Duvarların Dili Olsa

Yoğun aday baskısıyla karşılaşan AKP genel başkan yardımcıları akla hayale gelmeyen taktikler denemeye başladı.

Adaylara karşı cepler kapalı
Yoğun aday baskısıyla karşılaşan AKP genel başkan yardımcıları akla hayale gelmeyen taktikler denemeye başladı. Genel başkan yardımcıları ilk iş olarak cep telefon numaralarını değiştirdi. Bununla da yetinmeyen yöneticiler, partiye de uğramamaya başladı. Genelde bürolarda toplanan yöneticiler, ev telefonlarını da şimdilik askıya aldı.
Yöneticilerin bu taktiği danışman ve sekreterlerin başına patladı. Yöneticileri bulamayan aday adayları, sekreter ve danışmanları adeta
bunalttı. Sekreterlerin, arayanlarla ilgili aldıkları notlar sayfaları doldurmaya başladı. Bazı aday adayları ile sekreterler arasında zaman zaman tartışmalar da yaşanıyor.
Sekreterlerin, danışmanların kazanımları da var. Genel başkan yardımcılarına çeşitli illerden gelen, yoğurt, peynir, fındık, fıstık ve leblebi gibi kentlere özgün yiyeceklerden genel merkez çalışanları nasibini alıyor.
Dışişleri'ne yeni yüz
Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünden terfi ederek Ürdün'ün Başkenti Amman'a büyükelçi olarak atanan Hüseyin Diriöz'ün yerine, Namık Tan getirildi.
Aynı zamanda Dışişleri'nin Enformasyon Daire Başkanlığı'nı da yürütecek olan Namık Tan, aslında güler yüzü ve sabrıyla diplomasi muhabirlerinin yakından tanıdığı bir isim.
Son bir yıldır, zaten Diriöz'ün yardımcısı olarak Irak krizinin perde arkasında yükünü çeken isimlerden biri olan Tan'ın basınla tanışıklığı daha önceki yıllara dayanıyor.
Bu tanışıklık, Turgut Özal'ın zamanında Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi'nden, Yıldırım Akbulut zamanında Meclis Başkanlığı Özel Kalemi'nden ve hem Tansu Çiller, hem de İsmail Cem dönemlerinde Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürü olarak çalıştığı dönemlerden geliyor. Yani Dışişleri'nin parlak yeni kuşak diplomatlarından Tan, bu yönüyle bir kalem efendisi sayılabilir.
Hukuk fakültesi kökenli Tan, diplomatik kariyerine Sivil Havacılık ve
Denizcilik Dairesi'nde başlamış, Moskova, Abu Dabi ve Washington büyükelçiliklerinde görev yapmış. Enformasyon dairesine gelmeden önce
Dışişleri'nin Amerika Genel Müdür Yardımcılığı'nda Daire Başkanı olarak görev yapan Tan, ABD ile ilişkilerde de uzman olarak kabul ediliyor.
Baykal, bakanı kapıdan çevirdi
CHP'nin geçen perşembe günü İsrail İşçi Partisi lideri Şimon Perez onuruna verdiği çalışma yemeğindeki protokol hatası can sıktı. Davete icabet eden Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yemek öncesi sohbet ettiği AKP'li Nevzat Yalçıntaş ve eski ANAP'lı Yüksel Yalova ile birlikte 6 numaralı masaya oturdu. Herkes salonda yerini almaya başlayınca, Çiçek, bakan sıfatıyla kendisinin Baykal'ın Perez'le birlikte oturacağı şeref masasında olacağını varsayarak davet bekledi. Ancak, davet gelmedi.
Bunun üzerine Çiçek lobide, davetlilerin oturacağı masaların yazıldığı listeye baktı. Gerçekten şeref masasında yoktu. Oysa bu tür protokol yemeklerinde, hükümeti temsilen gelen bakana konukla birlikte baş köşede yer verilmesi âdettendi. Yaklaşan krizi anlayarak Çiçek'in arkasından koşan protokol görevlileri, bakanın arkadaşlarına, 'önemli bir işi çıktığı için gitmesi gerektiğini' söylemesine engel olamadı. Bu arada CHP protokol görevlileri de Baykal'a yaptıkları hatayı itiraf edip yardım istedi. Çiçek kapıya yönelmişken, Baykal hızlı adımlarla önünü kesti, bir hata olduğunu söyleyerek şeref masasına davet etti. Çiçek bir müddet tereddüt ettiyse de Baykal'ı kırmadı.
Daha sonra gazetecilerin oturduğu masaya gelen Baykal, "Uzun süredir bu tür davetleri düzenlemiyorduk" dedi, "Hata etmişiz. Bundan sonrakilerde gereken dersi çıkarırız."