Ecevitler halef seçti: Zeki Sezer

DSP lideri Bülent Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit, DSP'nin yeni liderinin, Genel Başkan Yardımcısı Zeki Sezer olmasını istedi. Sezer: Bu, sürpriz oldu.

ANKARA - Siyaseti bırakma kararı alan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, eşi Rahşan Ecevit ile birlikte partisinde kendinden sonra gelecek ismi belirledi. Ecevitler liderlik için Genel Başkan Yardımcısı Zeki Sezer'i önerdi.
Ecevit dün DSP Parti Okulu'nda düzenlediği basın toplantısında DSP'nin genel başkanlığından ayrılma vaktinin geldiğini söyledi. Görevi bırakmayı düşündüğü andan itibaren kendisine "Yerine kimi bırakacaksın?" diye sorulduğunu ifade eden Bülent Ecevit, "Bunu ben kararlaştıramam" dediğini belirtti. "Meydanı boş bıraktığım takdirde tatsızlık ve olumsuzluklar yaşanabileceğini düşünüyorum" diyen ve bu nedenle DSP Genel Başkanlığı için tavsiyede bulunma kararı aldığını belirten Ecevit şöyle konuştu:
"Öyle anlaşılıyor ki, ben bir tavır almazsam, kendi düşüncelerimi tavsiye niteliğinde açıklamazsam, önümüzdeki iki ay içinde karışıklıklar çıkabilir. DSP'nin içinde değil, dışından gelen birtakım etkilerle sıkıntılı durumlar olabilir. Onun için, düşüncelerimi tavsiye niteliğinde açıklamanın doğru olacağını düşündüm. Şimdi Zeki Sezer arkadaşımın adını tavsiye niteliğinde olmak üzere kamuoyuna açıklamayı görev biliyorum, kendisine başarılar diliyorum."
Ecevit, sorular üzerine eşi Rahşan Ecevit'in genel başkanlıkta kalması yönünde bir ısrarı olmadığını, örgütten bu yönde yoğun istek geldiğini, ancak bu isteklerini karşılayamayacağını belirttiğini dile getirdi. Ecevit, 'Genel başkanlığa isim önerisinin tepki yaratıp yaratmayacağına' ilişkin sorulara da, "Hayır, sanmıyorum. Benim tavsiyemin bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Tepki yaratmak şöyle dursun, bazı olumsuz gelişmelerin önünü kesecektir diye düşünüyorum" dedi. 'Tatsız olaylar'
açıklaması ile neyi kasettiğinin sorulması üzerine de Ecevti, DSP'nin çok uyumlu bir parti olduğunu, ancak bu uyumu bozmak isteyenlerin bulunduğunu söyledi. Ecevit, İstanbul İl Kongresi'nden sonra da 'susarsa değil, susmazsa faydalı olacağını düşündüğünü' de belirtti.
Rahşan Ecevit de aynı soruda söz alarak, örgütlerden aldıkları bilgilerin
'Ecevit'in tavsiyesi ile hareket edeceğiz' şeklinde olduğunu belirtti. Rahşan Ecevit gazetecilerin 'görevine devam edip etmeyeceğini' sorması üzerine, örgütlenmeyle ilgili çalışmalar yaptığını, kendisinin yerini alacak kişiyle bir süre çalışıp görevini devredeceğini söyledi.
'Hiç düşünmedim'
Zeki Sezer de, hakça bir düzen için DSP'ye ihtiyaç olduğunu belirterek,
"Önümüzdeki dönemde Türkiye'yi Atatürk'ün gösterdiği çağdaş hedeflere ulaştıracağız" dedi. Ecevitlerden böyle bir öneri beklemediğini de kaydeden
Sezer, "Yıllardır partimde çalışıyorum. Bana verilen işleri en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Ancak böyle bir öneriyi de beklemiyordum, sürpriz oldu. Yeni dönemde daha iyi işler yapacağız" diye konuştu.