DYP'den 80 bin öğrenci için af teklifi

DYP'li Ümmet Kandoğan, 12 Eylül 1980'den sonra her ne sebeple olursa olsun üniversiteden atılan öğrencilerin üniversitelerine dönmeleri için hazırladığı yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

ANKARA - DYP'li Ümmet Kandoğan, 12 Eylül 1980'den sonra her ne sebeple olursa olsun üniversiteden atılan öğrencilerin üniversitelerine dönmeleri için hazırladığı yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.
TBMM'de dün basın toplantısıyla yasa teklifi hakkında bilgi veren Kandoğan, her ne suretle olursa olsun üniversiteden ilişiği kesilenlere
bir kere daha okuma şansı vermek istediklerini söyledi. Kandoğan, af teklifinin 1980'den bu yana üniversiteden atılan yaklaşık 80 bin
kişiyi kapsadığını, bu öğrencilerin bir bölümünün başörtülü olduğunu belirtti.
Yasa teklifi, yükseköğretim kurumlarında 12 Eylül 1980'den 2003-2004 öğretim yılı sonuna kadar, her ne sebeple olursa olsun ilişkileri kesilmiş veya kesilme durumuna gelmiş öğrencilere, ilişkilerinin kesilmesine sebep olan bütün dersler için, iki sınav ve bütünleme hakkı verilmesini öngörüyor. Teklifte, 2000-2001 eğitim yılından başlamak üzere Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde okurken bu yasanın yayımı tarihine kadar ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmiş olanlara da Yüksek Öğretim Kurulu tarafından belirlenecek tıp fakültelerinde okuma olanağı veriliyor.