Ecevit'in koruması Birgün AKP'den aday oldu

Ecevit'in koruması Birgün AKP'den aday oldu
Ecevit'in koruması Birgün AKP'den aday oldu
Bülent Ecevit'in başbakanlığı döneminde koruma müdürlüğünü yapan eski DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün, AK Parti'den milletvekili aday adayı oldu. Birgün, referandumda da AK Parti'ye destek vermişti.

RADİKAL - Eski Başbakan Bülent Ecevit’in Koruma Müdürlüğünü yapan DSP İzmir eski Milletvekili Recai Birgün, AKP ’den milletvekili aday adayı oldu. Birgün, neden AKP’yi tercih ettiğini, “Çözüm sürecine inanıyorum, derin yapıyla mücadeleye destek vermek istiyorum” diye açıkladı.

İSTANBUL ’DAN ADAY

Birgün, İstanbul 3. Bölgeden adaylık müracaatını yaptı. SÖZCÜ’ye konuşan Birgün, 1969 yılından beri ailesinin İstanbul’da olduğunu, Gümüşhaneli hemşehrilerinin de üçüncü bölgede ağırlıklı olarak yaşadığını söyledi.

Ecevit’in koruma müdürlüğünün ardından milletvekili seçilen Birgün neden AKP’yi neden tercih ettiği sorusuna ”Güneydoğuda özel harekatta görev yaptım. Terör, çözüm süreci konusunda tecrübelerim var. Şu anda yürütülen çözüm sürecine inanıyorum.” cevabını verdi ve şunları söyledi:

”1950’li yıllardan sonra iktidarları belirlemeye başlayan bazı unsurlar oldu. Ergenekon davasında ifade verdim. Bu ülkede derin yapı var. Ayrıca başka bir yapının da (paralel) olduğunu ben o dönemde söyledim. Şimdi iktidarın paralel yapıyla mücadelesine destek vermek istiyorum”

REFERANDUMDA AKP’YE DESTEK VERDİ:

Birgün vekil seçildikten sonra Ecevit ailesi ve partiyle yol ayrımına girdi. Ankara Or-An semtinde Ecevit’lerin bağışladığı ev de krize neden oldu. Birgün bu evi satmak istedi. CHP devreye girerek evi satın alıp, Bülent Ecevit Vakfı’na tahsis etti. Birgün, 2010 anayasa değişikliği referandumunda da ‘evet’ diyerek iktidara destek verdi.