'Ebabil kuşları paralelcilerin kalplerine korku salsın'a tepki

'Ebabil kuşları paralelcilerin kalplerine korku salsın'a tepki
'Ebabil kuşları paralelcilerin kalplerine korku salsın'a tepki
AKP Denizli İl Başkanı Avni Örki'nin kürsüden sarfettiği, "Bu salondan yükselen ses Kâbe-i Muazzama'yı yıkmaya gelen Ebrehe'nin fillerinin yüreğine korku salan Ebabil kuşlarının çığlıkları gibi paralelcilerin, devlet ve millet düşmanlarının kalplerine korku salsın inşallah" sözlerine CHP Milletvekili İhsan Özkes'ten sert tepki geldi.

RADİKAL - AKP Denizli İl Başkanı Avni Örki’nin kürsüden sarfettiği, “Bu salondan yükselen ses Kâbe-i Muazzama’yı yıkmaya gelen Ebrehe’nin fillerinin yüreğine korku salan Ebabil kuşlarının çığlıkları gibi paralelcilerin, devlet ve millet düşmanlarının kalplerine korku salsın inşallah” sözlerine CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes’ten sert tepki geldi. Yeniçağ gazetesinden Hanife Açıkalın'a açıklama yapan Özkes, “Allah’ın ayetleriyle dalga geçmeyin. İslam’ı hafife alıyorlar. Aslında bu Ebabil benzetmeleri bile İslam’ı hafife almaktır. O bir mucizedir. Mucize, bir benzerini insanların yapmaktan aciz kaldığı şeydir. Böyle bir benzetme aslında Allah’ın ayetiyle, Fil suresiyle alay etmektir” dedi.

'DİN ADINA KABUL EDİLEMEZ'

AKP’nin İslam dini adına yaptıklarının kabul edilemez olduğunu söyleyen Özkes, şöyle konuştu: “Fil suresi ile kendileri arasında bağlantı kurmak onların psikolojik sorunları olduğunun kanıtıdır. Bu konuda kıyas yapabilmek için benzeyen bir yönünün olması lazımdır. Osmanlı’nın yaptığı Kâbe revaklarını kurtaramayan bir iktidar, milleti yıktırmayacağız diye uyuttular. Bir ay önce Umre’ye gidip gördük. Ortada revak kalmamış. AKP İslam’a zarar vermesin yeter. Dinimizi tahrip etmesin. Mucize, bir benzerini insanların yapmaktan aciz kaldığı şeydir. Böyle bir benzetme aslında Allah’ın ayetiyle, Fil suresiyle alay etmektir. Ebabil kuşları bunlar mıymış? Hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, devlet malı aşırma, yalan, iftira, zulüm bunların hepsi AKP içinden çıkmıyor mu?”
AKP’yi alkışlayan topluluğu Ebabil kuşlarına benzetmenin hiçbir açıklaması olmadığını söyleyen Özkes, “Ebabil kuşuna benzettiğiniz şakşakçılar kimi koruyorlarmış? Diyanet İşleri Başkanı, fetva vererek uyarmalıydı. ’Allah’ın ayetlerini karıştırma’ demesi gerekirdi. AKP kendi dinini oluşturuyor. İslam bu mudur? Siyasi amaçlarınıza dini alet eden şarlatanlara diyecek söz bulamıyorum” diye konuştu.