Ecevit: KKTC'de 'başkanlık' olsun

Eski DSP lideri Bülent Ecevit, KKTC'de başkanlık sistemine geçilmesinin bir zorunluluk haline geldiğini söyledi. Ecevit dün Çankaya Köşkü'ne çıkarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le görüştü.

ANKARA - Eski DSP lideri Bülent Ecevit, KKTC'de başkanlık sistemine geçilmesinin bir zorunluluk haline geldiğini söyledi. Ecevit dün Çankaya Köşkü'ne çıkarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le görüştü.
Görüşme sonrası kısa bir açıklama yapan Ecevit, KKTC'de hükümet yönetimiyle ilgili bazı ciddi sorunlar ortaya çıktığını hatırlattı. Ecevit, şunları söyledi: "Öteden beri düşündüğüm bir çözümü, şimdi 'zorunlu olarak' görüyorum. KKTC, 200 bin dolaylarında nüfusu
olan çok küçük bir cumhuriyet. Türkiye'de cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın ayrı olmaya devam etmesi zorunlu, ama KKTC'de bu doğru değil. Bu kadar küçük bir ülkede cumhurbaşkanı ayrı, başbakan ayrı olarak bu işlerin yürümediğini yıllardan beri görüyorum. Yıllardan beri KKTC'ye gittiğimde bazı kuruluşlar ve sendikaların temsilcilerine düşüncemi belirtiyordum ve başkanlık sistemine geçmenin zorunlu olduğunu anlatmaya çalışıyordum. Birçok kimse kabul ediyordu fakat adım atılamıyordu. Şimdi bu zorunlu hale gelmiştir."