Duvarların Dili Olsa

Memura, emekliye, asgari ücretliye yüksek zam yapan her hükümet karşısında IMF'yi bulunca tekrar vatandaşa yüklenir.

'Nefes alma vergisi de alın'
Memura, emekliye, asgari ücretliye yüksek zam yapan her hükümet karşısında IMF'yi bulunca tekrar vatandaşa yüklenir. Bütçe dengelerini tutturmakla görevli Maliye Bakanlığı, yeni vergiler bulur ya da vergi oranlarını artıran 'paketler' açıklar. Sonuçta verilen zam adeta kepçeyle tekrar vatandaştan alınır. Yeni vergiler ve artışlar vergi ödeyen herkesi rahatsız eder. Ama vergilerden sadece vatandaşlar değil bizzat vergiyi vatandaştan toplayan Gelirler Genel Müdürvekili Osman Arıoğlu'nun eşi de rahatsız oluyormuş.
Tahran'da Tepe-Akfen-Vive (TAV) tarafından işletilecek İmam Humeyni Havalimanı'nın açılış töreni için İran'a giden Arıoğlu eşi Kevser hanımı da götürdü. Kevser hanım akşam sohbetinde vergilerden dert yandı. Kevser Arıoğlu, eşinin geç saatlere kadar çalıştığı dönemlerde, 'Yeni vergiler mi geliyor' diye beklediklerini belirtirken, "Bazen Osman geç saatlere kadar çalışınca, 'Şimdi nereden vergi alacaklar' diye bakıyorum. Hatta bazen nefes alma vergisi de alın bari diye takılıyorum" dedi. Osman Arıoğlu ise eşinin bu serzenişlerine aldırmadan tam bir maliyeci olduğunu ortaya koydu. Eşinin yakınmalarına esprili bir dille yanıt veren Arıoğlu, Kevser hanımın sigara kullanmasına vergi gözüyle baktığını şu cümlelerle ortaya koydu: "Ben sigara kullanmıyorum. Eşimin içmesine de 'Vergi veriyor, içsin' diye bakıyorum.
O nedenle izin veriyorum."
CHP'nin yeni dış politikası
Önümüzdeki hafta ana muhalefet partisi CHP'nin dış politika çizgisinde yeniliğe şahit olacağız. CHP şimdiye dek yakından ilgili olduğu dış politika konularını yalnız eleştiriyordu. Bu çizginin değişmeye başladığına ilişkin işaret CHP lideri Deniz Baykal'ın 12 Şubat Perşembe günü vereceği yemekte görülecek. Yemek İsrail'in eski Başbakan ve Dışişleri bakanlarından, Nobel Barış Ödülü sahibi İsrail İşçi Partisi lideri Şimon Perez onuruna veriliyor.
Perez yalnız bölgenin değil, dünyanın en deneyimli ve etkili politikacılarından. Baykal ile Sosyalist Enternasyonal toplantılarında ortak mesaileri var. Baykal gibi, Perez de muhalefette. Perez, Ariel Şaron başbakanlığındaki sağcı koalisyonun, özellikle Filistinlilere karşı yürüttüğü politikaya karşı çıkıyor. Sertlikle gitmenin terörizmi azaltmadığına, körüklediğine inanıyor.
Baykal'ın Perez'le kurduğu bu temasa diplomatik çevrelerde önem veriliyor.
AKP hükümeti, Şaron ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında diyaloğa yardımcı olmaya çalışırken, İsrail ve Türkiye'deki ana muhalefet partilerinin de kendi aralarında diyalog geliştirmesi olumlu karşılanıyor.
MYK bunaldı konuta kaçtı
AKP Genel Merkezi, yerel seçimler için aday adaylarının taarruzuna uğradı. AKP Genel Merkezi'nin kooridorlarında adım atmak mümkün değil. Odasından çıkan genel başkan yardımcıları aday adaylarının büyük ilgisiyle karşılaşıyor. Bir genel başkan yardımcısı çevresindekilere, 'Sadece yemek yemeye ve tuvalete gitmeye zaman ayırabiliyorum' diye yakınırken, Başbakan Erdoğan da önlem aldı. Başbakan'ın partiye geleceğini duyan aday adaylarının sayısının iki katına çıktığını gören Erdoğan, son Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı için farklı bir mekân seçti. Erdoğan'ın talimatı ile son MYK toplantısı Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapıldı. Bunun nedeni de aday adaylarından uzaklaşmaktı. Genel merkeze girişlerde zorlanmayan aday adayları, yeni uygulamadan dolayı Başbakanlık Resmi Konutu'nun çevresinde bile dolaşamadı. Başbakan Erdoğan ve genel başkan yardımcıları ise huzur içinde bir MYK toplantısı gerçekleştirmiş oldu.