Duvarların Dili Olsa

Halkbank Genel Müdürlüğü'nden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı'na getirilen Tevfik Bilgin'in 'Ben başkanım' diyererek kurul üyelerine danışmadan aldığı idari kararlar, kurumda rahatsızlık yaratıyor.

Danışmanların kaporta masrafı
Halkbank Genel Müdürlüğü'nden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı'na getirilen Tevfik Bilgin'in 'Ben başkanım' diyererek kurul üyelerine danışmadan aldığı idari kararlar, kurumda rahatsızlık yaratıyor.
Üst düzey görevlerden alınarak danışmanlığa atanan yedi kişiyi, kendi kararıyla ayrı bir daire kiralayarak kurum dışına gönderen Bilgin, kendi getirdiği danışmanlara da oldukça esnek davranıyor. Başkan danışmanları Cem Eğritağ ve Yavuz Ayan'ın kullanımına kurumun arabalarını verdi. Danış-manlar, 06 GDN 15 ve 06 GTC 15 plakalı Renault Megane araçlarla geçtiğimiz hafta sonu ayrı ayrı yerlerde kaza yaptılar; durum ortaya çıktı.
Taşıt Yasası'na aykırı olan bu uygulamanın neye dayanılarak yapıldığını sorduğumuz BDDK yetkilileri, "Danışmanlara araç tahsisi yapılmadı. Başkanın talimatıyla zaman zaman kurum araçlarını kullanıyorlar" yanıtını verdiler.
Eski danışmanları başım ağrımasın diye başka binaya atan Bilgin'in
kendi danışmanları da başını ağrıtacak gibi görünüyor.
Fonu donu bırak, sadede gel
Enerji sektöründe, özelleştirmeden arz planlamasına kadar birçok sorunun masaya yatırıldığı ve çözüm yollarının ele alındığı Enerji Stratejisi toplantıları ilginç diyaloglara sahne oluyor.
Geçtiğimiz hafta yapılan toplantıya Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Vorkink, EPDK Başkanı Yusuf Günay, ÖİB Başkanı Metin Kilci ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da katıldı.
Toplantıda DPT uzmanının elektrikte arz güvenliğinin sağlanması için yatırım gereğini ve bu alanın yatırımcıyı cezbetmesi için Sistem Garanti Fonu oluşturulması gerektiğini vurgulayan konuşmasına Maliye Bakanı Unakıtan müdahale etti:
"Bırak fonu donu da biz enerji özelleştirmelerine bakalım."
Vorkink'in biraz Fransız kaldığı bu espri salonda gülüşmelere yol açarken, Unakıtan gece boyunca sıkıntılı ortamı dağıtan üslubunu sürdürdü. Özelleştirme konusunda çok sayıda öneri geleceğini fark eden Unakıtan son noktayı koydu: "Herkesin ayranı kabarıyor, toplantıyı bitirelim, biz
aramızda hallederiz."
Yoğun mesaide pasta kestiler
28 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için çalışmalarına ara veren Meclis'te milletvekilleri tatil öncesi gece gündüz çalıştı. Son iki haftayı tartışmalı 'kamu yönetimi temel yasa tasarısı' görüşmelerine ayıran Meclis, son üç günde ise tam yedi yasa kabul etti. Yoğun çalışma temposu nedeniyle milletvekilleri son hafta Meclis'ten hiç ayrılamadı. Ancak
bu durum 'özel günlerin' kutlanmasına engel olmadı.
AKP İstanbul Milletvekili Nimet Çubukçu'nun geçtiğimiz hafta doğum günüydü. AKP'li idare amiri Kemalettin Göktaş bunu öğrenince bayan vekile Meclis kulisinde sürpriz bir doğum günü partisi hazırladı. 'Nice yıllar' yazılı pastayı gören Çubukçu biraz şaşırsa da pastanın üzerindeki mumu üfleyerek kutlamaları kabul etti.
Çubukçu, doğum gününü Meclis kulisinde kutlamak zorunda kalacağını hiç düşünmüş müydü bilinmez ama bu durum erkek vekiller tarafından biraz da kıskanıldı. Çok sayıda erkek milletvekili Göktaş'tan doğum günlerinde benzer bir kutlama istedi.