Efkan Ala: 'Biz tehcir yaptık, tehcir!'

Efkan Ala: 'Biz tehcir yaptık, tehcir!'
Efkan Ala: 'Biz tehcir yaptık, tehcir!'
Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Erzurum milletvekili adayı Efkan Ala, 1915 olaylarının soykırım olmadığını söylerken, "Biz tehcir yaptık" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise katıldığı bir televizyon programında "Tehcir insanlık suçu" değerlendirmesini yaptı.

Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Erzurum milletvekili adayı Efkan Ala'dan 1915 ile ilgili ilginç bir yorum  geldi. Ala, 1915 olaylarının "soykırım olmadığını", "Biz tehcir yaptık" sözleriyle açıkladı. 

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Ala, 1915 olayları ve uluslararası camiada bu konuda alınan kararlara atıf yaptığı konuşmasında şöyle dedi:

"Bizim tarihimize yapılan bir iftiranın temizlenmesi ile uğraşıyoruz. Yine yedi düvel harekete geçti başta Papa olmak üzere, Avrupa Birliği parlamentosu, bizim tarihimizi, ecdadımızı soykırım yapmakla itham ediyorlar, kararlar alıyorlar. Biz tehcir yaptık yaptık, tehcir. Bu bir yerden bir yere bir topluluğu alıp götürmektir. Yine kendi topraklarımız içerisinde. O zaman başka ülke değildi oralar. Suriye'ye, Lübnan'a bizim yine topraklarımız, Osmanlı'nın toprakları içerisinde, burada karşılıklı münazara olunca, karşılıklı çatışma olunca, alınıp bir unsuru oraya götürmektir tehcir. Ben şimdi buradan diyorum ki, siz buna soykırım diyorsanız, gaz odalarına ne diyeceksiniz, gaz odalarına?''

DAVUTOĞLU: "TEHCİR İNSANLIK SUÇUDUR..."

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, dün 24 TV'de yaptığı açıklamalarda "tehcir insanlık suçudur" ifadesini kullandı.

1915 olayları konusunda konuşan Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile yaptığı görüşmede bu konuya dikkati çektiğini belirterek şöyle konuştu:

"Acıları karşılaştırıyor değilim. Ben bu konuda açık yürekli sözleri sarf ettim. Tehcir insanlık suçudur dedim. Nerede olursa olsun. Bunları ifade etmekten hiç imtina etmedik ama eğer tarihi açacaksak, Afrika'da hangi kabilelerin sömürge idareleri altında nasıl yok edildiklerini konuşalım. Bunlar konuşulacaksa dünyada yüz yüze bakacak kimse kalmaz. Bunları ben Ermenileri onlarla karşılaştırdığım için söylemiyorum."

 


  http://www.radikal.com.tr/1341363134136310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bütün dünya biliyor muş... - muratcelik123

  Peki dünya neden 1 milyon insanın / türkün devlet politikasıyla "bilinçli" ve "sistemli" bir şekilde "katledildiği" 1912 Balkan soykırımını bilmiyor? Yahu Yunanistanda 1998'e kadar yunan "ırkından" olmayanlar vatandaşlıktan çıkartılabilir diye kanun vardı. O dönemde hiristiyan-müslüman savaşı vardı. Hiristiyanlar Balkanlardaki müslümanları soykırdı müslümanlarda buna "tepki" olarak anadoludaki hiristiyanları soykırdı. Tamam 1915 soykırımdır ama 1912'de soykırımdır. Resmi tarihi eleştirenlerin işlerine "gelmeyen" tarihi gerçekleri inkar etmek / yoksaymak konusunda resmi tarihçilerden "hiç" farkı yok. Yahu "birazda" 1912'de balkanlarda nasıl bir vahşet yaşandığını araştırın. Orada bu vahşete maruz kalanlarda insandı. Tamam türklerdi ama aynı zamanda insanlardı. İttihatçılar "aynı" şeyin Anadoludada yaşanabileceğini çok iyi biliyorlardı. Bu ittihatçıları aklamaz ama tarihi gerçeklere artık bilimsel yani neden / sonuç ilişkisiyle yaklaşın. İttihatçılar Balkanlarda yaşanan vahşetten sonra ilerleyen Rus ordusuyla işbirliği yapan ırkçı taşnaklar yüzünden paniğe kapıldılar ve bu vahşete imza attılar. Bu affedilir bir suç değil elbette ama arkadaş o dönem ali topu attı ayşe topu tuttu kadar "basit" değil...

  Tehcir yaptık - user452215

  Sayın Ala doğru demiş. Biz tehcir yaptık ve tehcir insanlık suçu değil, savaş döneminde bir zorunluluktur. İnsanlık suçu olan "Soykırım"dır. AKP döneminde tüm dış politikayı rezil eden sayın Başbakan'ın bu bilgisizliği ibreti alemdir.

  Suriye - user400931

  Suriye'li 2 milyon insanın evinden olması tehcir midir? Esad dışında bir sebebi var mıdır?

  Maşallah sizlere... - citizen

  Hepiniz., birbirinizden çok., birbirinizden daha kaliteli (!) devlet adamlarısınız...Tü tü tü.., maşallah sizlere....:-)))... Ne konuştuğunuzu biliyorsunuz ne konuşmasını... Prompter denilen o cihaz da olmasa başta başkanının müsamere çocukları gibi kekeleyip-duracaksınız ne söyleyeceğiz ya da ne söyleyecektik diye ...

  gercegin kotu bir aliskanligi var - radi11

  olmadik anlarda cikar ortaya. saklarsiniz, ama oyle bir zaman gelirki artik mumkun degil saklamak, adeta fiskirir!!!

  Soykırım - surrealist_tr

  Biz yapmadık,onlar bize yaptı,karşılıklı oldu,savaş yüzünden,şimdide techir sadece.Yavaş yavaş soykırım katliamını kabul edip gerçeklerle yüzleşecekler.Dünya biliyor,artık Türkiyede öğrenmeye başladı.Yalanlarınıza kimse inanmıyor.Bırakın artık insanları milliyetçilik zehriyle zehirlemeyi.

  YALANCILARIN OLAĞAN TUTARLILIK SORUNU! - Ali Karatay

  Biri "bilerek yapmadık, yanlışlıkla oldu" diyor, öbürü "onlar bizi kesti"; biri "biz yalnızca tehcir ettik" diyor, diğeri "tehcir insanlık suçudur"... Sürekli yalan söyleyen insanların yaşadığı olağan bir tutarlılık sorunudur bu. Bu arada, "yalnızca tehcir ettik" dedikleri yer neresi biliyor musunuz, Suriye'nin Deyr-i Zor çölü! Kendi askerine su, yiyecek, giyecek ve barınma sağlayamayan Osmanlı, 1,5 milyon Ermeni'yi çöle sürerken çok iyi niyetliymiş, katiyyen onları öldürmeyi düşünmüyormuş! Güldürmeyin adamı, kendinizi de daha fazla kepaze etmeyin, memlekette mumla arasak Ermeni bulamıyoruz, kırmışsınız işte adamların soyunu, neyi tartışıyorsunuz?