Ecevit gözyaşlarıyla veda etti

47 yıllık aktif siyaset yaşamına veda eden DSP lideri, gözyaşları içinde yaptığı konuşmasında AKP, CHP ve Kemal Derviş'i eleştirdi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, aktif siyaset yaşamını bugün noktaladı. Ecevit'in 47 yıllık siyasi yaşamına veda ettiği DSP 6. Olağan Kurultayı, Mustafa Özbek Kongre Salonu'nda başladı. Salona eşi Rahşan Ecevit'le birlikte gelen Ecevit, "Halkçı Ecevit" sloganıyla karşılandı. Bu sırada bazı partili ve delegelerin gözyaşlarını tutamadığı gözlendi. Kendisine ayrılan yerden partilileri selamlayan Ecevit, genel başkan adaylarından Şükrü Sina Gürel'le de tokalaştı.
Kurultay Divan Başkanlığı'na Bülent Ecevit'in önerisiyle eski Devlet Bakanı Masum Türker'in seçildiği kurultayda konuşan Ecevit'in, heyecanlı olduğu görüldü. Konuşması sırasında sık sık dili sürçen Ecevit, ilk olarak hızlandırılmış tren kazasına değindi.
Kendi iktidarları döneminde demiryollarının gelişmesi için yapılan çalışmaları anlatan Ecevit, AKP hükümetinin iktidara geldikten bir kaç hafta sonra "biz her şeyi hallederiz" diyerek hızlandırılmış tren seferlerini başlattığını ve bu kazaya neden olduğunu öne sürdü. Ecevit, "Böyle çavuşlar. Makinistler değil, bu işin siyasal sorumluları var, onlar hesap vermelidir" dedi.
DSP'yi, kendisi yasaklı olduğu için 'bir avuç yürekli arkadaşıyla' birlikte Rahşan Ecevit'in kurduğunu anımsatan Ecevit, "Siyasal yaşamımın sonuna gelirken; Rahşan Ecevit'e demokratik sol kültüre özgün katkılarından dolayı teşekkürü borç bilirim" diye konuştu.
DSP'yi işçilerle kurduklarını kaydeden Ecevit, o dönemde solcuların en ılımlısının bile komünistlikle eş sayıldığını kaydetti. Kemal Satır ve Turhan Feyzioğlu'nun CHP'den ayrılma sürecini de anlatan Ecevit, "Birçok arkadaşımız CHP'den ayrıldı ve biz bölündük. Bölündükçe arındık, arındıkça güçlendik. Türkiye'nin en çetin dönemlerinde, CHP'nin oylarını yüzde 42'lere yaklaştırdık" diye konuştu.

DERVİŞ'E SİTEM

Hiç ödün vermeden doğru bildikleri yolda gittiklerini anlatan Ecevit, erken seçim yapılmasaydı, her şeyin farklı olacağını savundu. Ecevit, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'e atıfta bulunarak, "Bazı arkadaşlar gelmeseydi... Belli ki yanlış yaptık; ABD'den getirdiğimiz uzman arkadaşımız sayesinde erken seçime gidildi" dedi.
İktidarlarının 1.5 yıl daha devam etmesi halinde, bugünkü iktidarın 'biz başardık' diye övündüğü enflasyonu kendilerinin düşürmüş olacağını savunan Ecevit, "Biz kendimize güvenelim, kanıtlanmış özelliklerimize güvenelim. Dayanışmayı sürdürerek, yeniden iktidara geleceğiz, gelmek zorundayız" dedi.
Ülke nüfusunun hala yüzde 40'ının köylü ve yoksul olduğunu anımsatan Ecevit, şöyle konuştu:
"Bu durumdaki bir ülke ile AB'ye girilemez. Gerek ABD, gerekse AB, kendi işçilerine olağanüstü olanaklar sağlıyorlar. Ama bizim köylümüze gelince, (AB'de böyle şeyler verilmez) diyorlar. Bu hükümet bunu yapmıyor.

AKP'YE UYARI

AKP hükümetinin istihdamı ve üretimi artırmaya çalışmadığını; sadece enflasyonun düşmesinin keyfine baktığını savunan Ecevit, "Hükümeti buradan uyarıyorum. Bu fırsat bir daha ele geçmez. Başbakan, hastanede yatarken, bir vesile ile beni ziyaret etti. Abdullah Gül'le geldiler. Başbakan'a, Köykent olayını anlattım. (Bu olayı ciddiye alırsanız, hem Türkiye hem siz kurtulursunuz) dedim. (Ciddiye alacak mısınız?) dedim, (ciddiye alacaklarını) ifade etti ama bir daha ses çıkmadı" diye konuştu.
Türkiye'ye kazandırdıkları bir başka hizmetin de terör örgütü PKK'nın başını yakalamak ve bütün Türkiye'de bölücü terörün hızını kesmek olduğunu anlatan DSP Genel Başkanı Ecevit, şöyle konuştu:
"Hatta tümünü çürüttük. Ve şimdi ne oldu? Bölücü terör bizim hükümetimiz zamanında olduğu gibi sona erdi mi? Tam tersine hızlanma sürecine girdi. ABD'ye o zaman, (Kuzey Irak'ta bize gereken yetkileri verin ve orada biz bölücü terörün kökünü kurutalım) dedik.
Hem de halka zarar vermeden. (Yok bu izni veremeyiz) dediler. (Bu izni veremeyiz) diyen Amerika, sen ne istiyorsun orada? Bizim dönemimizde, bu bölgemizin, Güneydoğu Anadolumuz'un politikasını ABD değil, Türkiye belirlemeye çalışıyordu.
Şimdi bölücü terör yeniden başlıyor. Bunun başta gelen nedeni, müttefikimiz, dostumuz olduğunu söyleyen, öyle de olması gereken ABD'dir. Kendi derdimizi kendimiz çözeceğiz. Tıpkı Kurtuluş Savaşımız'da ve ondan sonra yaptığımız gibi... Kıbrıs'ta yaptığımız gibi... Kendi sorunlarımızı kendimiz çözmeliyiz."

CHP'YE ATATÜRKÇÜLÜK UYARISI

Atatürk'ün hala bir lider olduğunu söyleyen Ecevit, "Geçmişte o partinin kuruluşunda katkıda bulunmuş olan bir partimiz, sanki Atatürk kendi mallarıymış gibi, sanki Atatürk'ün başlattığı devrimlerin anahtarı kendisindeymiş gibi davranmaktadır. O zaman halkı soğutuyorlar kendilerinden. Kim bizden daha Atatürkçü'dür, kim bizden daha devrimcidir? Ama biz Atatürk'ü anlayarak, onun isteklerini herkesten daha iyi yapıyoruz. Benim eski partim olan CHP'nin de bu konuyu iyi düşünmesini dilerdim" diye konuştu.

KONGREDEN NOTLAR

*Ecevit, kurultayda genel başkan olarak son kez yaptığı konuşmadan sonra Popstar yarışmasında elenen yarışmacıların çaldıkları Levent Yüksel'in Bu Gece Son şarkısıyla veda etti. Salonu dolduranlara duygulu anlar yaşatan şarkı şöyle diyor: "Bu gece son/biraz sonra bu kapıdan son kez çıkıp gideceksin/elimi tut, düşman olma/ne olur parça parça olmasın bu gece/mutlu ol, iyi bak kendine/ne olur gözün arkada kalmasın/uzun seneler var önünde/gün gelir sevgilim, acıya alışırsın".
* DSP'liler, Ecevit'in de sitem ettiği Derviş'e dövizlerle seslendi. Bazı partililerin, salonda "Derviş, seni tarih affetmeyecek", "Tarih DSP'yi bölenleri affetmeyecek" dövizleri taşıması dikkat çekti.
* Ecevit'in konuşmasından önce, yaklaşık 20 dakika süren Veda Belgeseli, dev ekranlardan salona yansıtıldı. Bülent Ecevit'in 50 yıllık aktif siyasi yaşamının ilk günlerinden başlayarak, bugüne kadar geçen sürenin anlatıldığı sinevizyonda, DSP'nin tarihçesine de yer verildi.
* Mavi ve beyaz renklerin hakim olduğu salonda, kürsünün sağında Türkiye ve KKTC bayrakları ile DSP flaması, solunda ise Atatürk, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Ecevit posterlerinin yer aldığı görüldü.
* DSP kurultayının büyük bölümü, her zaman olduğu gibi konserle geçti. Halk müziği sanatçıları Belkıs Akkale ve İzzet Altınmeşe'nin yanısıra popüler müzik sanatçısı Alişan salonda konser verdi. Alişan, Ecevit'in isteği üzerine Rahşan Ecevit'in sevdiği Sarı Gelin'i söyledi. Altınmeşe ve Akkale de bazı parçalarını Ecevit'in yanına giderek okudu. Burası Muş'tur şarkısı okunurken araya giren Ecevit, "Bu şarkının Türk halkı için önemi büyük. Hep birlikte söyleyelim" dedi ve ayağa kalkarak şarkıya eşlik etti.
* Kurultaya, ilk olarak genel başkan adaylarından Şükrü Sina Gürel geldi. Gürel, kurultay boyunca kendisini destekleyen Genel Sayman Mecit Şekercioğlu'yla birlikte oturdu. Gürel'in, eşini salona getirmediği görüldü. Diğer adaylardan Zeki Sezer ise kurultaya Genel Sekreter Süleyman Yağız ve eski Grup Başkan Vekili Emrehan Halıcı'yla birlikte geldi. "Eşini siyasetten uzak tutacağını" söyleyen Sezer'in de eşi kurultayda yoktu. Adaylıktan vazgeçen Tayfun İçli'nin salonda görülmemesi dikkat çekti. Salonda Zekeriya Temizel ve eski İstanbul İl Başkanı Erdoğan Toprak da yoktu. Temizel ve Toprak, kurultay öncesinde aday çıkarmak için DSP'de Gelişim Harekitini oluşturmuş, ancak bu hareket daha sonra dağılmıştı.