@sarikayaercan

Durmuş Yılmaz MHP'den aday mı oluyor?

Durmuş Yılmaz MHP'den aday mı oluyor?
Durmuş Yılmaz MHP'den aday mı oluyor?
Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın MHP'den aday olacağı, Yılmaz'ın adaylığına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den onay çıktığı öne sürüldü. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Durmuş Yılmaz'a bu yönde bir tekliflerinin olmadığını, Bahçeli'nin de görüşmediğin dile getirdi.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-7 Haziran'daki milletvekili seçiminde aday olmak için bürokrasiden art arda istifalar gelirken, MHP 'den sürpriz bir isim aday olacağı öne sürüldü. Merkez Bankası Başkanlığı döneminde faizlerin indirilmesi konusunda dönemin hükümeti ile sürtüşme yaşayan, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'la yine faizler konusunda "Keynes" polemiğine giren Durmuş Yılmaz MHP'den aday olacağı iddia edildi. Merkez Bankası Başkanlığı'nı Erdem Başçı'ya devrederek, Cumhurbaşkanı ABDullah Gül'e Başdanışman olan Durmuş Yılmaz'ın adaylığına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'den onay çıktığı dile getirildi. 

HÜKÜMETLE KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİ

Merkez Başkanlığı döneminde hükümetle özellikle faiz indirimi ve enflasyon konularında karşı karşıya gelen Yılmaz, Ankara Yenimahalle'deki mütevazi evinin kapısında serilmiş gazete üzerindeki ayakkabılarla gündeme gelmişti.

ERDOĞAN'LA POLEMİĞE GİRDİLER

Durmuş Yılmaz'ın "Düşük faiz ile büyüme arasında bir bağ yok" çıkışına Cumhurbaşkanı Erdoğan "Durmuş bey kendi işine baksın. Onu muhatap alacak değilim. Kendisinin başarısı ortadadır. ABD'ye bir baksın faiz oranı nedir enflasyon oranı nedir bunu bir öğrensin. Batı'ya bir baksın. Japonya'ya bir baksın. Bu konuda fazla konuşmaya da gerek yok" yanıtını vermişti.

Durmuş Yılmaz'dan Erdoğan'a cevap: O zaman Keynes'in kitaplarını yakalımMHP'DEN YILMAZ AÇIKLAMASI

Durmuş Yılmaz'ın MHP'den aday olacağına ilişkin iddialarla ilgili Radikal'e konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın " Genel Başkanımız, Durmuş Yılmaz ile görüşmedi. Hele bürokrasideki istifa sürecinde bu tür görüşme yapmaz. Partimizden Yılmaz'a bir adaylık teklifi de yok" dedi.

KADIN ERKEK AYRIMI YOK

Öte yandan MHP aday adaylığı başvurularını 12-18 Mart tarihlerinde almaya karar verdi. Kadın erkek ayrımı yapmadan aday adaylarından 2 bin lira başvuru parası alınacak. Engelliler ise aday adaylığı başvurusu için para ödemeyecek.


  http://www.radikal.com.tr/129105212910521

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aday bolluğu - rafet AKSARI

  Milletvekilliği için aday adaylığı başvuruları (devlet kadrosunda çalışanlar için) geçen hafta sona erdi. TBMM'ye tarihte rastlanılmayacak "hücum" vardı. "Asil"ler "vekil" olmak için partilerin önünde kuyruğa girdi. Meclis'te grubu bulunan 4 siyasi partinin yanı sıra diğer partilerden başvuranlar da dikkate alındığında aday adayı sayısı 15 bini bulmuş durumda. Görüyorsunuz ülkesini, halkları sevenlerin heyecanını! Şu senaryoyu her beş yılda yaşarız ve adaylardan çok biz oy verip yakışmadıkları makama oturanlardan daha heyecanlıyız. Benim partim seçilsin, benim vekilim seçilsin heyecanı. Oysa bütün vekillerin heyecanı beni, ülkesini değil kendini düşünmekten geçiyor. Buna şahit olmaktan biz seçenler usanmadık ve bu durumu bildiklerinden vekil adayları çok rahat. Ben ne Türk?ü, ne Kürt?ü, ne başka halkları asla düşman olarak görmedim. Bugünkü kargaşa ortamına taşıyan vekilleredir düşmanlığım. Vekil sonsuz olanaklara kavuşuyor ve ayda 23 bin lira maaş alırken, asiller ortalama 850- 1500 tl maaş alıyor, vekiller 5 yılda, asiller 30 yılda emekli oluyorsa, benim bu sisteme oy vermem için deli olmam lazım.