Durak, bu kez rövanşı alır

Kordonboyu'yla ünlü olan Karşıyaka'nın en önemli sorunu 'İzmir'in yatakhanesi olarak kullanılmak.' Adaylar, ilçeyi ticari açıdan çekim merkezine çevirecek projelerle seçmenin karşısına çıkıyor.
Haber: Utku BOLULU / Arşivi
Elif DEMİRCİ / Arşivi

KARŞIYAKA

Kordonboyu'yla ünlü olan Karşıyaka'nın en önemli sorunu 'İzmir'in yatakhanesi olarak kullanılmak.' Adaylar, ilçeyi ticari açıdan çekim merkezine çevirecek projelerle seçmenin karşısına çıkıyor. Turan'ı cazibe merkezi yapacak otel, yat limanı gibi projeler öneriliyor.
Otopark sıkıntısının yüksek olduğu ilçede, adaylar oy eğilimleri farklılaşan Anadolu Caddesi'nin sahil kesimindeki dikey yapılaşma ile karşısındaki varoşlar arasında hizmet ve gelir dengesini sağlayacak projeleri ön plana çıkarıyor.
1999'daki seçimi kaybeden CHP'li Cevat Durak yine aday. Bu kez kazanma şansı yüksek görünen Durak'ı en çok zorlayacak rakibi AKP adayı Kerem Ali Sürekli. AKP adayı Sürekli'nin sağ tabandan daha fazla oy almasının önünde en büyük engel ise Bayraklı bölgesinden oy alması beklenen DYP adayı Cevat Kırkpınar olacak.

Durak: Mutlaka bir üniversite açılacak

"Yaşam kalitesi daha yüksek bir Karşıyaka için başkan olmak istiyorum. Karşıyaka ticaret, turizm, kültür-sanat ve bilim konusunda büyük atılım yapacak. Bunun için Karşıyaka Belediyesi'nin tüm gücünü kullanacağız. Halk ve sivil toplum örgütleriyle yapılacak işbirliği sonucu ortaya çıkarılacak sinerjiyle ilçe-ye mutlaka bir üniversite kazandıracağız.
Karşıyaka-Çiğli arasına 25 bin seyirci kapasiteli stadyum yapılacak. Kent merkezindeki trafik yoğunluğunu azaltmak, otopark sorunu ve daha temiz bir çevre için Tersane ile Mavişehir arasında sahile tramvay hattı kuracağız. Karşıyaka'yı çekim merkezine dönüştürmek için dinlenme ve eğlence tesislerini de kapsayacak bir aquapark inşa edilecek. Kültür-sanat merkezleri, büyük bir anıt yapacağız, halk ekmek sistemini kuracağız.
İskele ile çarşı arasına altgeçit sistemi yapılarak trafik rahatlatılacak. Kaynak sorunu yaşamayacağız. Pek çok projeyi yap-işlet-devret sistemiyle hayata geçirmeyi planladık. Büyükşehir Belediyesi ile koordineli, hatta işbirliği yaparak çalışacağız."

Kırkpınar: Sıra bizde

"Karşıyaka'da artık DYP dönemi başlayacak. Seçimi bu kez mutlaka biz alacağız. Hazırladığımız projelerle ilçeyi yönetmeye talibiz. Seçilince Mavişehir'de özel teşebbüs işbirliğiyle beş yıldızlı otel ve marinayı kapsayan yeni bir tu- rizm merkezi yapacağız. Böylece, Karşıyaka'yı İzmir turizminin lokomotifi haline getirmek istiyoruz.
Karşıyaka çarşısına yağmur ve güneşe karşı havadar üst örtüsü gerilecek. Bayraklı ve Turan bölgesini yine özel teşebbüs işbirliğiyle turizm ve ticaret merkezi, oteller, alışveriş merkeziyle canlandıracağız. Bir de yat limanı yapacağız. Şeffaf, halkın katılacağı ve hesap veren bir yönetim sergileyeceğiz. Mahallelere her hizmet gidecek."

Sürekli: Adaletli hizmet zamanı

"İlçenin en önemli sorunları hizmette adaletsizlik, ulaşım ve otopark sıkıntısı, düzensiz pazaryerleri, denetimsiz işyerleri, sosyal belediyecilik anlayışının olmaması, sağlık hizmetlerinin yetersizliğidir. Her mahalleye eşit hizmet götüreceğim. Merkezi hükümetle işbirliği içinde çevreyolunun tamamlanması ve metronun Karşıyaka'ya kadar gelmesini sağlayarak, ulaşımı rahatlatacağım. Kapalı ve açık otoparkların sayısını artıracağım.
Sosyal belediyeciliğe ağırlık vererek dar gelirli ailelerin yanında yer alacağım. Belediyenin sağlık hizmetlerinde daha aktif hale gelmesini sağlayacağım. İşyerlerini sıkı bir şekilde denetleyeceğim. Termal enerjiyi Karşıyaka'ya kazandıracağım. Doğalgazı kullanıma sunacağım. Engelliler ve sokak çocukları için rehabilitasyon ve eğitim merkezi ile kadın sığınma evi açacağım.
Tarihi eserleri restore edeceğim. Zübeyde Hanım'ın mezarının çevresi düzenlenecek ve bir anıt dikilecek. Yamanlar Dağı'nda mesire yerleri yapacağım.
Bayraklı Tepekule'ye amfitiyatro ve açık hava müzesi kazandıracağım. Turan bölgesini yat, turizm ve eğlence merkezi haline getireceğim."KONAK

Yeni başkanın en büyük sorunu Kadifekale eteklerindeki heyelan bölgeleri olacak. İlçe nüfusunun yüzde 50'si merkezde yaşıyor. Eğlence ve iş merkezlerinin yer aldığı semtlerle, konut yoğun semtlerin birbirine karıştığı Konak'ta ulaşım, sahil kesiminde metro ve vapur seferleriyle soluk aldı. Ancak, Kordonboyu'ndaki otoyol tartışmaları henüz bitmedi.
Kemeraltı ise turizm merkezi olmak için yatırım bekliyor. Konak'ta seçmen davranışları, sahil bandı, İnönü Caddesi'nin üzerindeki semtler ve Gültepe, Toros, Eskiizmir gibi varoş semtlerde değişkenlik gösteriyor. 1999 yılında DSP'den Erdal İzgi'nin belediye başkanlığını kazandığı Konak'ta, CHP adayı Muzaffer Tuncağ şanslı görünüyor.
Aynı zamanda Göztepe Spor Klubü Başkanı olan AKP adayı İskender Tuğsuz da, sol oyların CHP ile SHP adayı Müyesser Sarışın arasındaki dağılım
oranına göre seçimde iddialı olabilir.

Tuğsuz: Sorunları halkla çözeceğim

"İmar planı onaylanmış gecekondu bölgelerine ucuza verilecek toplu konut projeleri yapacağım. Kemeraltı'nı 24 saat açık tutarak eğlence, sosyal ve kültür merkezine dönüştüreceğim.
Sokaklardaki uyuşturucu ve tiner bağımlısı çocuklar için rehabilitasyon merkezleri açacağım. Kent içinde kalan genelevi uygun bir yere taşıyacağım. Sokaktaki kimsesiz yoksullar için huzurevleri açacağım. Ballıkuyu gibi heyelan bölgesinin sorunlarını bölge halkıyla hazırlayacağımız projelerle çözeceğim. Ekonomik durumu kötü olan vatandaşlarımıza sürekli yardım yapacağım."

Tunçağ: Bu ilçe turist kaynayacak

"Kemeraltı'nın tarihi dokusunu koruyarak yerli ve yabancı turistleri çeken bir kişiliğe kavuşturmayı hedefli-yoruz. Büyükşehir belediyesiyle birlikte yapacağım çalışmalarla Kemeraltı turist kayna-yacak. Kent sırtlarındaki eski mahallelerde kent yenileme çalışmalarını yaygınlaştıracağız. Kadifekale sırtlarındaki heyelan bölgesinin sorunlarını çözünceye kadar çalışacağım.
Yeni planlara uygun yeşil alanlar, parklar, genç, engelli ve kadınların mesleki beceriler elde edeceği merkezler oluşturulacak. Alsancak' taki eğlence dünyasının yarattığı sorunlar çözülecek. Eğlence yerleri Kemeraltı'na taşınacak, burası da kalkınacak. Yeşilyurt stat kompleksi ve Güzelyalı'daki kültür merkezi projelerinin inşaatına başlayacağız.
İzmir'deki tiyatro ve film festivali, şiir ve öykü günleri gibi kültür etkinliklerine destek olacağız."


BORNOVA

İzmir'e yeni yerleşenlerle üniversitelilerin yoğun olarak ikamet ettikleri Bornova'nın nüfusu da diğer ilçelere göre daha genç. En çok yakınılan sorunlar, körfeze kıyısının ve iskelenin olmaması, metronun kent merkezine girmemesi.
Son yıllarda toplu konut ve kaçak yapılaşmayla nüfusu hızla artan Bornova'da seçimleri, üç dönemdir üst üste sosyal demokrat partilerin belediye başkan adayları kazanıyor. Bu kez de CHP adayı Aziz Kocaoğlu en şanslı aday konumunda.
Sağ oylar ise AKP adayı Dursun Ali Özkan, DSP'den seçilen ancak bu kez GP'den aday olan mevcut başkan Cengiz Bulut, eski milletveki ANAP adayı İlhan Kaya ve DYP adayı Refik Diker arasında bölünecek. Ancak, kazananı, gençlerle Çamdibi, Altındağ gibi semtlerdeki göçmen oyları belirleyecek.

Özkan: Yeni bir kent

"Gıda bankası kurarak fakirlerin temel ihtiyaçlarını karşılayacağız. Gereksinim duyulan yeni konutlar için bürokratik engelleri azaltıp, uygun bedelli arazi temin edeceğiz. Mevcut semt pazarlarını ıslah ederek sağlıklı, temiz ve çok amaçlı yeni pazaryerleri yaptıracağız. Öğrencilerimizin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını giderecek tedbirler alıp, ekonomik gücü zayıf ailelerin başarılı çocuklarına burs vereceğiz.
Amatör sporu ve sporcuları teşvik edip her semte spor sahaları yaparak, gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacağız. Çamdibi, Altığdağ, Işıkkent, Pınarbaşı ve Naldöken bölgelerindeki kent yenileme projelerini hayata geçireceğiz. Bornova'nın Belkahve girişini rekreasyon eğlence ve turizm merkezi haline getireceğiz. Sağlık tesisleri kazandıracağız. Park, bahçe ve çocuk oyun alanlarını artıracağız. Atatürk Mahallesi çıkışını su parkı ve rekreasyon alanı olarak düzenleyeceğiz. Yaşlıların kalabileceği huzurevleri yapacağız.
'Halkla yöneteceğiz'
Mevcut mezarlıklarımızın bakım ve düzenlemesini yaparak, yeni gömü alanlarını ilçe dışına çıkaracağız. Bornova'yı halkla birlikte yöneterek ilçemizi dünya şehri yapma gayreti içinde olacağız. Üniversite kenti olan Bornova'da çok amaçlı gençlik merkezleri kurarak gençlerimizin sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçlarını karşılayacağız. Her şey şeffaf olacak. "

Kocaoğlu: 60 proje hazır

"Metronun ilçe merkezine, Evka-3 ve otogara kadar uzatılması için çalışacağız. Belediyeye ait Belgem Dershanesi'nin kalitesini yükseltip, engelliler masası kuracağız. Altındağ'ın Çamkule Merkez Mahallesi'nin sırtlarındaki mevcut araziye manzara seyir alanı ve açık hava tiyatrosu projesini uygulayağız. İlçedeki mezarlıkları temizleyeceğiz. Hem kent hastanesi hem de SSK hastanesi kurulmasını sağlayacağız. Kent kütüphanesi açıp gençlerimizin hizmetine sunacağım. Büyükşehir belediyesini örnek alıp kent müzesi kuracağım. Tiyatro, kitap ve kültür günleri gibi etkinlikler düzenleyeceğim. Tarihi binalara ve eserlere sahip çıkacağım."


BUCA

Buca, İzmir'in son 15 yılda en hızlı gelişen ve büyüyen ilçesi oldu. 231 bin 214 seçmen Buca'da oy kullanacak. Dokuz Eylül Üniversitesi Kampüsü'nün de bulunduğu ilçe nüfusunda gençlerin etkisi fazla. Kaçak yapılaşma ve ulaşım en önemli sorunları arasında yer alıyor. Türkiye'nin Buca Cezaevi ile tanıdığı ilçede toplu konutlar önemli bir yer tutuyor.
DSP'den iki dönem üst üste belediye başkanı seçilen ve 10 yıl görev yapan Cemil Şeboy, üçüncü dönem için bu kez AKP'den aday oldu. Gölet projesini gerçekleştirmesiyle tanınan Şeboy'un rakibi ise CHP' nin iddialı ismi Hüseyin Yüzer.
Yüzer, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın popülaritesini kullanarak oyunu her gün artırıyor. Seçimlerin bu iki aday arasında çekişmeyle geçmesi bekleniyor.
Ancak, GP adayı İsmail Bekiroğlu'nun ilçede sağ oyları bölmesi bekleniyor. Bu nedenle Bekiroğlu'nun alacağı oylar AKP adayı Şeboy'u artık başkanlık koltuğundan edebilir.

Yüzer: Kültür ilçesi

"Buca'nın en önemli sorunları trafik, gecekondulaşma, imar, sosyal hizmetler, park ve çocuk bahçeleri eksikliği, cadde ve sokak kirliliği, çağdaş pazar yerleri ve otopark yokluğudur. Hafif raylı sistem projesini tamamlayacağız. Çağdaş pazar yerleri, çok amaçlı kültür kompleksleri ve gençlik merkezleri yapacağız. Gecekondu önlenecek. Sığınma evleri, kreşler, halk sağlık evi, öğretmen evi ve lokali açacağız. Projelerimiz arasında semt spor sahaları, otoparklar da yer alıyor. Özellikle kültürel yatırımlara büyük önem vereceğim. Hedefimiz, Buca'yı, festivallerin yapıldığı, sinema ve tiyatro günlerinin düzenlendiği, sportif ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştiği bir kent haline getirmek."

Şeboy: Kirliliğe son

"İlçenin en önemli sorunları ulaşım, gürültü kirliliği ve Buca Cezaevi'nden kaynaklanan psikolojik kirliliktir. Buca Cezaevi'ni Kırıklar Köyü'ne taşıyacağız. Menderes Caddesi'ne alternatif olarak Aydın-Ankara Çevre Yolu'nun Yeşildere bağlantısını sağlayacağız. Buca'ya iki açık, bir kapalı spor salonu, yüzme havuzu yapacağız. Evka 1 ile Egekent 3 arasındaki doğal vadiye çokamaçlı spor kompleksi kuracağız. Safari park yapacağız. 60 metre yükseklikteki Şahin Tepesi'ne, dağı oyarak Atatürk'ün portresini işleyeceğiz. Metroyu Buca'ya kadar getireceğiz."


BALÇOVA

Teleferik tesisleri, flamingo, pelikan gibi göçmen kuşların geldiği İnciraltı bölgesi ve termal sağlık turizmiyle tanınıyor. Son yıllarda İskandinav ülkelerinden gelen yoğun turist akını, birbiri ardına açılan alışveriş merkezleriyle bir anda İzmir'in gözde ilçeleri arasında yerini aldı.
İlçede seçmen sayısı 55 bin 663. Toplam 5 bin konutun jeotermalle ısındığı ilçede, 1999 yılında DSP'den belediye başkanı seçilen, daha sonra CHP'ye geçen Ali İhsan Ülker, bu kez aday olamadı.
Seçim CHP'nin adayı olan Balçova Termal Tesisleri'nin Genel Müdürü Mahmut Ali Çalkaya ile AKP adayı Mustafa Şentürk arasında geçecek. Şentürk, 1994'te ANAP'tan başkanlık yapmış, 1999'da ise seçilememişti. 2002 seçimine göre CHP adayı Çalkaya kazanmaya en yakın isim.

Şentürk: İş için istihdam
"Hava kirliliğini önlemek için jeotermal enerjinin hayata geçirilmesi şart. Jeotermal enerji ucuz olacak, uygun ödeme koşulları sağlanacak.
İnciraltı-Bahçeler arasıyla, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi karşısındaki boş arazilerin imar planı yapılacak. Arsa mağdurlarının sorunu çözülecek. Tapusunu alanların yerleri imara açılacak. Eğitim Mahallesi otoyol altı spor alanı olarak düzenlenecek. Kablolu TV yaygınlaştırılacak. Yeni mezarlık yeri yapılacak. Öğretmen evi, kadın lokali, emeklilere ait hobi köyü kurulacak. Ücretsiz lise ve üniversiteye hazırlık kursları açılacak. Başarılı öğrencilere burs verilecek. Gençlere meslek edindirme kursları açılacak. Ev hanımlarının ürettikleri ürünler belediye desteğiyle alışveriş merkezlerinde satılacak."

Çalkaya: Her binaya enerji
"İlçeyi turizm cenneti ve termal sağlık merkezi yapacağız. Jeotermal enerjiyi tüm konutlara, işyerlerine, kamu tesislerine ve okullara ulaştıracağım. Çağdaş satış mekânları oluşturarak Ilıca bölgesinde yeni bir turizm alanı yaratacağız. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin karşısındaki 32 dönümlük alanı turizm ve kongre merkezi haline getireceğim. Böylece, istihdamı artıracağım. Yeni açılacak iş sahalarına yönelik meslek edindirme kursları açacağım. Deprem ve doğal afetlerin zarar risklerini en aza indirecek etkili önlemler alacağız. Yapı denetimlerinin kontrolüyle işletmelerin sağlık ve yangın açısından denetimleri yapılacak.
Gençler için üniversite kursları açacağız. Kablolu TV'yi tüm ilçeye yaygınlaştıracağız. Çok sayıda kreş açacağız. Sivil örgütlerin de belediye yönetimine katılmalarını sağlayacak, esnaf gençlik ve hukuk masaları oluşturup halk günleri düzenleyeceğim."


ÇİĞLİ

Eski yerleşimlerin yanı sıra İzmir'de en yoğun toplu konutların bulunduğu ilçe. 86 bin 775 kişinin oy kullanacağı Çiğli'de en büyük sorunlardan biri yapımına başlanan yüzeysel metronun koruma duvarlarının ilçeyi ikiye bölmesi olacak. Her aday bu durumu çözmek için söz veriyor.
Son beş yılda borçları, işçilerinin grevleri ve toplanmayan çöpleriyle gündeme gelen Çiğli Belediyesi, kentteki en sorunlu belediyelerden biri. Mevcut CHP'li Başkan Tevfik Alyanak bu kez aday gösterilmedi. CHP, Ensari Bulut'u aday yaptı.
Bir önceki dönem ANAP'tan seçilen Galip Öztürk ise bu kez AKP adayı. Öztürk'ün en büyük avantajı, Alyanak dönemindeki grev ve borçların yarattığı olumsuz imaj. Ancak 2002 seçimlerine göre CHP adayının kazanma şansı daha fazla.

Öztürk: Artık kavga yok
"Kimseyle kavga etmeden hizmet edeceğim. Halkla ve muhtarlarla çalışacağım. Çiğli'yi jeotermal enerjiden yararlandıracağım. Vapur iskelesi kurup deniz yolunu faaliyete geçireceğim, metroyu Çiğli'ye kadar uzatıp, belediye otobüslerinin sık aralıklarla çalışmasını sağlayacağım. Egekent Devlet Hastanesi'nin kapasitesini artırıp, başka ihtisas hastaneleri yaptıracağım. Belediyede insan kaynaklarını kuracağım, işsizlere organize sanayide iş imkânı sağlayacağım. Her semtte çocuk oyun sahaları ve gençlere spor sahaları yaptıracağım. Esnafa iş imkânı sağlayacağım. Çarpık kentleşme ve yapılaşmaya izin vermeyeceğim, toplu konut hamlesiyle insanları ev sahibi yapacağım. Gençlere meslek kursları açacağım. Doğalgaz getirmek için çalışacağım."

Bulut: Hizmet devam edecek
"İmarla, altyapı eksikliklerini tamamlayacağız. Egekent, Evka-2 ve Evka-5 gibi uydu kentler arasında ulaşımı kolaylaştıracak bağlantı yolları yapacağız. Sahilleri ıslah ederek fuar, eğlence merkezleri, park ve rekreasyon alanları, plaj, tenis, golf alanları, vapur iskelesi yapılacak. Harmandalı'da çöp sorunu çözülecek. Balatçık bölgesindeki jeotermal kaynakların ısıtma, seracılık ve termal tesislerde kullanımı sağlanacak. Kuş Cenneti Festivali düzenleyerek, bu unutulmuş değeri gündeme taşıyacağız. Anadolu Caddesi'nin iki yanındaki lastikçiler Ata Sanayi' ye, oto satış yerleri oto-kentlere nakledilecek. Hızlı tren hattının Çiğli'den geçmesi için çalışacağız. Evka-2'de amfitiyatro yapılacak. Spor kulüplerinin yararlanabileceği spor kompleksi yapılacak. Ayrıca istihdam yatırımları artırılacak."


Eski seçimlerden seçmeler

 • Mehmet Ö. ALKAN

  Hileli seçimler...
  Çokpartili dönemin ilk seçimleri, 'açık oy, gizli tasnif' özelliğinden dolayı siyasal tarihimize 'hileli seçimler' olarak geçti. 21 Temmuz 1946'daki seçimler sırasında seçmenlerin dövülmesi, tutuklanması gibi olayların yanı sıra 'sandık kaçırma', 'oyların imha edilmesi', 'uydurma mazbata tutulması' gibi yolsuzluk haberleri gazetelere yansımıştı. CHP, bu seçimlerde üzerine yapışan, seçimlere hile karıştırma suçlamasını uzun yıllar silemedi. 1957 seçimlerine ise Demokrat Parti'nin (DP) yaptığı yolsuzluklar damgasını vurdu.
  1955 yılında ekonomik kriz başlamış, Türkiye ilk kez IMF'ye başvurmuştu. IMF de kredi vermek için klasik reçetesini önermişti: "Harcamaları kısın, KİT ürünlerine zam ve yüksek oranlı bir devalüasyon yapın." Hükümet, 'kemer sıkmak' niyetinde değildi. Ancak istikrar tedbirleri ertelenemez hale gelince erken seçim kararı alındı. Seçimler 27 Ekim'de yapılacaktı. Ekonomik kriz, siyasal gerginlikle birleşti. DP, muhalefete, basına, üniversite ve aydınlara yönelik bir sindirme programı uygulamaya başlamıştı.
  DP, seçim öncesinde Seçim Yasası'nda da değişiklikler yaptı. Değişiklikler Hürriyet Partisi'nin seçimlere girmesini, muhalefetin seçimlerde güç birliği yapmasını ve nihayet DP'den ayrılan Fuat Köprülü'nün milletvekili seçilmesini önlemek amacıyla yapılmıştı. DP, seçim süresince dini de politikaya alet etmiş, CHP'yi dinsizlikle suçlamıştı. Trabzon'da çarşaflı bir kadın kürsüye çıkarak, "DP iktidarı sayesinde, namusumuzu kurtaran çarşafa kavuştuk" demişti. Menderes, Adana konuşmasında Türkçe, Arapça ezan konusunu işlemiş ve CHP zamanında 800 caminin satıldığını söylemişti.
  Oy verme günü gerilim doruk noktasına çıktı. Seçim yolsuzlukları, henüz oylar kullanılırken başlamıştı.
  İstanbul'da sandık yakınlarına alıcı makineler konmuş, vilayetlerde de radyo, hoparlöre bağlanmıştı. Devlet radyosu öğle haberlerinden itibaren DP'nin önde gittiği ve oyların DP'de toplandığı haberlerini vermeye başlamıştı. İnönü'nün müdahalesi ve mücadelesi sayesinde Yüksek Seçim Kurulu radyo yayınlarını, seçimlere çok az bir süre varken durdurabildi.
  Yolsuzluklar oy sayımı sırasında yaşandı. Gaziantep'te, önce CHP'nin seçimi kazandığı, kısa süre sonra DP'nin seçimi 1000 oy farkla kazandığı ilan edilince olaylar patlak verdi. Oyların yeniden sayılacağı vaat edildi, ama o gece oyların saklandığı hükümet binası yandı! Gösteriler tekrar başlayınca askeri uçaklar kentin üzerinden alçaktan uçuş yaptılar. CHP'lilerin bir kısmı tutuklandı. Yolsuzluk söylentileri bununla sınırlı değildi. Seçimler sırasında devlet araçları ve olanakları kullanılmıştı.
  İdare (vali, kaymakam ve nahiye müdürleri) partizanlık yapmış, sandıklara müdahale etmişti. Seçmenler, kütüklerden isimleri çıkarıldığı için oy kullanamadan geri dönüyordu. Bazı yerlerde sandık başlarına yeni listeler asılmış, 'yeni seçmenler icat' edilmişti.
  Fikret Otyam, 1957 seçimleri için "Oyları DP, seçimi CHP kazandı" demişti. Seçim sonuçları hiçbir zaman resmen ilan edilemedi. Ama sonuçlar seçim sistemindeki adaletsizliği de gözler önüne seriyordu. DP, yüzde 47 oy oranıyla yüzde 70; CHP ise yüzde 41 oy oranıyla yüzde 29 oranında milletvekilliğine sahip olmuştu. Buna seçimlerin basit çoğunluk hesabıyla yapılması neden olmuştu. Bir seçim çevresinde en çok oyu alan parti, bütün milletvekilliklerini kazanıyordu. (Benzer bir adaletsizlik 1987 seçimlerinde yaşandı, ANAP yüzde 35 oyla parlamentoda yüzde 70'lik bir çoğunluğa sahip oldu.)

  Bir Fıkra

  1950 seçimlerinde, Orhangazi
  ilçesinin Müslümsölöz Köyü'nde bir
  köylü oyunu kullandıktan sonra
  seçim kuruluna başvurarak:
  - "Efendim zarfın üzerine adres yazmayı unuttum" demişti.
  Sandık başkanının,
  - "Bir de adres mi yazacaksın be adam?" sorusuna ise şu karşılığı vermişti.
  - "1946'da yazmadık da başka yere gitti!.."

  İptal edilen belediye seçimleri-1963
  İstanbul'da, uzun yıllar belediye başkanı atama ile gelmişti. Vali aynı zamanda belediye başkanıydı. İstanbul'da ilk belediye başkanlığı seçimi 1963 yılında yapıldı. Seçimleri Adalet Partisi (AP) adayı Nuri Erogan'ın kazandığı kesinleşmeye başlamıştı. Bu sırada İl Seçim Kurulu'nda CHP temsilcisi olarak bulunan Tarhan
  Erdem, Merkez İlçe (Eminönü)
  Seçim Kurulu'na bir itiraz dilekçesi verdi. Bu dilekçe, AP'lileri, tam anlamıyla şoke etti. İtirazda, seçimleri kazanan Erogan'ın seçilme yeterliliğinin olmadığı, dolayısıyla adaylığının
  geçersiz olduğu iddia ediliyordu.
  Nuri Erogan, AP'den belediye başkan adayı olarak başvurduğunda, Denizcilik Bankası Hukuk Müşaviri olarak memur kadrosunda, 'devlete bağlı ortaklıkta hizmetli' olarak görev yapmaktaydı. Ancak, Seçim Yasası'ndaki hükme göre, seçimlerin başlamasından itibaren yedi gün içinde görevinden istifa etmesi gerekirken, etmemişti. Bu arada seçimler yapılmış ve Erogan en çok oyu alarak gayriresmi olarak kendisini belediye başkanı ilan etmişti. Tarhan Erdem ise Erogan'ın adaylık koşullarına uymadığını daha önceden bildiğinden, durumu tespit edip, seçimlerin sonunda Merkez İlçe Seçim Kurulu'na bildirmişti. Seçim kurulu itirazı 'görevleri dışında' diye yorumlayınca, itiraz İl Seçim Kurulu'na götürüldü. Erogan, devlet memuru veya hizmetli olmadığını iddia etti. İl Seçim Kurulu, Erogan'ın öngörülen sürede istifa etmediğini belirleyerek Erogan'ın adaylığını da, aldığı oyları da iptal etti. Yüksek Seçim Kurulu da CHP'nin itirazını yerinde bularak aynı kararı tekrarladı. Erogan'ın yerine, ikinci sıradaki CHP adayı Haşim İşcan'ın belediye başkanı olarak seçildiği ilan edildi. AP'liler bunun milli iradeye aykırı olduğunu, milli iradenin tecelli etmiş olduğunu, dolayısıyla iptalin yanlış olduğunu iddia ettiler. CHP'liler ise Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu anımsattılar. Sonuçta CHP, bir hukuk mücadelesi vermiş ve kendi adayını belediye başkanı olarak ilan ettirmişti.
  [Bu ilginç konuya dikkatimi çeken sayın Erol Üyepazarcıya ve ricamı kırmayarak bu konudaki belgeleri bir dosya halinde bana ileten sayın Tarhan Erdem'e teşekkür ederim.
  ----------------------------------
  BİTTİ