, ödülü 1975’te alan Grosser, pazar günü Alman Kitapçıları Borsaları Kulübü’ne “mektubun tehdit içeren çıkarsamaları kabul edilemez” açıklaması yaptı. Daha önce herhangi bir metinden imzasını geri çekmediğini söyleyen Grosser, bu konunun bir “istisna” olduğunu ifade etti.