Duvarların Dili Olsa

Yeni YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, YÖK tarihinde bir ilke imza atarak, cumartesi günü 76 üniversiteden öğrenci temsilcileriyle bir araya geldi.

Öğrencilerden Teziç'e tam not
Yeni YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, YÖK tarihinde bir ilke imza atarak, cumartesi günü 76 üniversiteden öğrenci temsilcileriyle bir araya geldi. Teziç'in saatlerce öğrencilerin sorunlarını dinlemesi ve taslağa önerilerinin yansıtılacağını söylemesi tüm öğrencileri memnun etti. Teziç, sempatikliği ve rahat tavırlarıyla da öğrencilerin gönlünü çeldi.
Teziç'in öğrencilerle toplantısı altı saat sürdü, herhangi bir tartışma yaşanmadı. Masadan hiç kalkmadan öğrencilerin yasa taslağına ilişkin önerilerini dinleyen Teziç, toplantının ardından öğrencilerle 'aile fotoğrafı' çektirdi. Fotoğrafın ardından öğrencilerden biri, Teziç'e, öğrenci konseyi üst kurul üyelerinin seçimine ilişkin görüşmek istediğini söyledi. Teziç, "Tamam, olur. Ama çişim geldi. Tuvalete gidip, geleyim, görüşelim" diye karşılık verdi.
Öğrencilerden bazıları bunun üzerine Teziç'e "Tarkan gibi televolelere malzeme olacaksınız" dedi. Teziç ise, "Ne yapayım. Bu bir ihtiyaç. Altı saattir sizinle toplantıdayım. Masadan hiç kalkmadım. Hemen geliyorum" diye konuştu. Öğrenciler kahkahaya boğulurken, Teziç, rahat tavrı ve sempatikliğiyle tam not aldı.
Bir Ankara efsanesi bitti
Başkentin siyasi lügatinde önemli ifadelerden biri de '864 rakımlı tepe' dir. Bu ifade, Çankaya Köşkü yani, siyasi iktidarın en üst noktası için kullanılır. Deyimi siyasi lugate kazandıran ise, ilk kez 9. Cumhurbaşkanı Demirel'den duyduğunu söyleyen deneyimli gazeteci Cüneyt Arcayürek'tir. Yıllardır gazeteciler de Çankaya'dan aldıkları kulis haberlerini hep '864 rakımlı tepe' ifadesiyle süsleyegelmiştir.
Bunun gerçeği ne kadar yansıttığı ilk kez gazeteci İsmet Berkan tarafından sorgulanmış, ancak Berkan, Demirel'den doyurucu yanıt alamamış. Çankaya'nın rakımı, yani deniz seviyesinden yüksekliği hafta içinde yine tartışıldı. Emniyet'in hazırladığı bir Atatürk belgeselinde, Anırkabir'in rakımı 906 metre olarak verildi. Oysa Çankaya'nın coğrafi yüksekliği Anıtkabir'den gözle görülür şekilde fazlaydı. Radikal Ankara Bürosu'nun bir araştırması gerçek yükseklikleri ortaya çıkardı. Ankara'nın en alt seviyedeki noktaları bile 864 metreden yüksekti. Örneğin Kızılay Meydanı deniz seviyesinden 865 metre, Ulus'taki Atatürk heykelinin bulunduğu meydan ise 870 metreydi. Anıtkabir'in tören alanı 905 metre görünüyordu. Çankaya'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün seviyesinin ise 864 metreyle alakası yoktu. Hatta Ankara'da 864 rakamlı bir tepe bile yoktu. 1070 metre yüksekliğiyle, Çankaya Köşkü, Bolu Dağı'na bile tepeden bakıyordu.
Meclis'in 'teze' gelini
Meclis'teki renkli milletvekilleri arasında AKP'li Ayhan Zeynep Tekin de var. Adana Milletvekili Tekin, yıllarca MHP için çalıştı, ancak 3 Kasım'da Meclis'e AKP'den girdi.
Meclis'e bekâr gelen Tekin, kısa bir süre sonra evlenmişti. Tekin, Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal ile aynı gün dünya evine girdi. Tekin, samimi ve lafını hiç esirgemez, Erdoğan'ın sözünden çıkmaz. Genel Kurul çalışmalarının en devamlıları arasında. Üstelik 'sessiz' de değil.
Kürsüye çıkan her CHP'liye laf atıyor, özellikle Erdoğan eleştirilince hiç dayanamıyor. CHP'li Bayram Meral ise Meclis'te kendisine laf atanlara ilginç yanıtlar vermesiyle ünlü. Bu nedenle Meral ile Tekin sık sık karşı karşıya geliyor, aralarında ilginç diyaloglar yaşanıyor.
Geçen günlerde Meral yine kürsüye çıktı. Ancak Meral, kürsüye çıkmadan önce Tekin'i, "Laf atma" diye uyardı. Meral, vetolardan dolayı Sezer'i eleştiren AKP'lilere, "Cumhurbaşkanı kayıtlı üyeniz mi? Bazı makamlara saygı duymak hepimizin görevidir" diye seslendi.
Tekin dayanamayarak, "Siz de Başbakan'a saygı gösterin" diye laf attı. Meral'in yanıtı, "Biz eğer Başbakan'a sahip çıkmasaydık, şimdi parti genel başkanıydı. Sen otur gözünü sevdiğim, taze gelinsin" oldu. Bu sözlere herkes güldü. AKP'li Mehmet Beşir Hami'nin, "Doğru" demesi üzerine de Meral, "Teze (taze) gelinler biraz temkinli olur" diyerek Tekin'i susturdu.