Ecevit: Kıbrıs'ı teslim etmeyin

DSP lideri Bülent Ecevit, 1974 Barış Harekâtı ile Kuzey Kıbrıs'ta bağımsız bir Türk Devleti'nin kurulduğunu belirterek, "Adada bağımsız Türk toplumu var.

ANKARA - DSP lideri Bülent Ecevit, 1974 Barış Harekâtı ile Kuzey Kıbrıs'ta bağımsız bir Türk Devleti'nin kurulduğunu belirterek, "Adada bağımsız Türk toplumu var. Böyle bir ülke Rumlara esir edilemez" dedi.
Ecevit, partisinin Çankaya İlçe Kongresi'nin açılışında Rum Kesimi'nin adada iki ayrı devlet bulunmasına karşı çıktığını hatırlattı ve Kıbrıs'ta, fiilen iki ayrı dil, kültür ve din olduğuna dikkat çekti. Bu durumda tek devletli bir yapının temellerinin sağlam olamayacağı uyarısında bulunan Ecevit, ikili yapının korunması gerektiğine işaret etti. Kıbrıs'la ilgili henüz çok sayıda konunun çözümsüz kaldığını ifade eden Ecevit, "Bazı gazeteci arkadaşlar Kıbrıs sorununun çözüldüğü yönünde görüş bildiriyor. Ancak Kıbrıs'la ilgili kesinleşmiş sonuç yok. Sonunda belki hayal kırıklığı
da olabilir. Buna hazırlıklı olmamız gerekir" diye konuştu.
Rum Kesimi'nin, Kuzey Kıbrıs'taki en verimli alan olan Güzelyurt'u istediğini anımsatan Ecevit, bu konudaki tartışmaların hâlâ devam ettiğini dile getirdi. Karpaz şehrinin Türkiye ve Kıbrıs açısından büyük bir stratejik önemi olduğuna değinen Ecevit, bu tür konularda hükümeti tavizkâr olmakla suçladı.